Հայաստանն իրականացնում է լողացող փոխարժեքի քաղաքականություն, և ազգային արժույթի փոխարժեքի կտրուկ տատանումները շուկայական գործընթացների արդյունք են, Երևանում լրագրողներին մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
“Տնտեսագետները դժվարությամբ են կանխատեսում ազգային արժույքի փոխարժեքի ընթացքը, քանի որ դրա վրա ազդում են շատ գործոններ: Հայաստանի բնակչությունը պետք է ընտելանա լողացող փոխարժեքի քաղաքականության պայմաններին”,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված նա նշեց, որ փոխարժեքը հաճախ տատանվում է “փողոցային” վերավաճառողների գործունեության արդյունքում, այլ ոչ թե խոշոր կազմակերպությունների, ինչն իր մեջ սթրեսային իրավիճակներ է կրում և որոշ կորուստներ է ենթադրում: “Այն երկրներում, որտեղ տնտեսությունը սկսում է կայունանալ, ազգային արժույթն ամրապնդվում է”,- ասել է նա:

Армения осуществляет политику плавающего курса, и резкие колебания курса национальной валюты – это результат рыночных процессов, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване постоянный представитель МВФ в Армении Гиермо Толоса.
«Экономистам тяжело спрогнозировать поведение курса национальной валюты, так как на это влияет не один фактор. Население Армении должно привыкнуть к условиям политики плавающего курса», – подчеркнул он.
В связи с этим Толоса отметил, что часто курс колеблется в результате деятельности «уличных» спекулянтов, а не крупных организаций, что несет в себе стрессовые ситуации и в среднесрочном разрезе предполагают некоторые потери. «В тех странах, где экономика начинает стабилизироваться, национальная валюта укрепляется», – добавил он.