Հայաստանի պետական պարտքը կշարունակի աճել մինչև 2012 թվականը, որից հետո կարելի է ակնկալել նրա ծավալների աստիճանական կրճատում, Երևանում լրագրողներին է ասել Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
Նրա խոսքերով, մինչև 2010 թվականի ավարտը Հայաստանի պետական պարտքը կկազմի ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը, ընդ որում, արտաքին պարտքը մինչև տարեվերջ կկազմի ՀՆԱ-ի 43 տոկոսը:
Գ.Տոլոսան նշել է, որ ԱՄՀ զեկույցում կա Հայաստանի պետպարտքի խորը վերլուծություն, որի համաձայն պարտքը բավական կայուն է միջնաժամկետ առումով, եթե ԱՄՀ ծրագրով նախատեսված հիմնական պարամետրերը կատարվեն:
2009 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Հայաստանի ընդհանուր պետպարտքը կազմել է 1270,7 մլրդ դրամ: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, ներքին պարտքը կազմել է 149,7 մլրդ դրամ, իսկ արտաքինը` 1121,1 մլրդ դրամ:

Armenia’s national debt will be growing by 2012, then its gradual decrease can be expected, according to Mr. Guillermo Tolosa, IMF Resident Representative in Armenia.
As he told a press conference in Yerevan, by the end of 2010 the national debt will make 50% of GDP, with the foreign debt amounting to 43% of GDP.
Mr. Tolosa said that IMF report profoundly analyzes Armenia’s national debt and according to it the debt is stable enough in the mid-term aspect if the main parameters envisaged within the framework of IMF programs are fulfilled.
As of December 31, 2009, Armenia’s national debt totaled AMD 1270.7 billion. According to the RA National Statistical Service, the domestic debt amounted to AMD 149.7 billion and foreign debt totaled AMD 1121.1 billion.