10 Ապրիլ 2010 - 09:36 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը պատրաստ է իր աջակցությունը ցուցաբերել բանկերի միավորմանը: Այդ մասին ապրիլի 10-ին Երևանում լրագրողներին է ասել ԿԲ ղեկավար Արթուր Ջավադյանը`կիպրոսյան TDA Holding Limited ընկերության (“Ամերիաբանկ” ՓԲԸ-ի 99,99 տոկոս սեփականատեր) կողմից “Կասկադ բանկի” բաժնետոմսերի 100 տոկոսի ձեռքբերման գործարքի ավարտից հետո: “Մենք պատրաստ ենք վարկային գիծ տրամադրել, ընդ որում սահմանել ենք առավելագույն չափերը` մինչև 3 տարի ժամկետով մինչև 30 տոկոս միավորված կապիտալից”,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ Ա.Ջավադյանն ասել է, որ վարկերի տրամադրման հայտեր դեռևս չեն ներկայացվել:
Ողջունելով երկրի բանկային հատվածի խոշորացման գործընթացը, գլխավոր բանկիրը հրաժարվել է կանխատեսել բանկերի օպտիմալ քանակը բանկային համակարգում: “Այսօրվա դրությամբ գործում է 21 բանկ, եթե հետագայում նրանց քանակը նվազի, հասնելով 14-17-ի, նույնիսկ այդ դեպքում մեր բանկային հակամարգում ոչինչ չի փոխվի”,-ասել է նա:
Այդ համատեքստում ՀՀ ԿԲ նախագահը հավաստիացրել է, որ ոչ մի հայկական բանկում լուրջ խնդիրներ չեն արձանագրվել:

Центральный банк Армении готов предоставить свое содействие в процессе консолидации банков. Об этом журналистам 10 апреля в Ереване заявил глава ЦБ РА Артур Джавадян, после завершения сделки по приобретению 100% акций «Каскад Банка» кипрской компанией TDA Holding Limited (99,99% собственник ЗАО «Америабанк»). «Мы готовы предоставить кредитную линию, при этом установили максимальные размеры – сроком до трех лет в размере до 30% от консолидированного капитала», – сказал он. В связи с этим Артур Джавадян сообщил, что заявок на кредит пока не поступало.
Приветствуя процесс укрупнения банковского сектора страны, главный банкир отказался прогнозировать оптимальное количество банков в банковской системе. «На сегодняшний день у нас действует 21 банк, если в дальнейшем их количество достигнет 15-17, то даже в этом случае в нашей банковской системе ничего не изменится», – сказал он.
В этом контексте глава ЦБ РА заверил, что ни в одном армянском банке нет каких-либо зафиксированных серьезных проблем.