2010 թվականի առաջին եռամսյակում մեկ անձից գնման ձևով կատարված գնումների ծավալը 2009 թվականի առաջին եռամսյակի հետ համեմատած նվազել է շուրջ 13 անգամ կամ 92%-ով: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: "Սա Ֆինանսների նախարարության այն գործողությունն է, որը տվել է խիստ դրական արդյունք, որովհետև այս հարցում Ֆինանսների նախարարությունը հետևողական եղավ, մասնավորապես, գնումների ընթացակարգերի փոփոխությունը եղավ ֆինանսների նախարարության կողմից կատարված լուրջ միջոցառման արդյունք",- ասաց նա:
Կառավարության ղեկավարը նշեց նաեւ, որ պետության կարիքների համար 2009 թվականի ընթացքում մեկ անձի գնման ձևով կատարվել են 36 մլրդ դրամի գնումներ, որից առաջին եռամսյակում` շուրջ 16 մլրդ դրամի գնումներ: 2010 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով մեկ անձի գնման ձևով կատարվել են 1.3 մլրդ դրամի գնումներ:

Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that the volumes of state purchases from one person reduced by 13 times or 92% during the first quarter of 2010 as compared with the same period of 2009.
“These are measure taken by the Ministry of Finance, which have yielded positve results, as the Ministry was persistent in this issue, specifically due to changes in the schedule of implementation of government purchases,” the Prime Minister said.
Mr. Sargsyan also noted that the volumes of government purchases from one person totaled AMD36 billion in 2009, from which state purchases at the amount of 16 billion were implemented during the first quarter, while this figure amounted to 1.3 billion during the same period of 2010.