8 Ապրիլ 2010 - 08:28 AMT
Փիրուզ Սարգսյան. Մեկ տարվա գործունեության արդյունքում Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտը հաստատեց իր դիրքերը
"Գործունեության առաջին տարվա արդյունքում Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտը հաստատեց իր դիրքերը, և մեր հետագա քայլերը ուղղված կլինեն դրա զարգացմանը",- Երևանում "Ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտը` ուղղված հասարակության վստահության ամրապնդմանն ու ֆինանսական միջնորդության ավելացմանը" թեմայով խորհրդաժողովի ժամանակ հայտնեց գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի ֆինանսական կազմակերպությունները խորհրդաժողովում հնարավորություն կունենան ֆինանսական հաշտարարների առաջատար համաշխարհային ինստիտուտների հետ համեմատել երիտասարդ հայկական ինստիտուտը:
Սարգսյանը հաղորդեց նաև, որ իրենց կողմից նախաձեռնվող բոլոր հետագա միջոցառումները կուղղվեն սպառողների տեղեկացվածության բարձրացմանը, որպեսզի նրանք իմանան իրենց ֆինանսական իրավունքներն ու ֆինանսական հաշտարարի ինստիտուտի առկայության մասին, որը միշտ կարող է պաշտպանել նրանց իրավունքներն ու շահերը:
"Մոտ ժամանակներս մենք ծրագրում ենք շարունակել մարզերի այցելությունները: 2009 թվականին մենք այցելեցինք երկրի չորս հյուսիսային մարզերը, իսկ ընթացիկ տարում նախատեսում ենք այցելել հարավային մարզերը, որտեղ լայնամասշտաբ սեմինարներ ու հանդիպումներ կանցկացնենք ինչպես ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչների, այնպես էլ սպառողների հետ",- ավելացրեց օմբուդսմենը:
Ամփոփելով ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակի գործունեության առաջին տարվա արդյունքները` Փիրուզ Սարգսյանը ճշտեց, որ հիմնական բողոքներն ուղղված էին բանկային համակարգին և կապված էին դրանց վարկային, դեպոզիտային ու հաշվարկադրամարկղային գործունեության հետ, երկրորդ տեղում բողոքներն էին ուղղված ապահովագրական կազմակերպություններին` կապված ունեցվածքի և կյանքի ապահովագրման հետ, երրորդ տեղում վարկային կազմակերպություններին ու գրավատներին ուղղված բողոքներն էին:
"Անցյալ տարվա արդյունքներով 400 բողոք է ընդունվել, որոնցից դիտարկվել են 57-ը և 61% լուծվել են հօգուտ սպառողների, որոնց գումարը կազմել է 26 մլն դրամ",- ասաց Սարգսյանը:

The institute of Financial Ombudsman of Armenia has managed to strengthen its positions during the first year of its activity and its further steps will be aimed at its development, according to Financial Ombudsman Piruz Sargsyan.
“The conference aimed at strengthening public confidence and increasing financial intermediation through the Institute of Financial Ombudsman will provide Armenia's financial organizations with the opportunity to compare the young Armenian institute with leading world institutes of financial ombudsmen,” she said.
Ms. Sargsyan also noted that all their further steps will be aimed at increasing consumers' awareness, so that they obtain knowledge of their financial rights and of the acyivity of the Financial Ombudsman's institute, which is always able to protect their rights and interests at a proper level.
“We will resume our visits to regions of Armenia soon. In 2009, we were in four northern regions of the country, while this year we are going to visit the southern regions to conduct large-scale seminars and meetings both with representatives of financial structures and with consumers,” she said.
Summarizing the results of the first year activity of the Financial Ombudsman's office, she noted that basically complaints were addressed to the banking system, followed by complaints against insurance companies with respect to property and life insurance, while credit organizations and pawnshops are on the third place by the number of complaints.
“Last year 400 complaints were received, out of which 57 were considered and 61% of them at the amount of AMD 26mln were solved in favor of consumers,” Ms. Sargsyan said.