12 Ապրիլ 2010 - 13:50 AMT
ՄԱԿ Գյուղատնտեսության և պարենի գծով կազմակերպությունը (FAO) Երևանում մայիսի 11-12 կկազմակերպի Գյուղատնտեսության եվրոպական հանձնաժողովի (ECA) 36-րդ նստաշրջանը, իսկ մայիսի 13-14` 27-րդ Եվրոպական տարածաշրջանային խորհրդաժողովը, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Regional Environmental Centre for the Caucasus ծառայությունից:
Խորհրդաժողովին կմասնակցեն Եվրոպական տարածաշրջանում FAO անդամ պետությունները, ՄԱԿ ներկայացուցիչներն ու մասնագիտացված հաստատությունները, ինչպես նաև դիտորդներ:
Միավորված Ազգերի Գյուղատնտեսության և պարենի գծով կազմակերպությունը (FAO) առաջատար դեր է խաղում սովի դեմ պայքարին ուղղված միջազգային գործունեության մեջ: Սպասարկելով ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող երկրները` FAO-ն հանդես է գալիս որպես չեզոք ֆորում, որտեղ բոլոր պետությունները հավասար հիմքերով հանդիպում են համաձայնագրերի, ինչպես նաև քաղաքականության հարցերի շուրջ քննարկումների անցկացման համար: FAO-ն աջակցում է նաև զարգացող երկրներին ու փոխանցվող տնտեսությամբ երկրներին` մոդեռնիզացնել և կատարելագործել գյուղական, անտառային ու ձկնային տնտեսության վարման մեթոդները և բոլորի համար անհրաժեշտ սնունդ ապահովել: 1945թ. ստեղծված կազմակերպության ձևավորման պահից ի վեր դրա մասնակիցներն առանձնահատուկ ուշադրություն են դարձնում գյուղական շրջանների զարգացմանը, որտեղ բնակվում է աշխարհի` սովի խնդիր ունեցող աղքատ բնակչության 70 տոկոսը:

Организация по сельскому хозяйству и продовольствию ООН (FAO) 11-12 мая организует 36-ую сессию Европейской комиссии сельского хозяйства (ECA) и 13-14 мая 27-ую Европейскую региональную конференцию (ERC) в Ереване, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Regional Environmental Centre for the Caucasus.
В конференции будут участвовать государств-членов FAO в Европейском регионе, представители ООН и специализированные учреждения, а также наблюдатели.
Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (FAO) играет ведущую роль в международной деятельности, направленной на борьбу с голодом. Обслуживая как развитые, так и развивающиеся страны, FAO выступает в качестве нейтрального форума, где все государства встречаются на равноправной основе в целях обсуждения соглашений и проведения дискуссий по вопросам политики. FAO также помогает развивающимся странам и странам с переходной экономикой модернизировать и совершенствовать методы ведения сельского, лесного и рыбного хозяйства и обеспечивать надлежащее питание для всех. С момента образования организации, которая была создана в 1945 году, его участники уделяют особое внимание развитию сельских районов, где проживает 70 процентов бедного населения мира, испытывающего проблему голода.