8 Ապրիլ 2010 - 12:27 AMT
Ապրիլի 8-ին Զարգացման հայկական գործակալությունում (ԶՀԳ) կայացավ "Ինչպես արտահանել Շվեդիա" սեմինարը, որը կազմակերպել էր ԶՀԳ-ն Շվեդիայի կառավարական գործակալության Open Trade Gate-ի հետ համատեղ, հաղորդում է Գործակալության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Շվեդ փորձագետները շվեդական շուկայի վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրեցին սեմինարի մասնակիցներին` ԵՄ արտահանելու կանոնների, պահանջների, խոչընդոտների հաղթահարման, ինչպես նաև հիմնական առևտրային պայմանագրերի և ընդհանոր առևտրային ընթացակարգերի վերաբերյալ:
Սեմինարին մասնակցում էին Հայաստանում պանրագործների, ֆերմերների, գինեգործների, արտահանողների, մեղրագործների միության նախագահները ինչպես նաև արդյունաբերական տարբեր ոլորտներից ներկայացուցիչներ:
Սեմինարի ժամանակ ելույթներով հանդես եկան Շվեդիայի առևտրի և ներդրումային խթանման դեսպան Լարս Օու Պերսոնը և Շվեդիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Արա Այվազյանը:
Open Trade Gate-ը շվեդական կառավարական կազմակերպություն է, որի նպատակն է օժանդակել արտահանումը Շվեդիա և ԵՄ երկրներ: Այն գործում է մեկ կանգառի տեղեկատվության կենտրոնի սկզբունքով` Շվեդիա և ԵՄ երկրներ արտահանողներին կանոնների և պահանջների վերաբերյալ անվճար տեղեկատվություն տրամադրելով:

В Армянском агентстве развития (ААР) 8 апреля состоялся семинар на тему «Как экспортировать в Швецию», который организовало ААР совместно со шведским агентством по управлению Open Trade Gate, сообщает пресс-служба Агентства.
Шведские эксперты предоставили информацию участникам семинара относительного шведского рынка: о правилах экспорта в ЕС, требованиях, преодолению препятствий, а также основных торговых договорах и общих торговых процедурах.
На семинаре участвовали армянские председатели союзов сыроваров, фермеров, виноделов, экспортеров, пчеловодов, а также представители различных сфер промышленности.
Во время семинара с речью выступили посол Швеции по торговле и стимулированию инвестиций Ларс Оу Персон и посол Армении в Швеции Ара Айвазян.
Целью агентства Open Trade Gate является стимулирование экспорта в Швецию и страны ЕС. Оно действует по принципу работы из одного окна, предоставляя бесплатную информацию о правилах и требованиях экспорта в Швецию и в страны ЕС.