8 Ապրիլ 2010 - 13:27 AMT
Ապրիլի 8-ին Ժնևում` Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության կենտրոնակայնում (ԱՀԿ), տեղի ունեցավ ԱՀԿ քարտուղարության կողմից իևրականացվող Հայաստանի Հանրապետության առևտրային քաղաքականության վերաքննության (ԱՔՎ Trade Policy Review – TPR) մարմնի առաջին լիագումար նիստի ամփոփիչ նիստը, հաղորդում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունը:
Նախագահողի ողջույնի խոսքից հետո ՀՀ պատվիրակության ղեկավար` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Մ. Թումասյանը անդրադարձավ ԱՀԿ անդամ երկրների կողմից բարձրացված մի շարք հարցերի պատասխաններին, ինչպես նաև ներկայացրեց երկրում իրականացվող բարեփոխումները և հետճգնաժամային փուլում տնտեսության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններն ու քաղաքականությունները:
Քննարկումների արդյունքում ԱՀԿ անդամ երկրներն ընդունեցին ՀՀ առաջին Առևտրային քաղաքականության վերաքննության զեկույցները, որոնք կհրապարակվեն անգլերեն, ֆրանսերեն և իսպաներեն լեզուներով առաջիկա ամսվա ավարտին:
Նիստը նախագահում էր ԱՀԿ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Բոզկուրտ Արանը:
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) միջազգային կազմակերպություն է, որ ստեղծվել է 1995 թվականին` միջազգային առևտրի ազատականացման և անդամ պետությունների առևտրաքաղաքական հարաբերությունների կանոնակարգման նպատակով: ԱՀԿ-ն Սակագների և առևտրի գլխավոր համաձայնագրի իրավահաջորդն է: Հայաստանը միացել է ԱՀԿ-ին 2003թ. փետրվարի 5-ին:

The first sitting of the body on review of Armenia’s trade policy that is implemented by the WTO Secretariat took place in the headquarters of the World Trade Organization in Geneva on April 8, the press service of the RA Ministry of Economy reported.
During the sitting, Head of the Armenian delegation and Deputy Minister of Economy Mushegh Tumasyan answered a range of questions by representatives of the WTO member-countries, as well as presented reforms, initiatives and programs being implemented in the country for the economy’s development during the post-crisis period.
As a result of discussions, the WTO member-countries approved Armenia’s first report on review of trade policy that will be published in English, French and Spanish languages.
The World Trade Organization is an international organization securing legislative and institutional basis of the international trade system, mechanisms of multilateral reconciliation and regulation of member-countries policy for goods and services trade, regulation of trade disputes and development of standard foreign trade documentation.
The WTO was established in 1995, based on Marrakesh agreement, which was signed in Marrakesh, Morocco, in April 1994.
The WTO General Council approved Armenia’s application for joining the WTO on December 10, 2002. Armenia officially became the 145th member of the WTO on February 5, 2003.