«Հայաստանի գյուղական ձեռնարկությունների և փոքրածավալ առևտրային գյուղատնտեսության զարգացման» և “Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման” ծրագրերը ճանաչվել են Համաշխարհային բանկի` «Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում մարդկանց կյանքի բարելավում» մրցույթի 2010թ.-ի 12 հաղթողներից մեկը: Այս մասին հաղորդում է Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի մամլո ծառայությունը:
«Հայաստանի գյուղական ձեռնարկությունների և փոքրածավալ առևտրային գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագիրն ուղղակիորեն օժանդակեց 132 փոքր և միջին գյուղատնտեսական ձեռնարկությունների, որոնք հնարավորություն ստացան ձեռք բերելու երկարաժամկետ գուղատնտեսական վարկեր` ապահովելով ընդհանուր առմամբ 10,3 միլիոն դոլարի ներդրումներ գյուղական շրջաններում: Արդյունքում` գյուղերում ստեղծվեց 450 նոր աշխատատեղ, կառուցվեցին նոր, ժամանակակից ջերմոցներ ու թռչնաբուծարաններ, որոնք այժմ նպաստում են ներքին սպառման աճին:
Նախատեսված 250 կմ կենսական ճանապարհների ցանցից 150 կմ-ն արդեն վերակառուցվել է` ստեղծելով 12,000 մարդ-ամիս աշխատատեղ: Ճանապարհներին ծախսվող ժամանակը կրճատվել է 40%-ով: Ավելին, ծրագիրը հնարավոր դարձրեց գյուղական բնակչության կապը քաղաքային կենտրոնների հետ, որտեղ գտնվում են շուկաներն ու մատուցվում են սոցիալական ծառայությունները : «Թեև Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի շատ երկրներում վերջին տասնամյակում գրանցվել է զգալի տնտեսական աճ և կենսամակարդակի բարձրացում, համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը հատկապես մեծ վնաս է հասցրել այս տարածաշրջանին,- նշել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի փոխնախագահ Ֆիլիպ Լե Հուերուն: – «Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում մարդկանց կյանքի բարելավում» մրցույթի 2010թ. հաղթողները, սակայն, ցույց են տալիս, թե ինչպես կարող են նորարարական ծրագրերը փոխել տարածաշրջանի մարդկանց ամենօրյա կյանքը` չնայած վերջին ֆինասական ճգնաժամի` այդ երկրների տնտեսություններին հասցրած կործանարար ազդեցությանը»:
Լե Հուերուն նաև շեշտել է. «Հաղթողները ցուցադրում են իրական արդյունքներ, դրանց թվում` զբաղվածության աճ, փոքր ձեռնարկությունների ստեղծում և ձեռնարկությունների համար անհրաժեշտ ֆինանսների մատչելիության բարելավում, բժշկական խնամքի և առողջապահության բարելավում, խմելու և ոռոգման ջրի համակարգերի վերականգնում (ինչը հանգեցրել է բերքատվության բարձրացմանը), և այլն: Այս նորարարական նախագծերն ու ծրագրերը նաև ցույց են տալիս, որ Համաշխարհային բանկի հետ շարունակական համագործակցությունը կարող է մեղմել տնտեսական անկման հետևանքները և դրական ազդեցություն ունենալ տեղում»:
Այս տարվա մրցույթի հաղթող երկրներն են. Հայաստան, Բուլղարիա, Ղրղըզստան, Մոլդովա, Տաջիկստան, Լատվիա, Մակեդոնիա, Ռուսաստան, Ուկրաինա , Վրաստան, Ադրբեջան, Թուրքիա:

The Lifeline Roads Improvement project (LRIP) in Armenia and Armenia Rural Enterprise and Small Scale Commercial Agriculture Development Project were named among the 12 winners in the World Bank’s third annual “Improving the Lives of People in Europe and Central Asia” 2010 competition, the press service of the World Bank Yerevan Office reported .
According to the report, so far out of projected 250 km LRN 150 km have been rehabilitated under the Lifeline Roads Improvement project. It created 12,000 person-months of employment. Travel time was reduced by 40 percent. More importantly, the project enabled rural populations to travel to urban centers where markets and social services are available.
Armenia Rural Enterprise and Small Scale Commercial Agriculture Development Project assisted 132 small and medium agribusinesses to access long-term agricultural credit and generated a total of US$ 10.3 million investments in rural areas. As a result, 450 new permanent jobs were created in rural areas, new modern greenhouses and poultry operations were established.
“Although many countries in the Europe and Central Asia region enjoyed very strong growth and higher living standards throughout the past decade, the global financial and economic crisis has hit this region the hardest,” said Philippe Le Houe'rou, World Bank Vice President for Europe and Central Asia.
According to him, the winners of the competition show how innovative projects can improve the daily lives of people in the region despite the harmful effects of the recent financial turmoil on country economies. “The winners demonstrate real results, including job growth, establishment of small businesses and improved enterprise access to financing, improved health care and health protection and rehabilitated water and irrigation systems, etc,” said the WB representative.