7 Ապրիլ 2010 - 06:56 AMT
(?)Ինչպիսի՞ միտումներ են նկատվում Հայաստանի տնտեսության մեջ և մասնավորապես երկրի բանկային հատվածում:
(!)Մենք ուշադիր հետևում ենք միջազգային կառույցների և փորձագետների կանխատեսումներին Հայաստանի մակրոտնտեսական զարգացման վերաբերյալ, և ելնելով դրանից, կատարում ենք մեր կանխատեսումները: Հուսով ենք , որ դրանք կարդարացվեն, և տնտեսական աճը կլինի 2-3 տոկոս: Ինչ վերաբերվում է արժեզրկմանը, ապա այստեղ որոշակի դժվարություններ կան ազգային արժույթի անկայունության, էներգակիրների գների աճի հետ, ինչը բացասական է անդրադառնում բիզնեսի վրա, մասնավորապես, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման վրա: Դժվար է նման գնահատական տալը, քանի որ յուրաքանչյուր բանկ իրագործում է իր քաղաքականությունը` ելնելով ընտրած ռազմավարությունից: Կարելի է ասել, որ ընթացիկ տարվա առաջին ամիսների արդյունքներով ակտիվացման միտում է նկատվում վարկավորման շուկայում:
(?)Պլանավորո՞ւմ է արդյոք բանկը վարկավորման ակտիվացման պայմաններում ընդլայնել իր պորտֆելը և լրացուցիչ միջոցներ ներգրավել միջազգային կառույցներից:
(!)Ընթացիկ տարվա փետրվարի վերջին բանկի վարկային պորտֆելը կազմել է 33 մլն դոլար, իսկ մինչև տարեվերջ մենք վճռականորեն տրամադրված ենք այն կրկնապատկել: Վարկավորման ոլորտում նոր ուղղություն է գյուղատնտեսությունը ֆինանսավորելը: Անցյալ տարվա վերջում մենք նախատեսում էինք ընդլայնվել և փորձ ձեռք բերել այս ոլորտում: Աշխատանքներ են տարվում Լոռու և Շիրակի մարզերի գյուղատնտեսության հնարավորություններն ուսումնասիրելու, Վանաձոր և Գյումրի քաղաքներում այս ոլորտի ֆինանսավորումն իրագործելու ուղղությամբ, որտեղ հաջողությամբ զարգանում են մեր բանկի մասնաճյուղերը: Բանկն իրականացնում է նաև Երևանի մոտ գտնվող բնակավայրերի գյուղատնտեսության ֆինանսավորում: Չնայած նրան, որ այսօր վարկային պորտֆելի ընդահանուր ծավալում տվյալ վարկերի բաժինն աննշան է, այս ոլորտում ֆինանսավորման հեռանկարներն անսահմանափակ են: Սկսած 2009-ի հոկտեմբերից` տրամադրվել է շուրջ 100 վարկ 2 մլն դոլարի չափով:
Սակայն, ընտրված ռազմավարության շրջանակներում բանկի համար կարևոր խնդիր է նաև բնակչությունից ավանդներ ներգրավելը: Ելնելով նրանից, որ Հայաստանում տնտեսական իրավիճակը կայունանում է և վարկավորման շուկայում նկատվում են ակտիվացման միտումներ դրամով, բանակցություններ են տարվում լրացուցիչ միջոցներ ներգրավելու համար, այդ թվում` ազգային արժույթով:
(?)Ինչպիսի՞ փոփոխություններ են սպասվում վարկերի և դեպոզիտների տոկոսադրույքներում:
(!)Մենք բավական գրավիչ տոկոսադրույքներ ունենք ինչպես վարկերի, այնպես էլ ավանդների գծով: Տոկոսադրույքների փոփոխություններ կատարվել են վերջերս, և մոտ ապագայում զգալի փոփոխություններ չեն սպասվում: Մենք ավանդների համար բարձրացրել ենք տոկոսադրույքները, ինչը դրական ազդեցություն է ունենալու Հայաստանի բնակչության շրջանում խնայողական կուլտուրայի զարգացման վրա:
(?)Պատմեք “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” պլանների մասին առաջարկվող ծառայությունների որակի բարձրացման ուղղությամբ:
(!)Մենք կարծում ենք, որ որակյալ ծառայություններ տրամադրելը “ՊրոԿրեդիտ Բանկի” ամենաբնորոշ գծերից է: Աշխատակիցների պրոֆեսիոնալ մակարդակի բարձրացումը որակյալ ծառայությունների գրավականն է, և բանկը զգալի ռեսուրսներ է հատկացնում աշխատակիցների թրենինգների և սեմինարների համար, որոնք տեղի են ունենում ինչպես տեղում, այնպես էլ ՊրոԿրեդիտ Բանկի տարածաշրջանային ակադեմիաներում, որոնք գտնվում են Գերմանիայում և Մակեդոնիայում:
Ինչ վերաբերվում է նոր ծառայություններին, ապա վերջերս ներմուծվել է կոմունալ վճարումների միասնական համակարգ: Նորամուծություն են համարվում օվերդրաֆտները, որոնք հիմնականում նախատեսված են ընթացիկ հաճախորդների համար, որոնք աշխատավարձերը ստանում են բանկի միջոցով և այն բիզնես-հաճախորդների համար, որոնք արդեն աշխատում են բանկի հետ: Բանկը նախատեսում է նաև մարզային մասնաճյուղերի ընդլայնում, և հենց այդ պատճառով 2 տարվա գործունեության ընթացքում բացված 9 մասնաճյուղերից 3-ը բացվել են Հայաստանի մարզերում: Ընթացիկ տարում պարզ կլինի, թե քանի նոր մասնաճյուղեր ենք բացելու, ամենայն հավանականությամբ` 2-ը: Բանկոմատների թիվը դեռևս մեծանում է մասնաճյուղերի թվին զուգահեռ: Ինտերնետ-բանկինգ ծառայության տրամադրումը սպասվում է այս տարվա կեսին, քանի որ տվյալ պահին նախագիծը մշակման և թեսթավորման փուլում է:
(?)Ո՞ր ուղղությունների վրա պետք է ուշադրություն դարձնեն Հայաստանի կոմերցիոն բանկերը 2010-ին:
(!)2010-ին բանկերը պետք է ուշադրություն դարձնեն տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման վրա, ինչը հանգեցնելու է տնտեսության աճի: Գոյություն ունի տրանսֆերտների ծավալների կրճատման խնդիր, որոնք Հայաստան են մտնում տարբեր երկրներից և թույլ են տալիս վարկավորման զգալի պահանջարկ ապահովել: Մեկ այլ կողմից, հաջողությամբ ֆինանսավորելով ընկերություններին, մենք կարող ենք աշխատատեղեր, աշխատավարձեր ապահովել, որոնք ապահվում են տնտեսական աճ և կարևոր են նրա դիվեսիֆիակցիայի համար, քանի որ Հայաստանում արձանագրված աճը տարիների ընթացում պայմանավորված էր շինարարական ոլորտի զարգացմամբ: Ուստի այսօր բոլոր ուժերը պետք է ուղղվեն տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը և տնտեսության իրական հատվածի զարգացմանը, որտեղ հնարավոր է մեծացնել ընկերությունների ֆինանսավորման ծավալները և աշխատատեղեր ստեղծել, որոնք պաշտպանելու են պահանջարկը երկրի ներսում: Դա հեշտ չէ անել, քանի որ շուկան սահմանափակ է, և ընկերությունները տեսնում են այդ սահմանափակումները, ինչը ստիպում է նրանց մտածել վաճառքի շուկաների մասին և հեռանկարով նայել իրենց զարգացմանը տարածաշրջանի ենթատեքստում:

