14 Ապրիլ 2010 - 09:16 AMT
Այս պահի դրությամբ Հայաստանի անշարժ գույքի շուկան սպասողական վիճակում է և աշխուժացման տեսանելի նշաններ չկան: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հակոբ Բաղդասարյանը: “Գտնում եմ, որ կպահանջվի շուրջ 6 ամիս, որպեսզի ճգնաժամը հաղթահարվի մարդկանց գիտակցության մեջ, միայն դրանից հետո մենք կկարողանանք կառուցել մեր հետագա ծրագրերը”,-հավելել է նա: Ըստ Բաղդասարյանի, վերջին երեք ամսում նրա ընկերության գործունեության մեջ գործարքների կնքման քանակի նվազման միտում կա:
Իսկ պաշտոնական վիճակագրությունը վկայում է այդ շուկայում գործարքների աճի մասին:Ըստ Հայաստանի անշարժ գույքի կադաստրի պետկոմիտեի տվյալների, տարվա սկզբից ակտիվացում է գրանցվել Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում` փետրվարին իրականացվել է 13,4 հազար գործարք, ինչը 30,4 տոկոսով ավելի է, քան 2009թ. փետրվարին և 65 տոկոսով ավելի է, քան ընթացիկ տարվա հունվարին:
Հ.Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանի անշարժ գույքի շուկան սպասում է, թե երբ է հաղթահարվելու ճգնաժամն ԱՄՆ-ում ու Ռուսաստանում, քանի որ պահանջարկի վրա շատ են ազդում այդ երկրներից դրամական փոխանցումները: Ըստ ՀՀ ԿԲ տվյալների, 2010թ. հունվար-փետրվար ամիսներին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձնաց փոխանցվել է շուրջ 158,2 մլն դոլար, ինչը 6,6 տոկոսով քիչ է, քան 2009թ. նույն ժամանակահատվածում:
Ըստ “Ակցեռնի” նախագահի, բնակարանների պահանջարկը օտարերկրացիների շրջանում նույնպես աճ չի գրանցել, մի փոք ակտիվացել են միայն Իրանի քաղաքացիները:
Անկախ գործարքների ակտիվացումից, ըստ պետկադաստրի տվյալների անշարժ գույքի գները գրեթե չեն փոխվել: 2010թ. փետրվարին հունվարի համեմատ Երևանում 1 քմ բնակտարածքի գինը աճել է 0,2 տոկոսով:
Բաղդասարյանը գտնում է, որ գների կայունությունը բացատրվում է նրանով, որ կառավարության ծրագրերը 2009-2010թթ., որոնցով պետերաշխիքներ տրամադրվեցին կառուցապատողներին և հիպոթեկային շուկային (“Ազգային հիպոթեկային ընկերություն” ՈւՎԿ-ին, “Բնակարաններ երիտասարդ ընտանիքներին”ծրագրին), թույլ չտվեցին, որ գները նվազեն:
Չնայաժ Հայաստանում ճգնաժամի հաղթահարման վերաբերյալ իր կասկածներին, Բաղդասարյանն ասել է, որ կորպորացիան դրական ակնկալիքներ ունի 2010թ. համար, սակայն տարեվերջից ոչ շուտ: Ընդ որում ընկերությունը դեռևս մտադիր չէ ակտիվանալ շինարարության ոլորտում` սպասելով “բարենպաստ ժամանակների”:

President of Akcern real estate corporation Hakob Baghdasaryan said that currently Armenia’s real estate market is in wait state and there are not apparent signs of activity.
“In my opinion, people need some six months to conceive that the crisis has been overcome,” Baghdasaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to him, a reduction in real estate deals was observed in his company over past three months.
Meanwhile, the official statistics indicates the contrary. According to the RA State Committee of the Real Estate Cadastre, the real estate market has revived since the beginning of the year – 13.4 thousand transactions were made in February 2010 which is 30.4% and 65% higher as compared with the same period of 2009 and January 2010 respectively.
Mr. Baghdasaryan noted that first of all the Armenian real estate market is waiting for the end of crisis in the U.S. and Russia, since remittances received from these countries have a significant impact on demand.
According to the RA Central Bank, funds at the amount of $158.2 mln were received by physical persons in Armenia through the banking system in January-February 2010 which is 6.6% lower as compared with the same period of 2009.
Mr. Baghdasaryan added that foreign citizens’ demand for apartments has not increased either, except for Iranian citizens, who demonstrate activity in the market.
According to data of the State Committee of the Real Estate Cadastre, the prices for real estate have not changed, irrespective of the increase in transactions number. In February 2010, the prices for dwelling increased by 0.2% per sq.m in Yerevan.
The President of Akcern believes that the real estate prices have not allowed cutting a range of programs initiated by the Armenian government in 2009-2010 that are related to providing guarantees to construction companies and mortgage market.
Despite his doubts concerning the crisis overcoming in Armenia, he said that the corporation has positive expectations for 2010, but only by the end of the year. At the same time, the company is not going to intensify activity in the construction industry, waiting for “better times.”