Ստեղծված վիճակով մտահոգ ֆինանսների նախարարությունն իր կայքում հիշեցում է զետեղել այն մասին, որ ըստ ՀՀ “Հաշվապահության մասին” օրենքի խոշորագույն ընկերությունները, որոնց եկամուտները 2009թ. գերազանցել են 1 մլրդ դրամը, իրենց ֆինանսական հաշվետվությունը աուդիտորական եզրակացության հետ միասին պետք է հրապարակեն մինչև 2010թ. հուլիսի 1-ը: Սակայն, ցուցանիշները մտահոգիչ են. հարկային մարմինների կողմից կատարած հարկային ստուգումների ընդհանուր քանակը 2009թ. ավելացել է 82 տոկոսով, մինչդեռ ստուգումների արդյունքում լրացուցիչ առաջադրված գումարները նվազել են 25 տոկոսով։ Այդ թվում, խոշոր հարկատուների մոտ` 30 տոկսով, մինչեւ 58 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող հարկատուների մոտ` 70 տոկոսով, իսկ մյուս բոլոր հարկատուների մոտ 250 տոկոսով։ Միեւնույն ժամանակ հարկատուների երեք խմբերի մոտ ստուգումների արդյունքում լրացուցիչ առաջադրված վճարման գումարները նախորդ տարվա հետ համեմատած նվազել են 2-3 անգամ։
Այստեղից պարզ է դառնում, որ ստուգումների արդյունքում առաջադրված լրացուցիչ գումարներ-վճարված հարկեր հարաբերակցությունը խոշոր հարկատուների մոտ 4 անգամ պակաս է, քան մյուս բոլոր հարկատուների մոտ։ Ընդ որում, այդ տարբերությունը 2008թ. աճել է 3.8 անգամ, 2009 թ.` 4.6 անգամ։ Ստացվում է, որ կառավարությունը շատ ավելի մեղմ մոտեցում ունի խոշոր հարկատուների հանդեպ, քան` փոքր:
Հարկային տեսուչների այցերը հաճախ “ուսումնասիրող” բնույթ են կրում, սակայն նման ստուգումների կարող են դիմանալ միայն խոշոր հարկատուները, սակայն, ոչ` ՓՄՁ-ները: Այստեղից էլ առաջանում է անվստահություն պետության և բարեփոխումների, պետության նկատմամբ դժգոհությունը։ ՓՄՁ-ների դժգոհությունն աճում է, առավել ևս բարդ տնտեսական պայմաններում, երբ ՓՄՁ-ները պետության աջակցության, ոչ թե` հսկողության խստացման կարիք ունեն: Կառավարության վարած ընդլայնված մակրոտնտեսական քաղաքականության արդյունքում 2010թ. առաջին եռամսյակում արդեն էկոնոմիկայի վերականգնման դրական միտումներ են գրանցվել, սակայն եթե դրանք աջակցություն չստանան միկրոմակարդակում, հազիվ թե կառավարությանը հաջողվի կատարել ծրագրերի գերակատարման խոստումը:

Таким образом, реформы, реализуемые правительством по сведению к минимуму личностных отношений между налоговиками и представителями бизнеса, пока что не дают результатов. Возможно, сами реформаторы не спешат их реализовать, чтобы напоследок успеть пополнить свои карманы? Озадаченны сложившейся ситуацией, Минфин РА разместил на своем официальном сайте напоминание относительно того, что согласно закону РА «О бухгалтерском учете» крупнейшие компании Армении, чьи доходы по результатам деятельности за 2009 год превышают 1 млрд. драмов, должны опубликовать свои финансовые отчетности вместе с аудиторским заключением до 1 июля 2010 года. Однако, ожидаемые результаты будут вовсе не утешительными: общее число налоговых проверок, осуществленных налоговыми органами в 2009 году, увеличилось на 82%, причем дополнительно представленные к уплате в результате проверок суммы сократились на 25%. Причем, число проверок у крупных налогоплательщиков увеличилось примерно на 30%, у имеющих оборот менее 58 млн. драмов налогоплательщиков – на 70%, а у всех остальных налогоплательщиков – примерно на 250%. В то же время, в результате проверок у трех групп налогоплательщиков дополнительно представленные к уплате суммы по сравнению с прошлым годом сократились в 2-3 раза. Отсюда следует, что соотношение дополнительно представленные к уплате в результате проверок суммы/выплаченные налоги у крупных налогоплательщиков примерно в 4 раза меньше, чем у всех остальных налогоплательщиков. Надо отметить, что эта разница в 2008 году возросла в 3,8 раза, а в 2009 году – в 4,6 раза. Получается, что правительство проявляем к крупным налогоплательщикам более мягкий подход, чем к мелким.
Визиты налоговых инспекторов зачастую носят «изучающий» характер, однако подобные проверки могут выдержать только крупные налогоплательщики, но никак не МСБ. Отсюда возникает и недоверие к государству и проводимым реформам. Недовольство со стороны МСБ растет, тем более в сложных экономических условиях, когда МСБ особо нуждается в поддержке государства, а не наоборот – ужесточении надзора. В результате проводимой правительством расширительной макроэкономической политики по итогам первого квартала 2010 года уже зафиксированы положительные тенденции восстановления экономики, однако если они не будут поддержаны на микроуровне, то вряд ли правительству удастся реализовать обещанное перевыполнение программ.