Գերմանական KfW բանկը 20 մլն եվրո վարկ է տրամադրել Հայաստանի Կենտրոնական բանկին “Բնակարանային ֆինանսավորման շուկայի կայուն զարգացում” հայ-գերմանական հիմնադրամի ծրագրի շրջանակներում: Վարկի տրամադրման մասին պայմանագիրն ապրիլի 19-ին ստորագրել են ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը և KfW բանկի Եվրոպայի երկրների մասնավոր և ֆինանսական հատվածի զարգացման ենթաբաժնի ղեկավար Եվա Վիտը:
ԿԲ նախագահը հայտնել է, որ վարկը տրամադրվում է 10 տարի մարման ժամկետով եռամյա արտոնյալ ժամկետով`տարեկան 3 տոկոս տոկոսադրույքով: Բացի դրանից, վարկային միջոցները ենթադրվում է ամբողջությամբ օգտագործել առաջիկա երեք տարում: “Գործընկեր հանդիսացող ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից վարկը տրամադրվելու է ֆիզիկական անձանց հայկական դրամով, տարեկան 12-16 տոկոս շուկայական տոկոսադրույքով`բնակարան ձեռք բերելու համար”,- ասել է Ջավադյանը:
Բացի դրանից, նա ասաց, որ տվյալ պահին ԿԲ-ն վարկեր է տրամադրում ֆինանսական կազմակերպություններին տարեկան 8,25 տոկոսով, բայց ֆինանսական շուկայի հետագա զարգացման հետ կապված ,տոկոսադրույքը կարող է վերանայվել:
Իր հերթին, Եվա Վիտն ասաց, որ ծրագրի նպատակն է Երևանի սահմաններից դուրս ակտիվացնել հիպոթեքային շուկան, այսինքն Հայաստանի մարզերում, և այն ուղղել ցածր և միջին ապահովվածություն ունեցող ընտանիքներին: “Քանի որ վարկը տրամադրվում է Գերմանիայի կառավարական միջոցներից, ապա նրա գլխավոր նպատակն է ապահովել ծրագրի մատչելիությունը անապահով շերտերի համար: Ուստի, մենք աշխատում ենք չբարձրացնել վարկի տրամադրման առավելագույն` 12 մլն դրամ նիշը”,-հավելել է Եվա Վիտը:
Այսօրվա դրությամբ “գերմանա-հայկական հիմնադրամի “Բնակարանային ֆինանսավորման կայուն շուկայի զարգացում” վարկային ծրագրի գործընկերներն են 9 բանկեր և 2 վարկային կազմակերպություններ:
2005թ. Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության և Հայաստանի կառավարության միջև սկզբունքային համաձայնություն է ձեռք բերվել այդ ծրագրի իրականացման վերաբերյալ: Այդ ծրագրի շրջանակներում 2006 և 2007 թվականներին KFW գերմանական բանկը 6 մլն եվրո վարկային և 1,5 մլն եվրո դրամաշնորհային միջոցներ է հատկացրել Հայաստանի ԿԲ-ին:

19 Апрель 2010 - 10:20 AMT
Немецкий банк KfW предоставил Центральному банку Армении кредит в размере 20 млн. евро, в рамках программы Немецко-армянского фонда «Развитие стабильного рынка квартирного финансирования». Договор о предоставлении кредита 19 апреля подписали председатель ЦБ РА Артур Джавадян и руководитель подразделения развития частного и финансового сектора по странам Европы немецкого банка KfW Ева Витт.
Председатель ЦБ сообщил, что кредит предоставляется сроком на 10 лет с трехлетним льготным сроком, под 3% годовых. Кроме того, кредитные средства предполагается полностью использовать в ближайшие три года. «Со стороны партнерских финансовых организаций кредит будет предоставляться физическим лицам в армянских драмах по рыночным процентным ставкам – 12-16% годовых для приобретения жилья», – сказал Джавадян.
Кроме того, он уточнил, что на данный момент ЦБ предоставляет кредиты финансовым организациям под 8,25% годовых, но в зависимости от дальнейших развитий финансового рынка процентная ставка может быть пересмотрена.
В свою очередь представитель KfW сказала, что целью программы является активизация ипотечного рынка за пределами Еревана, то есть в областях Армении, и будет направлена на поддержку средне- и малообеспеченных семей. «Так как кредит предоставляется из правительственных средств Германии, то его главной целью является их доступность более необеспеченным слоям населения, и по этой причине мы стараемся не поднимать нынешнюю максимальную планку предоставления кредита в 12 млн. драмов», – добавила Ева Витт.
На сегодняшний день партнерами кредитной программы «Развитие стабильного рынка квартирного финансирования» Немецко-армянского фонда являются 9 банков и 2 кредитные организации.
В 2005 году между Министерством экономического сотрудничества и развития Германии и правительством Армении было заключено принципиальное соглашение о реализации кредитной программы «Развитие стабильного рынка квартирного финансирования». В рамках данной программы в 2006 и 2007 годах немецкий банк KfW предоставил ЦБ Армении по 6 млн. евро кредитных средств и 1,5 млн. евро грантовых средств.