10 Ապրիլ 2010 - 09:36 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը պատրաստ է իր աջակցությունը ցուցաբերել բանկերի միավորմանը: Այդ մասին ապրիլի 10-ին Երևանում լրագրողներին է ասել ԿԲ ղեկավար Արթուր Ջավադյանը`կիպրոսյան TDA Holding Limited ընկերության (“Ամերիաբանկ” ՓԲԸ-ի 99,99 տոկոս սեփականատեր) կողմից “Կասկադ բանկի” բաժնետոմսերի 100 տոկոսի ձեռքբերման գործարքի ավարտից հետո: “Մենք պատրաստ ենք վարկային գիծ տրամադրել, ընդ որում սահմանել ենք առավելագույն չափերը` մինչև 3 տարի ժամկետով մինչև 30 տոկոս միավորված կապիտալից”,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ Ա.Ջավադյանն ասել է, որ վարկերի տրամադրման հայտեր դեռևս չեն ներկայացվել:
Ողջունելով երկրի բանկային հատվածի խոշորացման գործընթացը, գլխավոր բանկիրը հրաժարվել է կանխատեսել բանկերի օպտիմալ քանակը բանկային համակարգում: “Այսօրվա դրությամբ գործում է 21 բանկ, եթե հետագայում նրանց քանակը նվազի, հասնելով 14-17-ի, նույնիսկ այդ դեպքում մեր բանկային հակամարգում ոչինչ չի փոխվի”,-ասել է նա:
Այդ համատեքստում ՀՀ ԿԲ նախագահը հավաստիացրել է, որ ոչ մի հայկական բանկում լուրջ խնդիրներ չեն արձանագրվել:

p> Chairman of the Armenian Central Bank Arthur Javadyan said that the CBA is willing to facilitate the process of consolidation of banks.
“We are ready to provide a credit line, and we have established maximum amounts – 30% of the consolidated capital with a three-year term,” Mr. Javadyan said after completion of the deal on purchase of 100% of Cascade Bank shares by Cypriot TDA Holding Limited (the owner of 99,99% shares of Ameriabank CJSC.)
Hailing the process of the country's banking system consolidation, the CB Chairman refrained from making prognosis with respect to the optimal number of banks. “To date, we have 21 banks, if their number reaches 15-17, nothing will change in our banking system,” he said, adding that none of Armenian banks experiences serious problems.