Մակրոմակարդակում տնտեսական աճի հետ զուգահեռ Հայաստանի տնտեսությունը պետք է աճ ապահովի նաև միկրոմակարդակում, ապրիլի 15-ին կառավարության նիստում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` բարձրացնելով խոշոր հարկատուների հանդեպ հսկողության խստացման հարցը: "Իսկ ստուգումների քանակն ավելացնելով` մենք միկրոմիջավայր չենք բարելավում: Մենք ընդամենը ավելացնում ենք դժգոհությունը տասնյակ հազարավոր ձեռնարկությունների, դժգոհություն պետության նկատմամբ, որովհետև մենք չենք կատարում մեր խոստումը",- ասաց նա: Այդ համատեքստում Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ առարկայական պետք է լինի այդ միջավայրը, որովհետև համախառն ներքին արդյունքի աճը, որ այսօր առկա է, ավելի շատ պայմանավորված է կառավարության մակրոտնտեսական գրագետ քաղաքականությամբ, ընդլայնողական քաղաքականությամբ, որովհետև "մենք տնտեսության մեջ ներարկել ենք մեծ ծավալի գումարներ, և դա չի կարող տնտեսական աճի չհանգեցնել, բայց միկրոմիջավայրը մենք պետք է բարելավենք":
Նրա խոսքով, պետք է նվազագույնի հասցնել շփումները հարկ վճարողների հետ և հիմնականում աշխատել ռիսկերի վրա հիմնված վերահսկողությամբ, անհանգստացնել միայն այն հարկատուներին, որոնք չեն կատարում իրենց պարտավորությունները: "2008-2009 թթ. հարկային մարմինների կողմից կատարված ստուգումների պարզ է դարձել, որ կառավարությունը բազմաթիվ բողոքներ է ստանում այն մասին, որ ստուգումների քանակը փոքր և միջին ձեռնարկություններում չի նվազել”,- ասաց նա: Տիգրան Սարգսյանն ավելացրեց, որ Հարկային մարմինների կողմից կատարած հարկային ստուգումների ընդհանուր քանակը 2009թ. ավելացել է 82 տոկոսով, մինչդեռ ստուգումների արդյունքում լրացուցիչ առաջադրված գումարները նվազել են 25 տոկոսով, և այդ ցուցանիշները մտահոգիչ են: Այդ կապակցությամբ վարչապետը նշեց, որ ցուցանիշների մեջ կան շեղումներ. ստուգումների քանակը 82 տոկոսով, այդ թվում, խոշոր հարկատուների մոտ` 30 տոկսով, մինչև 58 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող հարկատուների մոտ` 70 տոկոսով, իսկ մյուս բոլոր հարկատուների մոտ 250 տոկոսով: Միևնույն ժամանակ հարկատուների երեք խմբերի մոտ ստուգումների արդյունքում լրացուցիչ առաջադրված գումարները նախորդ տարվա հետ համեմատած նվազել են 2-3 անգամ:

15 Апрель 2010 - 09:48 AMT
Одновременно с экономическим ростом на макроуровне, экономика Армении должна обеспечить рост и на микроуровне, заявил на заседании правительства 15 апреля премьер-министр РА Тигран Саркисян, поднимая вопрос ужесточения надзора за крупными налогоплательщиками. «Увеличивая число проверок, мы не способствуем улучшению экономической микросреды, а лишь увеличиваем недовольство десяток тысяч предпринимателей в отношении правительства, которое не выполняет свои обещания», – сказал он. В этом контексте Тигран Саркисян отметил, что экономический рост Армении обеспечивается только за счет грамотной расширительной макроэкономической политики, проводимой правительством.
По его словам, в рамках проводимых правительством реформ по улучшению налогового администрирования, необходимо свести к минимуму личностные отношения между представителями налоговых служб и бизнеса. «По итогам проверок, проводимых налоговыми органами в течение 2008-2009 гг. видно, что их число не сократилось для МСБ, от которых и поступает больше всего жалоб, поскольку крупный бизнес может противостоять этим проверкам», – сказал он. Тигран Саркисян добавил, что общее число проверок в 2009 году увеличилось на 82%, при этом дополнительные средства, образовавшиеся при осуществлении проверок, сократились на 25%, и эти показатели «озадачивают». В связи с этим премьер отметил, что в показателях есть отклонения, в частности, количество проверок среди крупного бизнеса в 2009 году возросло на 30%, у налогоплательщиков, годовой оборот которых составляет до 58 млн. драмов, – на 70%, а у других – на 250%, при этом дополнительные образовавшиеся суммы по итогам проверок сократились в 2-3 раза.