7 Ապրիլ 2010 - 06:56 AMT
(?)Ինչպիսի՞ միտումներ են նկատվում Հայաստանի տնտեսության մեջ և մասնավորապես երկրի բանկային հատվածում:
(!)Մենք ուշադիր հետևում ենք միջազգային կառույցների և փորձագետների կանխատեսումներին Հայաստանի մակրոտնտեսական զարգացման վերաբերյալ, և ելնելով դրանից, կատարում ենք մեր կանխատեսումները: Հուսով ենք , որ դրանք կարդարացվեն, և տնտեսական աճը կլինի 2-3 տոկոս: Ինչ վերաբերվում է արժեզրկմանը, ապա այստեղ որոշակի դժվարություններ կան ազգային արժույթի անկայունության, էներգակիրների գների աճի հետ, ինչը բացասական է անդրադառնում բիզնեսի վրա, մասնավորապես, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման վրա: Դժվար է նման գնահատական տալը, քանի որ յուրաքանչյուր բանկ իրագործում է իր քաղաքականությունը` ելնելով ընտրած ռազմավարությունից: Կարելի է ասել, որ ընթացիկ տարվա առաջին ամիսների արդյունքներով ակտիվացման միտում է նկատվում վարկավորման շուկայում:
(?)Պլանավորո՞ւմ է արդյոք բանկը վարկավորման ակտիվացման պայմաններում ընդլայնել իր պորտֆելը և լրացուցիչ միջոցներ ներգրավել միջազգային կառույցներից:
(!)Ընթացիկ տարվա փետրվարի վերջին բանկի վարկային պորտֆելը կազմել է 33 մլն դոլար, իսկ մինչև տարեվերջ մենք վճռականորեն տրամադրված ենք այն կրկնապատկել: Վարկավորման ոլորտում նոր ուղղություն է գյուղատնտեսությունը ֆինանսավորելը: Անցյալ տարվա վերջում մենք նախատեսում էինք ընդլայնվել և փորձ ձեռք բերել այս ոլորտում: Աշխատանքներ են տարվում Լոռու և Շիրակի մարզերի գյուղատնտեսության հնարավորություններն ուսումնասիրելու, Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում այս ոլորտի ֆինանսավորումն իրագործելու ուղղությամբ, որտեղ հաջողությամբ զարգանում են մեր բանկի մասնաճյուղերը: Բանկն իրականացնում է նաև Երևանի մոտ գտնվող բնակավայրերի գյուղատնտեսության ֆինանսավորում: Չնայած նրան, որ այսօր վարկային պորտֆելի ընդահանուր ծավալում տվյալ վարկերի բաժինն աննշան է, այս ոլորտում ֆինանսավորման հեռանկարներն անսահմանափակ են: Սկսած 2009-ի հոկտեմբերից` տրամադրվել է շուրջ 100 վարկ 2 մլն դոլարի չափով:
Սակայն, ընտրված ռազմավարության շրջանակներում բանկի համար կարևոր խնդիր է նաև բնակչությունից ավանդներ ներգրավելը: Ելնելով նրանից, որ Հայաստանում տնտեսական իրավիճակը կայունանում է և վարկավորման շուկայում նկատվում են ակտիվացման միտումներ դրամով, բանակցություններ են տարվում լրացուցիչ միջոցներ ներգրավելու համար, այդ թվում` ազգային արժույթով:
(?)Ինչպիսի՞ փոփոխություններ են սպասվում վարկերի և դեպոզիտների տոկոսադրույքներում:
(!)Մենք բավական գրավիչ տոկոսադրույքներ ունենք ինչպես վարկերի, այնպես էլ ավանդների գծով: Տոկոսադրույքների փոփոխություններ կատարվել են վերջերս, և մոտ ապագայում զգալի փոփոխություններ չեն սպասվում: Մենք ավանդների համար բարձրացրել ենք տոկոսադրույքները, ինչը դրական ազդեցություն է ունենալու Հայաստանի բնակչության շրջանում խնայողական կուլտուրայի զարգացման վրա:
(?)Պատմեք “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” պլանների մասին առաջարկվող ծառայությունների որակի բարձրացման ուղղությամբ:
(!)Մենք կարծում ենք, որ որակյալ ծառայություններ տրամադրելը “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” ամենաբնորոշ գծերից է: Աշխատակիցների պրոֆեսիոնալ մակարդակի բարձրացումը որակյալ ծառայությունների գրավականն է, և բանկը զգալի ռեսուրսներ է հատկացնում աշխատակիցների թրենինգների և սեմինարների համար, որոնք տեղի են ունենում ինչպես տեղում, այնպես էլ ՊրոԿրեդիտ Բանկի տարածաշրջանային ակադեմիաներում, որոնք գտնվում են Գերմանիայում և Մակեդոնիայում:
