8 Ապրիլ 2010 - 13:27 AMT
Ապրիլի 8-ին Ժնևում` Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության կենտրոնակայնում (ԱՀԿ), տեղի ունեցավ ԱՀԿ քարտուղարության կողմից իևրականացվող Հայաստանի Հանրապետության առևտրային քաղաքականության վերաքննության (ԱՔՎ Trade Policy Review – TPR) մարմնի առաջին լիագումար նիստի ամփոփիչ նիստը, հաղորդում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունը:
Նախագահողի ողջույնի խոսքից հետո ՀՀ պատվիրակության ղեկավար` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Մ. Թումասյանը անդրադարձավ ԱՀԿ անդամ երկրների կողմից բարձրացված մի շարք հարցերի պատասխաններին, ինչպես նաև ներկայացրեց երկրում իրականացվող բարեփոխումները և հետճգնաժամային փուլում տնտեսության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններն ու քաղաքականությունները:
Քննարկումների արդյունքում ԱՀԿ անդամ երկրներն ընդունեցին ՀՀ առաջին Առևտրային քաղաքականության վերաքննության զեկույցները, որոնք կհրապարակվեն անգլերեն, ֆրանսերեն և իսպաներեն լեզուներով առաջիկա ամսվա ավարտին:
Նիստը նախագահում էր ԱՀԿ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Բոզկուրտ Արանը:
Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) միջազգային կազմակերպություն է, որ ստեղծվել է 1995 թվականին` միջազգային առևտրի ազատականացման և անդամ պետությունների առևտրաքաղաքական հարաբերությունների կանոնակարգման նպատակով: ԱՀԿ-ն Սակագների և առևտրի գլխավոր համաձայնագրի իրավահաջորդն է: Հայաստանը միացել է ԱՀԿ-ին 2003թ. փետրվարի 5-ին:

8 Апрель 2010 - 13:27 AMT
В штаб-квартире Всемирной торговой организации (ВТО) в Женеве 8 апреля прошло первое заседание органа пересмотра торговой политики Армении, осуществляемого секретариатом ВТО. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экономики РА.
В ходе заседания глава армянской делегации, заместитель министра экономики Мушег Тумасян ответил на ряд вопросов представителей стран-членов ВТО, а также представил осуществляемые в стране реформы, инициативы и программы, направленных на развитие экономики в посткризисный период.
По результатам обсуждений страны-члены ВТО приняли первый доклад Армении по пересмотру торговой политики, который будет опубликован на английском, французском и испанском языках.
Заседание прошло под председательством постоянного представителя Турции в ВТО, посла Бозкурта Арана.
Всемирная торговая организация (ВТО) – международная организация, обеспечивающая законодательную и институциональную основу международной торговой системы, механизм многостороннего согласования и регулирования политики стран-членов в области торговли товарами и услугами, урегулирования торговых споров и разработки стандартной внешнеторговой документации.
ВТО была образована в 1995 г. на основе Марракешского соглашения, подписанного в апреле 1994 г. в г. Марракеш в Марокко в результате окончания Уругвайского раунда многосторонних торговых переговоров.
10-го декабря 2002г. Генеральный Совет ВТО утвердил заявку Армении о присоединении к ВТО. 5-го февраля 2003г. Армения официально стала 145-ым членом ВТО.