15 Ապրիլ 2010 - 13:30 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար, Հայ-եգիպտական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահիդ ալ-դին Իսմայիլ Ջալալին:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարությունը, զրուցակիցները քննարկել են միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացմանը վերաբերող հարցեր: Դեսպանը փոխվարչապետին է փոխանցել հանձնաժողովի նիստը սեպտեմբերին Երևանում անցկացնելու եգիպտական կողմի առաջարկությունը, ինչը հավանության է արժանացել: Առաջարկվել է նաև մինչ հանձնաժողովի նիստը կազմակերպել գործարար համաժողով, որպեսզի գործարարները հստակեցնեն համագործակցության ոլորտներն ու ուղղությունները: Նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն կազմակերպել օգոստոս-սեպտեմբերին:
Նշվել է, որ եգիպտական կողմը հեռանկարային է համարում կապի, հեռահաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, դեղարտադրության ոլորտներում համագործակցությունը, ինչպես նաև Կահիրեի արվարձաններից մեկում հաջողությամբ իրագործված "Smart village"-ի գաղափարը Հայաստանում իրականացնելու հնարավորությունը: Ա. Գևորգյանը ևս նշված ոլորտները համարել է հեռանկարային` ավելացնելով, որ հայկական կողմը շահագրգռված է Եգիպտոսի հետ ընդլայնելու և խորացնելու ավանդաբար ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները:

Armenian Deputy Prime Minister, Minister of Territorial Administration and Co-Chair of the Armenian-Egyptian intergovernmental commission Armen Gevorgyan received Wahid Eldin Ismail Galal, the Ambassador of Egypt to Armenia.
They discussed organization of the Armenian-Egyptian intergovernmental commission meeting in Yerevan in September, the press service of the Armenian Ministry of Territorial Administration reported. To clarify the fields and directions of cooperation before the commission meeting, the sides agreed to organize a business congress, which is planned to be held in August-September.
During the meeting it was noted that Egypt emphasizes cooperation in the fields of telecommunications, information technologies, communication, tourism, medicines production, as well as the possibility of implementation of Smart Village program in Armenia. Armen Gevorgyan also considered these fields to be promising, adding that Armenia is interested in boosting friendly relations with Egypt.