Ընթացիկ տարվա փետրվարին Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) կողմից կանխորոշված 1.8 տոկոս ՀՆԱ աճը կարող է մայիսին վերանայվել` հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսության աճի դրական միտումները, լրագրողներին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Հայաստանում ԱՄՀ ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
“Համաշխարհային տնտեսության վերականգնման պայմաններում, կարծում եմ, որ Հայաստանի տնտեսության այն հատվածները, որոնք կապված են համաշխարհային տնտեսության հետ, զարգանալու են արագացված տեմպերով, և հենց նրանք են ապահովելու ՀՆԱ աճը”,- ասել է ԱՄՀ ներկայացուցիչը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի ՀՆԱ-ի վրա ամենից շատ կարող է ազդել նրա գործընկերոջ` Ռուսաստանի անսպասելի բարձր տնտեսական աճը:
Բացի դրանից, նա ավելացրեց, որ համաշխարհային տնտեսության հետ կապ չունեցող ոլորտների վերականգնումն ընթանալու է դանդաղ տեմպերով: “Պետք է նշել շինարարության ոլորտը, որը մեր կարծիքով, չի նպաստելու ՀՆԱ աճին”,- ասել է Տոլոսան:

Mr. Guillermo Tolosa, Resident Representative of the International Monetary Fund (IMF) in Armenia, stated that the forecast 1.8% GDP growth for 2010 may be revised in May, given the positive tendencies of global economy recovery.
“I believe that certain sectors of the Armenian economy will develop more rapidly and ensure the GDP growth, affected by Russia’s economic growth,” he told reporters on April 9.
Meanwhile, he noted, that the sectors having no direct linkage to the global economy, will show slow development. “The construction industry, for example, will not promote the GDP growth,” Mr. Tolosa said.