Ինչ վերաբերվում է նոր ծառայություններին, ապա վերջերս ներմուծվել է կոմունալ վճարումների միասնական համակարգ: Նորամուծություն են համարվում օվերդրաֆտները, որոնք հիմնականում նախատեսված են ընթացիկ հաճախորդների համար, որոնք աշխատավարձերը ստանում են բանկի միջոցով և այն բիզնես-հաճախորդների համար, որոնք արդեն աշխատում են բանկի հետ: Բանկը նախատեսում է նաև մարզային մասնաճյուղերի ընդլայնում, և հենց այդ պատճառով 2 տարվա գործունեության ընթացքում բացված 9 մասնաճյուղերից 3-ը բացվել են Հայաստանի մարզերում: Ընթացիկ տարում պարզ կլինի, թե քանի նոր մասնաճյուղեր ենք բացելու, ամենայն հավանականությամբ` 2-ը: Բանկոմատների թիվը դեռևս մեծանում է մասնաճյուղերի թվին զուգահեռ: Ինտերնետ-բանկինգ ծառայության տրամադրումը սպասվում է այս տարվա կեսին, քանի որ տվյալ պահին նախագիծը մշակման և թեսթավորման փուլում է:
(?)Ո՞ր ուղղությունների վրա պետք է ուշադրություն դարձնեն Հայաստանի կոմերցիոն բանկերը 2010-ին:
(!)2010-ին բանկերը պետք է ուշադրություն դարձնեն տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման վրա, ինչը հանգեցնելու է տնտեսության աճի: Գոյություն ունի տրանսֆերտների ծավալների կրճատման խնդիր, որոնք Հայաստան են մտնում տարբեր երկրներից և թույլ են տալիս վարկավորման զգալի պահանջարկ ապահովել: Մեկ այլ կողմից, հաջողությամբ ֆինանսավորելով ընկերություններին, մենք կարող ենք աշխատատեղեր, աշխատավարձեր ապահովել, որոնք ապահվում են տնտեսական աճ և կարևոր են նրա դիվեսիֆիակցիայի համար, քանի որ Հայաստանում արձանագրված աճը տարիների ընթացում պայմանավորված էր շինարարական ոլորտի զարգացմամբ: Ուստի այսօր բոլոր ուժերը պետք է ուղղվեն տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը և տնտեսության իրական հատվածի զարգացմանը, որտեղ հնարավոր է մեծացնել ընկերությունների ֆինանսավորման ծավալները և աշխատատեղեր ստեղծել, որոնք պաշտպանելու են պահանջարկը երկրի ներսում: Դա հեշտ չէ անել, քանի որ շուկան սահմանափակ է, և ընկերությունները տեսնում են այդ սահմանափակումները, ինչը ստիպում է նրանց մտածել վաճառքի շուկաների մասին և հեռանկարով նայել իրենց զարգացմանը տարածաշրջանի ենթատեքստում:

(?)Какие тенденции отмечены в экономике Армении, и в частности в банковском секторе страны?
(!)Mы внимательно следим за прогнозами международных структур и экспертов относительно макроэкономического развития Армении, и, исходя из этого, делаем свои прогнозы. Надеемся, что эти прогнозы оправдаются, и экономический рост будет в пределах 2-3%. Что же касается инфляции, то здесь есть определенные трудности, связанные с нестабильностью нацвалюты, повышением цен на энергоносители, что отрицательно сказывается на бизнесе, в частности, на развитии малого и среднего бизнеса. В общей сложности трудно дать подобную оценку, поскольку каждый банк реализует свою политику, исходя из выбранной стратегии. Можно сказать, что по итогам первых месяцев текущего года отмечена тенденция активизации на рынке кредитования.
(?)Планирует ли банк в условиях активизации кредитования наращивать свой портфель и привлекать дополнительные средства от международных структур?
