“Ամերիաբանկ” ՓԲԸ-ն մտադիր է մրցունակ լինել ոչ միայ հայկական, այլ նաև միջազգային շուկայում: Այդ մասին ապրիլի 10-ին Երևանում հայտարարել է “Ամերիաբանկի” խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը` ամփոփելով TDA Holdings Limited (“Ամերիաբանկի” 99,99 տոկոս բաժնետոմսերի սեփականատեր) կողմից “Կասկադ բանկի” բաժնետոմսերի 100 տոկոսի ձեռք բերման գործարքի ավարտը: “Բանկը պետք է բոլոր չափանիշներով մրցունակ լինի ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև միջազգային շուկայում”,-ասել է նա:
Ըստ Ռ.Վարդանյանի, այդ նպատակներին հասնելու համար, հարկավոր է զարգացնել ռիսկային մենեջմենթը և բարձրացնել աշխատակիցների պրոֆեսիոնալ մակարդակը, ընդլայնել ապրանքային գիծն ու զրագացնել ՏՏ ոլորտի ինովացիոն լուծումների կիրառումը:
Իր հերթին “Ամերիաբանկ” ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Անդրեյ Մկրտչյանը հավելել է, որ առաջիկա 2 տարում միջազգային շուկայում ինտերվենցիա չի սպասվում, սակայն չի էլ բացառվում: Նա հավելել է նաև, որ հեռանկարում հնարավոր է նրա ներկայությունը Վրաստանի, Թուրքիայի ու Ռուսաստանի շուկաներում:

10 Апрель 2010 - 08:07 AMT
ЗАО «Америабанк» намерен быть конкурентоспособным не только на армянском, но и на международном рынке. Об этом заявил 10 апреля в Ереване председатель совета «Америабанка» Рубен Варданян после завершения сделки по приобретению TDA Holdings Limited (99,99%-ный акционер «Америабанка») 100% акций «Каскад Банка». «Банк должен быть конкурентоспособным по всем критериям не только в Армении, но и на международном уровне», – сказал он.
По мнению председателя совета «Америабанка», для достижения поставленных целей необходимо развивать риск-менеджмент, и в этом контексте повышать уровень профессионализма работников банка, расширять продуктовую линию, развивать и применять инновационные решения сферы IT, а также углублять международное сотрудничество.
В свою очередь управляющий директор ЗАО «Америя» Андрей Мкртчан добавил, что в ближайшие два года интервенций на международные рынки не планируется, «однако они не исключены». В то же время он добавил, что в долгосрочной перспективе есть потенциал участия на рынках Грузии, Турции и России.