9 Ապրիլ 2010 - 08:20 AMT
Արժույթի միջազգայյին հիմնադրամի (ԱՄՀ) կանխատեսումներով 2010-ին Հայաստանում գնաճը կազմելու է 6.2 տոկոս: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
“Մենք կարծում ենք, որ ընթացիկ տարում գնաճն ավելի բարձր է միջին ցուցանիշից, որը երբևէ արձանագրվել է Հայաստանի տնտեսության պատմության մեջ”,- ասել է ԱՄՀ ներկայացուցիչը: Նրա խոսքերով, դա պայմանավորված է փոխարժեքի և համաշխարհային գների, մասնավորապես, գազի սակագների բարձրացման լագային ազդեցությամբ:
“Սակայն, դա գների մեկանգամյա բարձրացում է, և մենք չենք կարծում, որ Հայաստանում տեղի են ունենալու համակարգված և երկարաժամկետ թանկացումներ”,- ասել է Տոլոսան:

9 Апрель 2010 - 08:20 AMT
По прогнозам Международного валютного фонда (МВФ), в 2010 году в Армении инфляция составит 6,2%. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил постоянный представитель МВФ в Армении Гиермо Толоса.
«Мы считаем, что в текущем году инфляция будет гораздо выше средневзвешенного показателя, зафиксированного когда-либо в истории экономики Армении», – сказал представитель МВФ. По его словам, это обусловлено лаговым эффектом повышения валютного курса и мировыми ценами, в частности, повышением цен на газ.
«Однако, это разовый рост цен, и мы не считаем, что в Армении будут происходить систематические и долговременные подорожания», – добавил Толоса.