17 Ապրիլ 2010 - 09:23 AMT
Իսլանդիայում հրաբխի ժայթքման պատճառով ավիաընկերություններին հասցված ընդհանուր վնասը կազմում է օրը մոտ 200 մլն դոլար
Իսլանդիայում հրաբխի ժայթքման պատճառով հրաբխային փոշու մոտեցման հետ կապված չվերթերը չեղյալ հայտարարելը և եվրոպական օդանավակայանները փակելը կարող է ավիաոլորտին զգալի վնաս հասցնել, հաղորդում է BBC-ի միջազգային գործակալությունը:
Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիան հաղորդել է, որ ավիաընկերություններին հասցված ընդհանուր վնասը կազմում է օրը մոտ 200 մլն դոլար:
Ավիափոխադրողները հաշվում են իրենց բաժնետոմսերի գների անկման հետևանքով առաջացած լրացուցիչ վնասները: British Airways-ի բաժնետոմսերի գները նվազել են 3.3 տոկոսով, Air France-KLM l-ի բաժնետոմսերըը` 3.4 տոկոսով, իսկ գերմանական Lufthansa-ի բաժնետոմսերը` 4.1 տոկոսով:
Ամբողջությամբ կամ մասամբ իրենց օդային տարածքները փակել են` Լեհաստանը, Շվեյցարիան, Դանիան, Բելգիան, Նիդերլանդները, Ֆինլանդիան, Լիտվան, Էստոնիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Ավստրիան, Չեխիան, Նորվեգիան, Շվեդիան, Իտալիան, Սլովակիան, Խորվաթիան, Հունգարիան, Բելառուսը:
Բացի դրանից, ռուսական օդանավակայաներում վերոհիշյալ դեպքերի հետ կապված չեղյալ են համարվել 185 ավիաթռիչքներ:

17 Апрель 2010 - 09:23 AMT
Общий ущерб авиакомпаний, причиненный извержением вулкана в Исландии, составляет порядка $200 млн. в день
Отмена рейсов и закрытие европейских аэропортов в связи с облаком вулканической пыли, поднявшегося из-за извержения вулкана в Исландии, может нанести авиаотрасли серьезный ущерб, сообщает международное агентство ВВС.
Международная ассоциация воздушного транспорта сообщила, что общий ущерб авиакомпаний из-за простоя составляет $200 млн. в день.
Авиаперевозчики подсчитывают дополнительные ущербы вследствие падения цен на их акции. Акции British Airways подешевели на 3.3%, Air France-KLM l на 3.4%, а немецкие Lufthansa на 4.1%.
Полностью или частично свои воздушные пространства закрыли: Польша, Швейцария, Великобритания, Дания, Бельгия, Нидерланды, Финляндия, Литва, Эстония, Франция, Германия, Австрия, Чехия, Норвегия, Швеция, Италия, Словакия, Хорватия, Венгрия, Белоруссия.
Кроме того, в российских аэропортах задержаны или отменены 185 авиарейсов из-за последствий извержения вулкана в Исландии.