14 Ապրիլ 2010 - 09:16 AMT
Այս պահի դրությամբ Հայաստանի անշարժ գույքի շուկան սպասողական վիճակում է և աշխուժացման տեսանելի նշաններ չկան: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հակոբ Բաղդասարյանը: “Գտնում եմ, որ կպահանջվի շուրջ 6 ամիս, որպեսզի ճգնաժամը հաղթահարվի մարդկանց գիտակցության մեջ, միայն դրանից հետո մենք կկարողանանք կառուցել մեր հետագա ծրագրերը”,-հավելել է նա: Ըստ Բաղդասարյանի, վերջին երեք ամսում նրա ընկերության գործունեության մեջ գործարքների կնքման քանակի նվազման միտում կա:
Իսկ պաշտոնական վիճակագրությունը վկայում է այդ շուկայում գործարքների աճի մասին:Ըստ Հայաստանի անշարժ գույքի կադաստրի պետկոմիտեի տվյալների, տարվա սկզբից ակտիվացում է գրանցվել Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում` փետրվարին իրականացվել է 13,4 հազար գործարք, ինչը 30,4 տոկոսով ավելի է, քան 2009թ. փետրվարին և 65 տոկոսով ավելի է, քան ընթացիկ տարվա հունվարին:
Հ.Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանի անշարժ գույքի շուկան սպասում է, թե երբ է հաղթահարվելու ճգնաժամն ԱՄՆ-ում ու Ռուսաստանում, քանի որ պահանջարկի վրա շատ են ազդում այդ երկրներից դրամական փոխանցումները: Ըստ ՀՀ ԿԲ տվյալների, 2010թ. հունվար-փետրվար ամիսներին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձնաց փոխանցվել է շուրջ 158,2 մլն դոլար, ինչը 6,6 տոկոսով քիչ է, քան 2009թ. նույն ժամանակահատվածում:
Ըստ “Ակցեռնի” նախագահի, բնակարանների պահանջարկը օտարերկրացիների շրջանում նույնպես աճ չի գրանցել, մի փոք ակտիվացել են միայն Իրանի քաղաքացիները:
Անկախ գործարքների ակտիվացումից, ըստ պետկադաստրի տվյալների անշարժ գույքի գները գրեթե չեն փոխվել: 2010թ. փետրվարին հունվարի համեմատ Երևանում 1 քմ բնակտարածքի գինը աճել է 0,2 տոկոսով:
Բաղդասարյանը գտնում է, որ գների կայունությունը բացատրվում է նրանով, որ կառավարության ծրագրերը 2009-2010թթ., որոնցով պետերաշխիքներ տրամադրվեցին կառուցապատողներին և հիպոթեկային շուկային (“Ազգային հիպոթեկային ընկերություն” ՈւՎԿ-ին, “Բնակարաններ երիտասարդ ընտանիքներին”ծրագրին), թույլ չտվեցին, որ գները նվազեն:
Չնայաժ Հայաստանում ճգնաժամի հաղթահարման վերաբերյալ իր կասկածներին, Բաղդասարյանն ասել է, որ կորպորացիան դրական ակնկալիքներ ունի 2010թ. համար, սակայն տարեվերջից ոչ շուտ: Ընդ որում ընկերությունը դեռևս մտադիր չէ ակտիվանալ շինարարության ոլորտում` սպասելով “բարենպաստ ժամանակների”:

На данный момент рынок недвижимости Армении находится в состоянии ожидания и нет видимых признаков оживления. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал президент корпорации недвижимости «Акцерн» Акоп Багдасарян. «Считаю, что требуется 6 месяцев для того, чтобы преодоление кризиса укоренилось в сознании людей, после этого только мы сможем строить наши дальнейшие планы», – добавил он. По признанию Багдасаряна, за последние три месяца в его компании есть даже некоторая тенденция к снижению количества сделок с недвижимостью.
Официальная же статистика говорит о росте сделок на этом рынке. Согласно данными Государственного комитета кадастра недвижимости Армении рынок недвижимости с начала года заметно активизировался: в феврале текущего года было осуществлено 13,4 тыс. сделок, что на 30,4% больше, чем в феврале 2009 года и на 65% больше, чем в январе текущего года.
Акоп Багдасарян отметил, что рынок недвижимости Армении в первую очередь ждет преодоления кризиса в США и России, так как на спрос сильно влияют трансферты из этих стран. По данным Центробанка Армении в январе – февраля 2010 года через банковскую систему Армении на имя физических лиц поступили денежные средства в размере $158,2 млн., что на 6,6% меньше, чем в аналогичном периоде 2009 года.
По словам президента корпорации недвижимости «Акцерн», спрос на квартиры со стороны иностранных граждан также не вырос, единственное, что немного активизировались граждане Ирана.
Несмотря на активизацию сделок, по данным Госкомитета кадастра цены на недвижимость почти не изменились. В феврале 2010 года по сравнению с январем цены за квадратный метр жилплощади в Ереване выросли на 0,2%.
Глава «Акцерна» считает, что цены на недвижимость не позволили сократить ряд программ, предпринятых правительством Армении в 2009-2010 гг., которые связаны с предоставлением госгарантий застройщикам и с ипотечным рынком («УКО Национальная ипотечная компания», «Квартиры молодым семьям»).
Несмотря на свои сомнения по поводу преодоления кризиса в Армении, Багдасарян сказал, что у корпорации положительные ожидания в 2010 году, но не раньше конца года. При этом компания пока не собирается активизироваться в сфере строительства, в ожидании «лучших времен».