(!)Кредитный портфель банка на конец февраля текущего года составил 33 млн. долларов, а до конца года мы решительно настроены его удвоить. Новым направлением в сфере кредитования является финансирование сельского хозяйства. В конце прошлого года Банк приступил к реализации проекта в новом филиале г. Арташат, Араратской области. В течение текущего года планируем расшириться и набрать опыт в данной области. Ведутся работы по исследованию потенциала рынка сельского хозяйства в Лорийской и Ширакской областях, для реализации финансирования данной сферы в городах Ванадзор и Гюмри, где успешно развиваются филиалы нашего банка. Банк также осуществляет финансирование сельского хозяйства в находящихся недалеко от Еревана близлежащих населенных пунктах. Несмотря на то, что на сегодняшний день доля данных кредитов в общем объеме кредитного портфеля незначительна, перспективы финансирования в этой сфере неограниченны. Начиная с октября 2009 года было выдано порядка 100 кредитов на общую сумму 2 млн. долларов. Однако, не менее важной задачей для банка, в рамках выбранной стратегии является привлечение вкладов от населения. Исходя из того, что экономическая ситуация в Армении стабилизируется и отмечены тенденции активизации на рынке кредитования в драмах, мы в свою очередь стараемся привлекать вклады в местной валюте. Банк также активно сотрудничает с международными финансовыми организациями, ведутся переговоры по привлечению дополнительных средств, в том числе и в национальной валюте.
(?)Какие изменения ожидаются в процентных ставках по кредитам и депозитам?
(!)У нас достаточно привлекательные процентные ставки, как по кредитам, так и по депозитам. Изменения процентных ставок были проведены недавно, и в ближайшем будущем значительных изменений не ожидается. Мы подняли процентные ставки для депозитов, что окажет положительное влияние на развитие сберегательной культуры среди населения Армении.
(?)Расскажите о планах «ПроКредит Банка» в отношении повышения качества предоставляемых услуг?
(!)Мы считаем, что предоставление качественных услуг является одной из самых характерных черт «ПроКредит Банка». Повышение профессионального уровня сотрудников – залог качественных услуг, и банк выделяет значительные ресурсы для организации тренингов и семинаров сотрудников, которые проходят, как на месте, так и в региональных Академиях Группы ПроКредит, расположенных в Германии и Македонии.
Что же касается новых услуг, то совсем недавно банк внедрил единую систему коммунальных платежей. Новшеством являются также овердрафты, в основном предназначенные для текущих клиентов, получающих зарплаты через наш банк, и тех бизнес-клиентов, которые уже работают с банком и имеют обороты по расчетным счетам. Банк планирует расширение региональной филиальной сети, и именно поэтому за два года деятельности из 9 открывшихся филиалов 3 были открыты в регионах Армении. В текущем году, уже ближе к середине года, станет ясно, сколько именно новых филиалов мы откроем, скорее всего, два. Число банкоматов пока что увеличивается пропорционально числу филиалов. Предоставление услуги интернет – банкинга ожидаем уже к середине текущего года, так как на данный момент проект находится в стадии разработки и тестирования.
(?)На каких направлениях комбанки Армении должны сконцентрировать свое внимание в 2010 году?
(!)В 2010 году банки должны обратить внимание на кредитование реального сектора экономики, что в конечном итоге обеспечит рост экономики. Есть, конечно, проблема с сокращением объемов трансфертов, поступающих в Армению из разных стран, которые позволяют обеспечить достаточный спрос для кредитования. Но с другой стороны, успешно финансируя компании, мы можем, фактически, обеспечить рабочие места, зарплаты – рост реальной экономики, что является важным для ее диверсификации, поскольку рост, который был зафиксирован в Армении на протяжении многих лет, был обусловлен в основном развитием строительной сферы. Поэтому на сегодняшний день все силы надо направить на диверсификацию экономики и, развитие реального сектора экономики, где возможно увеличить объемы финансирования компаний, производящих импортозамещающую продукцию и создать рабочие места, которые будут поддерживать спрос внутри страны. Это достаточно нелегко сделать, поскольку рынок ограничен, и компании видят эти ограничения, что заставляет их думать о расширении рынков сбыта и с перспективой смотреть на свое развитие в контексте региона.