15 Ապրիլ 2010 - 13:30 AMT
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար, Հայ-եգիպտական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահիդ ալ-դին Իսմայիլ Ջալալին:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարությունը, զրուցակիցները քննարկել են միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացմանը վերաբերող հարցեր: Դեսպանը փոխվարչապետին է փոխանցել հանձնաժողովի նիստը սեպտեմբերին Երևանում անցկացնելու եգիպտական կողմի առաջարկությունը, ինչը հավանության է արժանացել: Առաջարկվել է նաև մինչ հանձնաժողովի նիստը կազմակերպել գործարար համաժողով, որպեսզի գործարարները հստակեցնեն համագործակցության ոլորտներն ու ուղղությունները: Նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն կազմակերպել օգոստոս-սեպտեմբերին:
Նշվել է, որ եգիպտական կողմը հեռանկարային է համարում կապի, հեռահաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, դեղարտադրության ոլորտներում համագործակցությունը, ինչպես նաև Կահիրեի արվարձաններից մեկում հաջողությամբ իրագործված "Smart village"-ի գաղափարը Հայաստանում իրականացնելու հնարավորությունը: Ա. Գևորգյանը ևս նշված ոլորտները համարել է հեռանկարային` ավելացնելով, որ հայկական կողմը շահագրգռված է Եգիպտոսի հետ ընդլայնելու և խորացնելու ավանդաբար ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները:

Вице-премьер, министр территориального управления, сопредседатель армяно-египетской межправительственной комиссии Армен Геворкян принял посла Египта в Армении Вахида аль-дин Исмаил Джалала.
Как сообщает пресс-служба Министерства территориального управления РА, собеседники обсудили вопросы, относящиеся к проведению заседания армяно-египетской межправкомиссии в сентябре в Ереване. С целью уточнения сфер и направлений сотрудничества до заседания комиссии стороны приняли решение организовать рабочий конгресс, который, согласно предварительной договоренности, планируется провести в августе-сентябре.
В ходе встречи было отмечено, что египетская сторона считает перспективными сотрудничество в сферах связи, телекоммуникаций, информационных технологий, туризма, производства лекарств, а также возможность реализации в Армении программы "Smart village", успешно осуществленную в одном из пригородов Каира. Армен Геворкян также счел эти сферы перспективными, добавив, что армянская сторона заинтересована в расширении традиционных дружеских отношений с Египтом.