7 Ապրիլ 2010 - 07:06 AMT
Անկախ գազի գնի բարձրացումից եւ բնակչության մի մասի դժգոհությունից, “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ի անցկացրած հետազոտությունները վկայում են այն մասին, որ գազը շարունակում է մնալ ամենամատչելի եւ պահանջված էներգակիրը Հայաստանում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ընկերության մամլո քարտուղար Շուշան Սարդարյանը` մեկնաբանելով Հայ ազգային կոնգրեսի հայտարարությունը ապրիլի 6-ի հանրահավաքում:
“Կարող եմ նշել, որ ընկերությունը բազմիցս է հանդես եկել հայտարարությամբ այն մասին, որ իրեն մտահոգում է սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, կապված գազի սակագնի աճի հետ, սակայն ապրանքը չի կարող վաճառվել ինքնարժեքից ցածր գնով”,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ Շուշան Սարդարյանը նաեւ մեկ այլ փաստարկ է բերել, որը վերաբերում է տվյալ էներգակիրի պահանջարկի բարձրացմանը, մասնավորապես, ընկերության բաժանորդների քանակը 2009 թվականի նոյեմբերից մինչեւ 2010 թվականի ապրիլի 1-ը ավելացել է շուրջ 10 հազարով, եւ այսօրվա դրությամբ դրանց թիվը շուրջ 600 000 է: “Ընդ որում, հասարակությունը տեղեկացված է եղել գազի գնի աճի մասին”,-ասել է նա:
Ըստ ՀԱԿ-ի հայտարարության, Հայաստանի վարչական դատարան հայց է ներկայացվել ընդդեմ “ՀայՌուսգազարդի”` գազի սակագնի բարձրացման առնչությամբ: Հայցի տակ ստորագրել է 7200 բաժանորդ, այսինքն` մոտ 30 000 մարդ:
Մեկ խոր/մ գազի սակագինը 132 դրամ կկազմի մինչեւ 10 000 խոր/մ օգտագործելու դեպքում եւ 1000 խոր/մ օգտագործելու դեպքում $ 243.13` ամսական 10 000 խոր/մ-ից ավել օգտագործող ձեռնարկությունների համար: Իր հերթական նիստում նման սակագներ սահմանեց ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ): Ներկայումս Հայաստանի բնակչությունը 1 խոր/մ համար 96 դրամ է վճարում, մինչդեռ ձեռնարկությունները` $215: Այդպիսով, ապրիլի 1-ից գազի սակագները կթանկանան 37,5%-ով բնակչության համար եւ 13%-ով` ձեռնարկությունների համար:
ՀԾԿՀ-ն ռուսական գազի սակագները 17%-ով բարձրացնելու իր որոշումը հիմնավորում է դրամ-դոլար փոխարժեքի կտրուկ աճով, 20%-ով բնական գազի սպառման կրճատմամբ, ինչպես նաեւ ՙՀայՌուսգազարդ՚ ընկերության ներդրումների փոխհատուցման անհրաժեշտությամբ:
Հայ-ռուսական ՙՀայՌուսգազարդ՚ փակ բաժնետիրական ընկերությունը ստեղծված է Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի նախարարության, ՙԳազպրոմ՚ բաց բաժնետիրական ընկերության եւ ՙԻտերա՚ միջազգային էներգետիկական կորպորացիայի կողմից` 1997թ. օգոստոսի 30-ին կնքված հիմնադիր պայմանագրի, Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրության հիման վրա, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ ՙԳազպրոմ՚ ռուսական բաժնետիրական ընկերության միջեւ 1997թ. հունվարի 18-ին Մոսկվայում կնքված ՙՀայաստանի Հանրապետության տարածքում գազամուղների կառուցման եւ շահագործման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքով ռուսական բնական գազի տարանցման, էլեկտրաէներգիայի արտադրության եւ երրորդ երկրներ դրա տարանցման մասին՚ համաձայնագրի համաձայն: Ընկերությունը ստեղծված է 50 տարի ժամկետով: Ընկերության գործունեության ժամկետը կարող է երկարաձգվել բաժնետերերի փոխադարձ համաձայնությամբ: Ընկերության ստեղծման հիմնական նպատակն է նոր ստեղծվող տարանցիկ գազամուղների եւ գազի ստորգետնյա պահեստարանների նախագծման, ֆինանսավորման, կառուցման եւ շահագործման գծով ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաեւ գործող գազատար համակարգերի ընդլայնումը, վերակառուցումն ու դրանց շահագործումը, շահույթի ստեղծումը:

Несмотря на повышение цен на газ и недовольство части населения страны, исследования, проведенные ЗАО «АрмРосгазпром» свидетельствуют о том, что газ продолжает оставаться самым дешевым и востребованным энергоносителем в Армении. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сказала пресс-секретарь компании Шушан Сардарян, комментируя заявление Армянского национального конгресса (АНК), сделанное на митинге 6 апреля.
«Могу отметить, что компания не раз выступала с заявлением о том, что ее беспокоит социально-экономическая ситуация, связанная с повышением цен на газ, однако товар не может продаваться ниже себестоимости», – отметила она. В связи с этим Шушан Сардарян привела также и другой аргумент, касающийся увеличения спроса на данный энергоноситель, в частности, число абонентов компании с ноября 2009 года по 1 апреля 2010 года увеличилось более чем на 10 000, и на сегодняшний день их число составляет порядка 600 000 человек. «Это при том, что общественность была проинформирована относительно повышения цен на газ», – добавила она.
Согласно заявлению АНК, в Административный суд Армении подан иск против “АрмРосгазпрома” в связи с повышением тарифов на газ. Под иском подписалось 7200 абонентов, то есть приблизительно 30 000 человек.
Цена за куб/м газа для населения Армении с 1 апреля составила 132 драма при использовании до 10 000 куб/м в месяц и $ 243.13 за 1 000 куб/м для предприятий, использующих более 10 000 кб/м. в месяц. Такие тарифы в ходе очередного заседания установила Комиссия по регулированию Общественных услуг (КРОУ). Сейчас население Армении за 1 куб/м газа платит 96 драмов, в то время как предприятия – $215. Таким образом, с 1 апреля тарифы на газ повысятся на 37,5% для населения и на 13% для предприятий.
КРОУ обосновывает свое решение повышением цены на российский газ на 17%, резким увеличением соотношения курса драм-доллар, сокращением потребления природного газа на 20%, а также необходимостью компенсации инвестиций компании "АрмРосгазпромом".
Армяно-Российское закрытое акционерное общество “АрмРосгазпром” создано Министерством энергетики Республики Армения, Открытым Акционерным Обществом “Газпром” (ОАО “Газпром”), “ITERA International Energy, L.L.C.” (“ITERA”) Общество создано на срок 50 лет. Основной целью создания Общества является поставка и реализация природного газа на внутреннем рынке Республики Армения, транзит природного газа через территорию Республики Армения в третьи страны, реализация программ по проектированию, финансированию, строительству и эксплуатации вновь создаваемых транзитных газопроводов и подземных хранилищ газа, а также эксплуатация, расширение и реконструкция действующих газопроводных систем, получение прибыли.