Ստեղծված վիճակով մտահոգ ֆինանսների նախարարությունն իր կայքում հիշեցում է զետեղել այն մասին, որ ըստ ՀՀ “Հաշվապահության մասին” օրենքի խոշորագույն ընկերությունները, որոնց եկամուտները 2009թ. գերազանցել են 1 մլրդ դրամը, իրենց ֆինանսական հաշվետվությունը աուդիտորական եզրակացության հետ միասին պետք է հրապարակեն մինչև 2010թ. հուլիսի 1-ը: Սակայն, ցուցանիշները մտահոգիչ են. հարկային մարմինների կողմից կատարած հարկային ստուգումների ընդհանուր քանակը 2009թ. ավելացել է 82 տոկոսով, մինչդեռ ստուգումների արդյունքում լրացուցիչ առաջադրված գումարները նվազել են 25 տոկոսով։ Այդ թվում, խոշոր հարկատուների մոտ` 30 տոկսով, մինչեւ 58 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող հարկատուների մոտ` 70 տոկոսով, իսկ մյուս բոլոր հարկատուների մոտ 250 տոկոսով։ Միեւնույն ժամանակ հարկատուների երեք խմբերի մոտ ստուգումների արդյունքում լրացուցիչ առաջադրված վճարման գումարները նախորդ տարվա հետ համեմատած նվազել են 2-3 անգամ։
Այստեղից պարզ է դառնում, որ ստուգումների արդյունքում առաջադրված լրացուցիչ գումարներ-վճարված հարկեր հարաբերակցությունը խոշոր հարկատուների մոտ 4 անգամ պակաս է, քան մյուս բոլոր հարկատուների մոտ։ Ընդ որում, այդ տարբերությունը 2008թ. աճել է 3.8 անգամ, 2009 թ.` 4.6 անգամ։ Ստացվում է, որ կառավարությունը շատ ավելի մեղմ մոտեցում ունի խոշոր հարկատուների հանդեպ, քան` փոքր:
Հարկային տեսուչների այցերը հաճախ “ուսումնասիրող” բնույթ են կրում, սակայն նման ստուգումների կարող են դիմանալ միայն խոշոր հարկատուները, սակայն, ոչ` ՓՄՁ-ները: Այստեղից էլ առաջանում է անվստահություն պետության և բարեփոխումների, պետության նկատմամբ դժգոհությունը։ ՓՄՁ-ների դժգոհությունն աճում է, առավել ևս բարդ տնտեսական պայմաններում, երբ ՓՄՁ-ները պետության աջակցության, ոչ թե` հսկողության խստացման կարիք ունեն: Կառավարության վարած ընդլայնված մակրոտնտեսական քաղաքականության արդյունքում 2010թ. առաջին եռամսյակում արդեն էկոնոմիկայի վերականգնման դրական միտումներ են գրանցվել, սակայն եթե դրանք աջակցություն չստանան միկրոմակարդակում, հազիվ թե կառավարությանը հաջողվի կատարել ծրագրերի գերակատարման խոստումը:

Being concerned over the current situation, the Ministry of Finance placed a reminder on its official website, saying that as per the RA Law on Accounting the Armenian largest companies shall publish their financial reports along with audit conclusions until July 1, 2010. However, the expected results will not be comforting at all: the total number of inspections by tax bodies increased by 82% in 2009, while the additional funds obtained through them decreased by 25%. Meanwhile, the number of inspections at large businesses increased by 30%, at taxpaying companies with AMD 58mln annual turnover – by 70%, at other companies – by 250%. At the same time, the total additional funds to be paid as a result of inspections at the three groups reduced by 2-3 times. Thus, the funds to be paid by large businesses as a result of tax inspections are lower by four times, than those to be paid by other taxpayers. It should be noted that this difference increased by 3.8 times in 2008 and by 4.6 times in 2009. So, the government is more favorable towards large taxpayers, than towards small enterprises.
Tax inspectors’ visits are often of “studying” nature; however, only large taxpayers can endure such inspections, but not SME. And the distrust towards the state and reforms implemented by it comes from it. SME’s discontent grows specifically under difficult economic conditions, when SME need the state’s assistance. Due to the expanding macroeconomic policy pursued by the government, positive trends were recorded in the economy’s rehabilitation by the end of first quarter of 2010; however, if they are not supported at micro level, the government will hardly manage to gain the promised over-fulfilment of programs.