(?)What trends are observed in Armenia’s economy and, specifically, in the country’s banking sector?
(!)We carefully follow the forecasts by international structures and experts concerning Armenia’s macroeconomic growth and, judging from it, make our own predictions. Hopefully, these will come true and the economic growth in the republic will be within 2-3%. As for inflation, there are certain difficulties related to the national currency instability, increase in prices for energy carriers that has a negative impact on business, specifically, on small and medium businesses development. As a whole, it is difficult to give such estimation, as each bank pursues its own policy depending on the selected strategy. Meanwhile, activation is observed at the crediting market, based on results of the first three months of 2010.
(?)Does the bank plan to increase its portfolio and attract additional funds from international structures, given the crediting activation?
(!)The bank’s credit portfolio totaled $33mln as of the end February 2010 and we are resolute to double it until the end of this year. The agriculture funding is a new direction in the crediting field. At the end of 2009, the bank launched the project in a new branch in Artashat, Ararat region. We plan to expand and get more experience in this field during this year. Works on study of agriculture market potential in Lori and Shirak regions are carried out to fulfill funding in Vanadzor and Gyumri, where our bank’s branches are successfully developing. The bank also implements agriculture financing in suburbs of Yerevan. Although the amount of these credits is not significant in the entire credit portfolio, the funding prospects are not limited. From October 2009 some 100 credits were provided at the total amount of $2mln.
However, the attraction of population’s deposits is another important task the bank has undertook in the framework of the selected strategy. Since the economic situation in Armenia tends to stabilize and activation is observed at the AMD crediting market, we, for our part, try to attract deposits in the local currency. The bank also collaborates with international funding organizations, negotiations are conducted to attract additional funds.
(?) What changes are expected in interest rates for credits and deposits?
(!)We offer attractive interest rates for both credits and deposits. The rates were changed recently and no significant changes are expected in the near future. We increased the interest rates for deposits that will help Armenian citizens develop savings culture.
(?)Could you expand on ProCredit Bank’s plans to improve the services provided?
(!)We believe that provision of high-quality services is one of the most typical features of ProCredit Bank. Improvement of employees’ professional level is a guarantee of success, and the bank allocates serious funds for organization of employees’ trainings and seminars, which take place both in Armenia and in regional Academies of ProCredit Group located in Germany and Macedonia.
As for new services, recently the bank introduced a single system of utility payments. Overdrafts are also among innovations, basically meant for the current clients receiving their salaries through our bank and for those business-clients, who already work with the bank and have turnover for settlement accounts. The bank plans to expand its regional network and that is why three out of nine branches of the bank opened in Armenia’s regions during two years of its activity. In 2010, closer to the mid-year, we will decide on the number of new branches, most likely there will be two of them. The number of ATM machines increases proportionally to the number of branches. Online banking services will be launched by the mid-year, the project being already tested.
(?)Which priorities should Armenia’s banks focus their attention in 2010?
(!)In 2010, the banks shall pay attention to crediting of the economy’s real sector that will eventually secure economic growth. Indeed, there is a problem with reduction in the amount of remittances, which come to Armenia from various countries and enable enough demand for crediting. On the other side, through successful financing of companies we can actually secure job opportunities and salaries, what is important for its diversification, as the growth recorded in Armenia during many years was conditioned basically by development of the construction industry. That’s why currently all efforts shall be aimed at diversifying and developing the economy’s real sector.