Հայաստանն իրականացնում է լողացող փոխարժեքի քաղաքականություն, և ազգային արժույթի փոխարժեքի կտրուկ տատանումները շուկայական գործընթացների արդյունք են, Երևանում լրագրողներին մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
“Տնտեսագետները դժվարությամբ են կանխատեսում ազգային արժույքի փոխարժեքի ընթացքը, քանի որ դրա վրա ազդում են շատ գործոններ: Հայաստանի բնակչությունը պետք է ընտելանա լողացող փոխարժեքի քաղաքականության պայմաններին”,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված նա նշեց, որ փոխարժեքը հաճախ տատանվում է “փողոցային” վերավաճառողների գործունեության արդյունքում, այլ ոչ թե խոշոր կազմակերպությունների, ինչն իր մեջ սթրեսային իրավիճակներ է կրում և որոշ կորուստներ է ենթադրում: “Այն երկրներում, որտեղ տնտեսությունը սկսում է կայունանալ, ազգային արժույթն ամրապնդվում է”,- ասել է նա:

Mr. Guillermo Tolosa, Resident Representative of the International Monetary Fund (IMF) in RA said that Armenia is pursuing a policy of floating exchange rate and sharp fluctuations of the national currency exchange rate are a result of market developments.
“It is difficult for economists to forecast the national currency exchange rate, since many factors have an effect on it. Armenia's population should get accustomed to the floating exchange rate policy,” Mr. Tolosa told a press conference in Yerevan.
He added that the exchange rate often varies as a result of activity of “street” profiteers, what can imply some losses. “National currency consolidates in those countries where the economy gets stabilized,” Mr. Tolosa said.