8 Ապրիլ 2010 - 08:28 AMT
Փիրուզ Սարգսյան. Մեկ տարվա գործունեության արդյունքում Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտը հաստատեց իր դիրքերը
"Գործունեության առաջին տարվա արդյունքում Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտը հաստատեց իր դիրքերը, և մեր հետագա քայլերը ուղղված կլինեն դրա զարգացմանը",- Երևանում "Ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտը` ուղղված հասարակության վստահության ամրապնդմանն ու ֆինանսական միջնորդության ավելացմանը" թեմայով խորհրդաժողովի ժամանակ հայտնեց գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի ֆինանսական կազմակերպությունները խորհրդաժողովում հնարավորություն կունենան ֆինանսական հաշտարարների առաջատար համաշխարհային ինստիտուտների հետ համեմատել երիտասարդ հայկական ինստիտուտը:
Սարգսյանը հաղորդեց նաև, որ իրենց կողմից նախաձեռնվող բոլոր հետագա միջոցառումները կուղղվեն սպառողների տեղեկացվածության բարձրացմանը, որպեսզի նրանք իմանան իրենց ֆինանսական իրավունքներն ու ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտի առկայության մասին, որը միշտ կարող է պաշտպանել նրանց իրավունքներն ու շահերը:
"Մոտ ժամանակներս մենք ծրագրում ենք շարունակել մարզերի այցելությունները: 2009 թվականին մենք այցելեցինք երկրի չորս հյուսիսային մարզերը, իսկ ընթացիկ տարում նախատեսում ենք այցելել հարավային մարզերը, որտեղ լայնամասշտաբ սեմինարներ ու հանդիպումներ կանցկացնենք ինչպես ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչների, այնպես էլ սպառողների հետ",- ավելացրեց օմբուդսմենը:
Ամփոփելով ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի գործունեության առաջին տարվա արդյունքները` Փիրուզ Սարգսյանը ճշտեց, որ հիմնական բողոքներն ուղղված էին բանկային համակարգին և կապված էին դրանց վարկային, դեպոզիտային ու հաշվարկադրամարկղային գործունեության հետ, երկրորդ տեղում բողոքներն էին ուղղված ապահովագրական կազմակերպություններին` կապված ունեցվածքի և կյանքի ապահովագրման հետ, երրորդ տեղում վարկային կազմակերպություններին ու գրավատներին ուղղված բողոքներն էին:
"Անցյալ տարվա արդյունքներով 400 բողոք է ընդունվել, որոնցից դիտարկվել են 57-ը և 61% լուծվել են հօգուտ սպառողների, որոնց գումարը կազմել է 26 մլն դրամ",- ասաց Սարգսյանը:

8 Апрель 2010 - 08:28 AMT
«За первый год деятельности институт финансового омбудсмена Армении смог утвердить свои позиции, и наши дальнейшие шаги будут направлены на его развитие», – заявила глава офиса Пируз Саркисян на открывшейся в Ереване конференции на тему «Институт финансового омбудсмена, направленный на укрепление доверия общества и увеличение финансового посредничества».
По ее словам финансовые организации Армении получат возможность на конференции провести сравнения между ведущими мировыми институтами финансовых омбудсменов и молодым армянским институтом.
Саркисян также сообщила, что все предпринимаемы ими последующие мероприятия будут направлены на повышение уровня информированности потребителей, чтобы они знали свои финансовые права и о наличии института финансового омбудсмена, который всегда может на высококачественном уровне защитить их права и интересы.
«В ближайшее время мы планируем продолжить посещения областей. В 2009 году мы были в четырех северных областях страны, а в текущем году планируем посетить южные области, где осуществим широкомасштабные семинары и встречи, как с представителями финансовых структур, так и с потребителями», – добавила омбудсмен.
Подводя итоги первого года деятельности офиса финансового омбудсмена она уточнила, что в основном жалобы были направлены на банковскую систему и связаны с их кредитной, депозитной и расчетно-кассовой деятельностью, на втором месте – жалобы на страховые организации, которые были связаны, как со страхованием имущества, так и жизни, на третьем месте – кредитные организации и ломбарды.
«По результатам прошлого года было принято 400 жалоб, из них были рассмотрены 57 и 61% был разрешен в пользу потребителей, сумма которых составляет 26 млн. драмов», – сказала Саркисян