8 Ապրիլ 2010 - 08:02 AMT
“Մենք խստացում ենք հսկողությունը խոշոր բիզնեսի նկատմամբ`ավելի թափանցիկ դարձնելով այն”,- ապրիլի 8-ի կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, ապրիլի 1-ի դրությամբ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը ներկայացրել է 285 խոշոր հարկատուների ցուցակ, որոնց տարեկան եկամուտը 2009-ին կազմել է 1 մլրդ դրամ: Դրա հետ կապված նա ավելացրեց, որ այդ ցուցակը ճշտվում է, բայց առաջին անգամ հրապարակվելու է արտաքին անկախ աուդիտի եզրահանգումը այդ հարկատուների գործունեության վերաբերյալ: Վարչապետը նաև նշեց, որ լիովին համաձայն է նրա հետ, որ կառավարությունը պատշաճ կերպով չի հետևում խոշոր բիզնեսի գործունեությանը, որը խանգարում է երկրում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը: “Միակ ուղին խոշոր բիզնեսի թափանցիկությունն ապահովելն է արտաքին աուդիտի եզրակացությունը հրապարակելու միջոցով”:
Տիգրան Սարգսյանը նաև հայտնել է, որ երկու տարիների ընթացում ձեռնարկվել են մի շարք միջոցառումներ, սակայն բավարար արդյունքներ չկան: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը մեկ ամսում համեմատական վերլուծության ենթարկել հարկային վճարումները, որոնք 2008-2009թթ. կատարվել են խոշոր բիզնեսի կողմից: “Վտանգ կա, որ ճգնաժամի պայմաններում հարկային վճարումների բեռը բաժին է ընկել փոքր և միջին բիզնեսին, այլ ոչ թե խոշոր բիզնեսին”,- ասել է նա:
Բացի դրանից, վարչապետի խոսքերով, Հայաստանի խորհրդարանում նոր օրինագիծ է ներկայացվել այն մասին, որ արտաքին աուդիտի դեպքում հաշվի է առնվելու նաև երրորդ կողմի տեղեկատվությունը, մասնավորապես էլեկտրաէներգիայի, ջրի և այլ կոմունալ ծառայություների ծավալների սպառման մասին, որը հաշվի է առնվելու ՀՆԱ-ն հաշվարկելիս: “Այս օրինագիծը պետք է անհապաղ իրագործել, որպեսզի այդ տվյալները մտնեն գարնանային հաշվետվության մեջ”,- ասել է նա:
Խոսելով խոշոր բիզնեսի նկատմամբ հսկողության մասին` Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ հրապարակային իրազեկումը թույլ կտա հասարակությանը հետևել այդ տնտեսվարող սուբյեկտների, ինչպես նաև իշխանության մարմինների գործունեությանը, “որպեսզի ոչ մի նախարար և պատգամավոր չունենա սեփական բիզնես”:

«Мы ужесточаем контроль над крупным бизнесом, делая его более прозрачным», – заявил на заседании правительства 8 апреля премьер-министр Армении Тигран Саркисян. По его словам, по состоянию на 1 апреля Министерство финансов РА уже представило список 285 наиболее крупных налогоплательщиков, годовой доход которых в 2009 году составил более 1 млрд. драмов. В связи с этим он добавил, что этот список уточняется, но впервые будет опубликовано заключение независимого внешнего аудита относительно деятельности этих налогоплательщиков. В то же время глава правительства отметил, что полностью согласен с осуждением в отношении того, что правительство недолжным образом следит за деятельностью крупного бизнеса, который, к тому же, мешает развитию малого и среднего предпринимательства в стране. «Единственный путь обеспечить прозрачность деятельности крупного бизнеса – публикация заключения внешнего аудита», – сказал он.
Тигран Саркисян также сообщил, что на протяжении двух лет предпринимался целый ряд мероприятий, однако нет удовлетворительных результатов. Глава правительства поручил Министерству финансов РА в одномесячный срок подготовить сравнительный анализ налоговых выплат, сделанных крупным бизнесом в течение 2008-2009 г.г. «Есть опасение, что в условиях кризиса основная ноша по выполнению налоговых обязательств выпала на долю МСБ, а не на крупный бизнес», – подчеркнул он.
Помимо этого, по словам премьер-министра, в парламент Армении представлен законопроект относительно того, что при внешнем аудите будет учтена и информация третьих лиц, в частности, касающаяся объемов употребления электроэнергии, воды и других коммунальных услуг, которая будет учитываться при подсчете ВВП. «Данный законопроект надо признать неотложным, чтобы эти данные также вошли в весенние отчеты», – добавил он.
Говоря об ужесточении контроля над крупным бизнесом, Тигран Саркисян отметил, что публичная публикация позволит общественности следить за деятельностью этих хозяйствующих субъектов, а также деятельностью госорганов власти, «чтобы ни один министр и депутат не имел своего собственного бизнеса».