Նման “լուսավոր” վիճակագրական տվյալները մթագնեց Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան` հայտարարելով, որ հարկահավաքության մակարդակի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի ծավալների հետ, Հայաստանում ավելի փոքր է, քան աֆրիկյան երկրներում: ԱՄՀ ներկայացուցիչը ափսոսանք հայտնեց, որ Հայաստանի կառավարության հարկային վարչարարության համակարգի բարելավմանն ուղղված ձեռնարկած միջոցներն ակնկալվող արդյունքը չտվեցին, իսկ իրականացվող բարեփոխումների մի մասը դանդաղ էր առաջ ընթանում: ԱՄՀ-ն, մասնավորապես, կիսում է իշխանությունների մտահոգությունը, կապված խոշոր բիզնեսից հարկահավաքության ցածր մակարդակի հետ և խորհուրդ է տվել ակտիվացնել Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեի գործունեությունը, որը զբաղվում է խոշոր հարկատուներով:
Այդ մտահոգությունն անդրադարձավ խոշոր բիզնեսի հանդեպ վերահսկողության խստացմամբ: Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ լիովին համաձայն է այն քննադատության հետ, որ կառավարությունը պատշաճ կերպով չի հետևում խոշոր գործարարների գործունեությանը, ինչն էլ իր հերթին խոչընդոտում է փորք ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանն երկրում: Տ.Սարգսյանը նաև մտահոգություն հայտնեց, որ ճգնաժամի պայմաններում հարկային հիմնական բեռն ընկավ ՓՄՁ-ի, ոչ թե խոշոր գործարարների վրա: Հաշվի առնելով հարկահավաքության վիճակագրությունը, ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում, ՓՄՁ շատ օբյեկտներ կարող են չդիմանալ այդ “բեռին” և փակվել, այն դեպքում, երբ տարիներ շարունակ կառավարությունը փորձում է հարկային դաշտ բերել խոշոր գործարարներին: Այս առնչությամբ վարչապետը խոստովանել է, որ երկու տարում իրականացված միջոցառումները բավարար արդյունք չեն տվել:
Ապրիլի 1-ի դրությամբ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն արդեն ներկայացրել է 285 առավել խոշոր հարկատուների ցուցակը (ցուցակը ճշտվելու է), որոնց տարեկան եկամուտը 2009-ին կազմել է 1 մլրդ դրամից ավելի: Այդ առնչությամբ առաջին անգամ հրապարակվել է անկախ արտաքին աուդիտի եզրակացությունն այդ հարկատուների գործունեության վերաբերյալ: Եզրակցության հրապարակումը թույլ կտա հանրությանը հետևել այդ տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեությանը, ինչպես նաև` պետմարմինների գործունեությանը, “որպեսզի ոչ մի պատգամավոր կամ նախարար սեփական բիզնես չունենա”:
Հայաստանում, կարծես թե վաղուց արդեն ոչ մի նախարար ու պատգամավոր սեփական բիզնես չունի, փոխարենը` նրանց “հեռավոր ազգականներին են” պատկանում խոշոր ընկերությունները, որոնք պետական իշխանության այդ նույն ներկայացուցիչները փորձում են բերել հարկային դաշտ:
Խնդիրը, որ իրենց առջև դրել են Հայաստանի պետմարմինների ներկայացուցիչները` թափանցիկ դարձնել երկրի խոշոր գործարարների գործունեությունը, դժվար խնդիր է, սակայն առավել դժվար կլինի համոզել հայ հանրությանը, որ այդ գործունեությունը թափանցիկ է:

12 Апрель 2010 - 13:08 AMT
Такие «светлые» статистические данные омрачил постоянный представитель МВФ в Армении Гиермо Толоса, заявив, что соотношение уровня собираемости налогов в Армении по отношению к объемам ВВП ниже, чем в африканских странах. Представитель МВФ выразил сожаление, что мероприятия правительства Армении, направленные на улучшение системы налогового администрирования, не дали желаемого результата, а некоторые осуществляемые реформы, продвигались более медленными темпами, чем ожидалось. МВФ, в частности, разделяет обеспокоенность властей, связанную с низким уровнем собираемости налогов с крупного бизнеса и посоветовал активизировать деятельность подразделения Комитета по госдоходам Армении, занимающегося крупными налогоплательщиками.
Эта обеспокоенность властей вылилась в ужесточении надзора за крупным бизнесом. В ходе правительственного заседания премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что полностью согласен с осуждением в отношении того, что правительство недолжным образом следит за деятельностью крупного бизнеса, который, к тому же, мешает развитию малого и среднего предпринимательства в стране. Тигран Саркисян также выразил опасение, что в условиях кризиса основная ноша по выполнению налоговых обязательств выпала на долю МСБ, а не на крупный бизнес. Учитывая статистику собираемости налога в первом квартале текущего года, многие субъекты МСБ могут не выдержать эту «ношу» и закрыться, в то время как на протяжении многих лет правительство пытается привести крупный бизнес в налоговое поле. В связи с этим премьер признался, что предпринимаемые на протяжении двух лет ряд мероприятий, не дали удовлетворительных результатов.
По состоянию на 1 апреля Министерство финансов РА уже представило список 285 наиболее крупных налогоплательщиков (список будет уточняться), годовой доход которых в 2009 году составил более 1 млрд. драмов. В связи с этим впервые будет опубликовано заключение независимого внешнего аудита относительно деятельности этих налогоплательщиков. Публичная публикация позволит общественности следить за деятельностью этих хозяйствующих субъектов, а также деятельностью госорганов власти, «чтобы ни один министр и депутат не имел своего собственного бизнеса».
В Армении, кажется, давно уже ни один министр и депутат не имеют собственный бизнес, зато их «троюродным тетям» принадлежат крупные компании, которые сами же госвласти усиленно пытается привести в налоговое поле. Задача, которую поставили перед собой представители госструктур Армении – сделать прозрачной деятельность крупного бизнеса страны – трудна, но еще труднее будет убедить армянскую общественность в этой прозрачности.