Նման “լուսավոր” վիճակագրական տվյալները մթագնեց Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան` հայտարարելով, որ հարկահավաքության մակարդակի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի ծավալների հետ, Հայաստանում ավելի փոքր է, քան աֆրիկյան երկրներում: ԱՄՀ ներկայացուցիչը ափսոսանք հայտնեց, որ Հայաստանի կառավարության հարկային վարչարարության համակարգի բարելավմանն ուղղված ձեռնարկած միջոցներն ակնկալվող արդյունքը չտվեցին, իսկ իրականացվող բարեփոխումների մի մասը դանդաղ էր առաջ ընթանում: ԱՄՀ-ն, մասնավորապես, կիսում է իշխանությունների մտահոգությունը, կապված խոշոր բիզնեսից հարկահավաքության ցածր մակարդակի հետ և խորհուրդ է տվել ակտիվացնել Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեի գործունեությունը, որը զբաղվում է խոշոր հարկատուներով:
Այդ մտահոգությունն անդրադարձավ խոշոր բիզնեսի հանդեպ վերահսկողության խստացմամբ: Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ լիովին համաձայն է այն քննադատության հետ, որ կառավարությունը պատշաճ կերպով չի հետևում խոշոր գործարարների գործունեությանը, ինչն էլ իր հերթին խոչընդոտում է փորք ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանն երկրում: Տ.Սարգսյանը նաև մտահոգություն հայտնեց, որ ճգնաժամի պայմաններում հարկային հիմնական բեռն ընկավ ՓՄՁ-ի, ոչ թե խոշոր գործարարների վրա: Հաշվի առնելով հարկահավաքության վիճակագրությունը, ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում, ՓՄՁ շատ օբյեկտներ կարող են չդիմանալ այդ “բեռին” և փակվել, այն դեպքում, երբ տարիներ շարունակ կառավարությունը փորձում է հարկային դաշտ բերել խոշոր գործարարներին: Այս առնչությամբ վարչապետը խոստովանել է, որ երկու տարում իրականացված միջոցառումները բավարար արդյունք չեն տվել:
Ապրիլի 1-ի դրությամբ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունն արդեն ներկայացրել է 285 առավել խոշոր հարկատուների ցուցակը (ցուցակը ճշտվելու է), որոնց տարեկան եկամուտը 2009-ին կազմել է 1 մլրդ դրամից ավելի: Այդ առնչությամբ առաջին անգամ հրապարակվել է անկախ արտաքին աուդիտի եզրակացությունն այդ հարկատուների գործունեության վերաբերյալ: Եզրակցության հրապարակումը թույլ կտա հանրությանը հետևել այդ տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեությանը, ինչպես նաև` պետմարմինների գործունեությանը, “որպեսզի ոչ մի պատգամավոր կամ նախարար սեփական բիզնես չունենա”:
Հայաստանում, կարծես թե վաղուց արդեն ոչ մի նախարար ու պատգամավոր սեփական բիզնես չունի, փոխարենը` նրանց “հեռավոր ազգականներին են” պատկանում խոշոր ընկերությունները, որոնք պետական իշխանության այդ նույն ներկայացուցիչները փորձում են բերել հարկային դաշտ:
Խնդիրը, որ իրենց առջև դրել են Հայաստանի պետմարմինների ներկայացուցիչները` թափանցիկ դարձնել երկրի խոշոր գործարարների գործունեությունը, դժվար խնդիր է, սակայն առավել դժվար կլինի համոզել հայ հանրությանը, որ այդ գործունեությունը թափանցիկ է:

IMF resident representative in Armenia Guillermo Tolosa has darkened such “bright” statistical data, declaring that the ratio of tax collection level to GDP in Armenia is lower than in African countries. The IMF representative regretted to say that RA government’s measures aiming to improve the tax administration system did not give a desirable result and some reforms proceeded slower than expected. In particular, IMF shared the concern of the authorities on the low level of big business tax collection and advised the RA State Revenue Committee controlling big taxpayers to work more actively.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that he fully agrees to the criticism that the government does not properly control big business, which also impedes development of small and medium-sized businesses in the country. He also voiced anxiety that the burden of tax commitments fell on SMBs and not big business and confessed that a number of measures undertaken by the government for two years have not produced satisfactory results.
As of April 1, 2010, the RA Ministry of Finance has already introduced the list of 285 large taxpayers, whose annual profit exceeded AMD1bn in 2009. The conclusion of the independent external audit on those taxpayers’ activities will be published for the first time in this connection. The publication will enable the public to watch the activities of these economic entities as well as activities of country’s state structures “so that no minister or MP will not have his own business.”
As a matter of fact, no minister or MP runs his own business in Armenia, but their “second aunts” own big companies. So, to convince Armenian citizens of big business transparency is an overwhelming task.