14 Ապրիլ 2010 - 13:35 AMT
Ապրիլի 15-ին կկայանա ինովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնի բացումը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունից, կենտրոնի գործունեության հիմնական նպատակը երկու երկրների տնտեսական համագործակցության ինտեգրացիոն գործընթացների օժանդակումն է` ինովացիոն բաղադրիչի ամրապնդման և ընդլայման միջոցով:
Ապրիլի 15-17-ը Կ.Դեմիրճյանի անվ. Մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա «Հայաստանում ինովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնի» հիմնադիր համաժողովը:
Համաժողովի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՌԴ ԱՊՀ, արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով Դաշնային գործակալության («Ռոսսոտրուդնիչեստվո») միջև կստորագրվի “Հայաստանում ինովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոն (ԻՀՌՀԿ)” բացելու մասին հուշագիր:
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը և ՌԴ ԱՊՀ` արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով Դաշնային գործակալությունը («Ռոսսոտրուդնիչեստվո») համաձայնել են համագործակցություն իրականացնել միջպետական ինովացիոն համակարգի ձևավորման ոլորտում, ինչպես նաև ԱՊՀ միջպետական ինովացիոն տարածքի ձևավորման գործում համագործակցության, ինչպես նաև ինովացիոն համագործակցության տարբեր ուղղություններով խորհրդատվական ծառայությունների կազմակերպման գործում, ինովացիոն համագործակցության տարբեր ուղղություններով ուսումնական դասընթացների, սեմինարների, գիտաժողովների, շնորհանդեսների կազմակերպման գործում, ինովացիոն նախագծերի հավաքագրմանն ու ընտրությանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպման և մեխանիզմների մշակման գործում, գործընկերներ գտնելու և համատեղ ձեռնարկություններ հիմնադրելու գործում օժանդակության` ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում տեղեկատվական և կազմակերպչական փոխադարձ աջակցության ոլորտում:
Համաժողովի ընթացքում կներկայացվի տիեզերային կապի կառույցի "Յամալ – 12Կ" շնորհանդեսը, որը հնարավորություն կտա ուսանել ինովացիոն ծրագրերը հեռակառավարման միջոցով – դա կկիրառվի առաջին անգամ ԱՊՀ-ի տարածքում: (Տեսաասուլիս` Մոսկվա, Սանկտ-Պետերբուրգ, Տոմսկ քաղաքների մասնակցությամբ):
Միջոցառմանը կմասնակցեն` էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ ԱՊՀ երկրներում, ՌԴ ԱՊՀ, արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով Դաշնային գործակալության («Ռոսսոտրուդնիչեստվո»)-ի ղեկավար Ֆարիդ Մուխամետշինը, ՀՀ ՌԴ Արտակարգ և Լիազոր դեսպան Վ. Կովալենկոն, ՀՀ ՌԴ դեսպանւթյան խորհրդական, ՌԴ ԱՊՀ, արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով Դաշնային գործակալության («Ռոսսոտրուդնիչեստվո») ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Վ. Կրիվոպուսկովը և օտարերկրյա այլ բարձրաստիճան հյուրեր:

Oткрытие российско-армянского центра инновационного сотрудничества состоится 15 апреля. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Министерства экономики Армении, основная цель центра – содействие экономическому сотрудничеству, укреплению и расширению инновационной составляющей между двумя странами.
С 15-ого по 17-ое апреля в Спортивно-концертном комплексе им. К.Демирчяна состоится учредительный форум Российско-армянского центра инновационного сотрудничества.
В ходе мероприятия будет подписан меморандум между Федеральным агентством «Россотрудничество» и Министерством экономики РА «Об открытии Российско-армянского центра инновационного сотрудничества».
Министерство экономики РА и Федеральное агентство «Россотрудничество» договорились взаимодействовать по следующим направлениям: сотрудничество в сфере создания межгосударственной инновационной структуры, а также инновационного пространства на территории СНГ, проводить совместные семинары и консультации, научные конференции, обмениваться информацией, содействовать открытию совместных предприятий как в России, так и в Армении.
Также состоится презентация системы космической связи «Ямал-12К» для дистанционного проведения обучения по инновационным программам – пилотного проекта в странах СНГ (видеоконференция с Москвой, Санкт-Петербургом, Томском).
В мероприятии примут участия министр экономики Нерсес Ерицян, специальный представитель президента России в странах СНГ, руководитель Федерального агентства по делам СНГ, соотечественников, проживающих за рубежом и по международному гуманитарному сотрудничеству(“Россотрудничество”) Фарид Мухаметшин, Посол РФ в РА В.Коваленко, заместитель Председателя Исполнительного комитета СНГ Е.Новожилов, руководитель представительства «Россотрудничество» в Армении, советник Посольства РФ в РА. Виктор Кривопусков, высокопоставленные гости из ближнего и дальнего зарубежья.