10 Ապրիլ 2010 - 06:46 AMT
> Ապրիլի 10-ին Երեևանում 2 հայկական` “Ամերիաբանկ>ՓԲԸ-ն ու “Կասկադ բանկ” ՓԲԸ-ն, որոնք միասնական գաղափարախոսություն ունեն, հայտարարել են միացման գործընթացի ավարտի մասին:
“Գործարքը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի բանկային համակարգի զարգացման վրա”,-ասլե է ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը` կոչ անելով երկրի առևտրային բանկերին հետևել այս օրինակին: Նա նշել է, որ ճգնաժամի պայմաններում բանկային համակարգի համախմբումը թույլ կտա ավելի դյուրին կերպով հակազդել մարտահրավերներին և դինամիկ զարգանալ` բացելով նոր ներդրումային հնարավորություններ:
Ջավադյանը նշել է նաև, որ բաժնետերեի փոփոխությունից հետո, “Ամերիաբանկը” կարճ ժամանակահատվածում զգալի աճ է գրանցել, ընդ որում ակտիվների ծավալով բանկը 16-րդ տեղից տեղափոխվել է 7-րդ տեղը երկրի բանկային համակարգում: Ինչ վերաբերում է “Կասկադ” բանկին, ապա ըստ նրա, բանկը միշտ աչքի է ընկել իր անհատական և բանկային, հաճախորդների սպասարկման բարձր մակարդակով:
“Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծե;լ է, որ այս գործարքին նախորդեց երկու կողմերի մենեջերների հսկայական աշխատանքը, որի արդյունքում կազմվեց միասնական ռազմավարական գաղափարախոսություն, որն էլ հիքմ ծառայեց գործարքի համար: “Արդյունքում նոր բանկը կդառնա շատ ուժեղ ֆինանսական կառույց, ինչպես Հայաստանի բանկային համակարգում, այնպես էլ` նրա սահմաններից դուրս”,-ասել է նա: Միևնույն ժամանակ Ռ.Վարդանյանը չի հրապարակել գործարքի ֆինանսական գաղտնիթը:
Գաֆեսճյան ընտանիքի հիմնադրամի ներկայացուցիչ Սթիվ Սքելոնը հավելել է, որ Գաֆեսճյան ընտանիքը բարձր է գնահատում երկու ֆինանսական կառույցների գործունեությունը և նրանց ավանդը Հայաստանի զարգացման գործում: Նա նշել է նաև, որ Գաֆեսճյան ընտանիքը ողջունում է նման երկարաժամկետ համագործակցությունը, որն ուղղված է երկրի բանկային համակարգի ամրապնդմանը: Ընդ որում, նա ասել է, որ Ջ.Գաֆեսճյանն առաջիկայում ևս հետևողական կլինի Հայաստանում ներդրումների իրականացման հարցում:

10 апреля в Ереване два армянских банка – ЗАО «Америабанк» и ЗАО «Каскад банк», имеющих единую философию, объявили о завершении трансакции по слиянию.
«Данная сделка внесет положительный вклад в развитие банковской системы Армении», – сказал председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, поздравив участников сделки. Глава ЦБ РА призвал комбанки страны последовать данному примеру, отметив, что в условиях кризиса консолидация банковской системы Армении позволит легче противостоять вызовам и динамично развиваться, открывая новые инвестиционные возможности.
Артур Джавадян также отметил, что после смены акционеров, «Америабанк» за небольшой период зафиксировал значительный рост, при этом по объему активов банк переместился с 16 на 7 позиции в банковской системе страны. Что же касается «Каскад Банка», то по его словам, банк всегда отличался своей индивидуальной банковской культурой и высоким уровнем обслуживания клиентов.
В свою очередь председатель совета директоров ЗАО «Америабанк» Рубен Варданян подчеркнул, что данной сделке предшествовала огромная и усердная работа менеджмента двух сторон, по итогам которой была выявлена единая стратегическая философия, которая и легла в основу данной сделки. «В результате новый банк станет очень сильной финансовой структурой, как в банковской системе Армении, так и за ее пределами», – сказал он. В то же время Рубен Варданян не стал разглашать финансовую тайну сделки.
Представитель Фонда семьи Гафесджян Стив Скеллон добавил, что семья Гафесджян высоко оценивает деятельность двух финансовых структур и их вклад в развитие Армении. Он также отметил, что семья Гафесджян приветствует подобное долгосрочное сотрудничество, которое направлено на укрепление банковской системы страны. При этом он сказал, что Джерар Гафесджян будет и впредь последовательным в осуществление инвестиций в Армении.