15 Ապրիլ 2010 - 13:50 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԱՊՀ երկներում ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, Ռուսաստանի Դաշնությունում ԱՊՀ պետությունների գործերով, արտերկրում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերի Դաշնային գործակալության ղեկավար Ֆարիդ Մուխամետշինի գլխավորած պատվիրակությանը:
PanARMENIAN.Net-ին ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունից հաղորդել են, որ վարչապետը հյուրերին վստահեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հնարավոր ամեն ինչ կանի հայ-ռուսական համատեղ նախագծերի իրականացման համար:
ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում Ֆարիդ Մուխամետշինը նշել է, որ կենտրոնի նպատակն է նպաստել երկու երկրների ինտեգրացիոն գործընթացներին:
“Ինովացիոն համագործակցության հայ-ռուսական կենտրոնի բացման մասին” հուշագիրը “Ռուսհամագործակցություն” դաշնային գործակալության և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության միջև ստորագրվել է ապրիլի 15-ին, Երևանում:
Կողմերը պայմանավորվել են համագործակցել միջպետական ինովացիոն կառույցի ստեղծման բնագավառում, ինչպես նաև ԱՊՀ տարածքում անցկացնել համատեղ սեմինարներ ու խորհրդատվություններ, փոխանակել տեղեկատվություն, աջակցել Ռուսաստանում և Հայաստանում համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծմանը;

15 Апрель 2010 - 13:50 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян принял делегацию во главе со спецпредставителем президента РФ в странах СНГ, руководителем Федерального агентства “Россотрудничества” Фаритом Мухаметшином. Российская делегация, во главе с Фаритом Мухаметшином принимает участие в Учредительном форуме Российско-армянского центра инновационного сотрудничества.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе правительства РА, премьер-министр заверил гостей, что армянское правительство сделает все возможное для реализации совместных армяно-российских проектов.
В ходе встречи с премьер-министром РА, Фарит Мухаметшин отметил, что основная цель центра – способствовать интеграционным процессам двух стран, посредством укрепления и расширения инновационного компонента.
Меморандум «Об открытии Российско-армянского центра инновационного сотрудничества» (РАЦИС) подписан между Федеральным агентством «Россотрудничество» и Министерством экономики РА 15 апреля в Ереване. Стороны договорились взаимодействовать в сфере создания межгосударственной инновационной структуры, а также инновационного пространства на территории СНГ, проводить совместные семинары и консультации, научные конференции, обмениваться информацией, содействовать открытию совместных предприятий как в России, так и в Армении.