10 Ապրիլ 2010 - 09:56 AMT
Իր կարծիքը ստեղծված վիճակի մասին հայտնել է ՀՀ Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը: Նրա խոսքերով, գազի գների թանկացման վերաբերյալ եզրակացությունում կան կետեր, որոնք քննարկման կարիք ունեն:
Գազի սակագնի բարձրացման պատճառներն ակտիվորեն փորձում է գտնել նաև ՀՅԴ խմբակցությունը, որը հարցապնդում է հղել ՀՀ կառավարությանը` պահանջելով հիմնավորումներ ներկայացնել այդ հարցի վերաբերյալ: ՀՅԴ փորձագետները համարում են, որ թանկացման հիմնական պատճառը այդ ոլորտի մենաշնորհային լինելն է:
Շատ հետաքրքիր տվյալներ էր ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը` մայիսի 1-ից նպաստների 3,5 հազ. դրամ բարձրացումը ոչ միայն փոխհատուցում է գազի սակագների բարձրացումը, այլև ծածկում է արժեզրկման հետևանքով առաջացած այլ ապրանքների գների բարձրացման պայմաններում կատարվող ծախսերը: “Սպառողական նվազագույն զամբյուղից, որը կազմում է 28,8 հազ. դրամ, կոմունալ ծախսերին բաժին է ընկնում 2,6 հազ դրամ, որից էլ գազի ծախսը 500 դրամ էր, իսկ 37,5 տոկոսով գազի սակագների բարձրացումից հետո այդ ծախսը կազմում է 700 դրամ”, – ճշտել է ֆինանսների նախարարի տեղակալը: “ՀայՌուսգազարդը” շարունակում է պաշտպանել իր դիրքորոշում և թելադրում է շուկայական պայմաններ:
Անկախ գազի գնի բարձրացումից եւ բնակչության մի մասի դժգոհությունից, “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ի անցկացրած հետազոտությունները վկայում են այն մասին, որ գազը շարունակում է մնալ ամենամատչելի եւ պահանջված էներգակիրը Հայաստանում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ընկերության մամլո քարտուղար Շուշան Սարդարյանը: “Կարող եմ նշել, որ ընկերությունը բազմիցս է հանդես եկել հայտարարությամբ այն մասին, որ իրեն մտահոգում է սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, կապված գազի սակագնի աճի հետ, սակայն ապրանքը չի կարող վաճառվել ինքնարժեքից ցածր գնով”,-ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, ըստ պաշտոնական տվյալների, ընկերության բաժանորդների քանակը 2009 թվականի նոյեմբերից մինչեւ 2010 թվականի ապրիլի 1-ը ավելացել է շուրջ 10 հազարով, եւ այսօրվա դրությամբ դրանց թիվը շուրջ 600 000 է: Ընդ որում, հասարակությունը տեղեկացված է եղել գազի գնի աճի մասին: Արդյունքում, անհասկանալի իրավիճակ է ստեղծվում` մի կողմից բնակչությունը դժգոհում է սակագնի բարձրացումից, մյուս կողմից` շարունակում է միանալ համակարգին:

Gas prices in Armenia went up from AMD 96 to 132 per cu m. Enterprises consuming over 10 000 cubic meters monthly pay $243.13 per 1000 cu m. The Public Services Regulatory Commission explained the 37% rise in prices for population and 13% for enterprises by a 17% up for Russian gas, AMD/USD reference exchange rate, 20% reduction in natural gas consumption and necessity to compensate ArmRosgazprom's investments.
Despite the rise in prices, gas remains the most available energy resource in Armenia, a spokesperson for ArmRosgazprom, Shushan Sardaryan said.
“The company repeatedly expressed concerns over the socio-economic situation caused by the rise in prices. But gas can't be sold below cost,” the spokeswoman stated.
“Raise in pensions and benefits in connection with the increase in gas rates is a small positive step, which, however cannot be a radical solution to inflationary pressures,” Artsvik Minasyan , Deputy Chairman of the NA Standing Committee on Financial, Credit and Budgetary Affairs, ARF Dashnaktsutyun member told a news conference on March 5.
"Inflation has "eaten up" all these increases in pensions and benefits. The government's steps towards overcoming the crisis are very cautious and superficial," he stressed.
RA Deputy Finance Minister Vardan Aramyan disagreed, noting that the expected increase in benefits from May 1 to AMD 3.5 thousand will not only compensate the rise in gas prices, but also cover increasing prices for other products in inflation circumstances.
"In the minimum consumer basket of AMD 28.8 thousand, the share of utility expenses is AMD 2.6 thousand, including AMD 500 for natural gas, increased to AMD 700 after the 37.5 per cent raise in gas tariffs," RA Deputy Minister of Finance explained.
According to recent official data, the number of gas consumers has increased by 10 000, totaling 600 000 regardless of the scheduled April 1, 2010 tariff increase. The situation is controversial: despite obvious dissatisfaction with raise in gas tariffs, number of gas consumers in Armenia keeps growing.