“ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ի համար եկամուտի հիմնական աղբյուրը հաջորդ տարում լինելու է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը, լրագրողներին ապրիլի 20-ին հայտարարել է ընկերության ֆինանսների և էկոնոմիկայի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վագահն Առաքելյանը Երևանում մեկնարկած Եվրոպական գործարար կոնգեսի (ԵԳԿ) շրջանակներում: “Հրազդան-5-ի հետ մենք կապում ենք մեր շահույթը, քանի որ գազի սպառման ոլորտում մենք ծավալների մեծացում չենք սպասում, և, բնականաբար, եկամուտների ավելացում չի լինի”,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, ճգնաժամն ազդել է ընկերության գործունեության վրա նույն չափով, որքան այս ոլորտի մյուս ընկերությունների վրա: “Գազի սպառումը կտրուկ նվազել է, իսկ ծախսերը ստիպված ենք իրականացնել նախկին մակարդակում, որի պատճառով շահույթը կրճատվել է”,- ավելացրել է Վ. Առաքելյանը:
Ինչ վերաբերվում է ներդրումային ծրագրերին, ապա դրա հետ կապված Առաքելյանն ասաց, որ այսօր ընկերությունը լրացուցիչ ներդրումների կարիք չունի էներգետիկական ծրագրերն ավարտելու համար, իսկ այդ ծրագրերի աղբյուրներն արդեն հայտնի են: Նա նաև ավելացրեց, որ ստեղծված պայմաններում անհնար է խոսել 2010-2011թթ. IPO կազմակերպելու մասին, “քանի որ դա կապված է մի քանի շուկաների իրադրության հետ, որոնք այսօր դեռ պատրաստ չեն”:
Ապրիլի 20-ին Երևանում իր աշխատանքն է սկսել Եվրոպական գործարար կոնգրեսի օրենսդրության, բանկերի և ֆինանսների գծով կոմիտեի նիստը` “Էներգետիկ ծախսերի կառավարում. հետճգնաժամային շեշտադրումներ թեմայով”:

Основным источником доходов для ЗАО «АрмРосгазпром» на следующий год будет пятый энергоблок Разданской ТЭС, заявил журналистам 20 апреля заместитель генерального директора по финансам и экономике компании Ваагн Аракелян в рамках стартовавшего в Ереване Европейского делового конгресса. «С Раздан-5 мы связываем всю нашу прибыльность, поскольку чисто по линии потребления газа мы не ожидаем увеличения объемов, и, естественно, не будет увеличения доходов», – отметил он.
По его словам, кризис оказал влияние на деятельность компании в такой же мере, как и на все остальные компании этой сферы. «Потребление газа резко сократилось, а расходы мы вынуждены осуществлять на прежнем уровне, в силу чего прибыльность также сократилась», – добавил замгендиректор.
Что же касается инвестиционных программ, то в связи с этим Ваагн Аракелян отметил, что на сегодняшний день у компании нет потребностей в привлечении дополнительных инвестиций для завершения энергетических программ, а источники этих программ уже известны. Помимо этого он добавил, что в сложившихся условиях невозможно говорить об организации IPO в 2010 – 2011г.г., «поскольку это связано с конъюнктурой некоторых рынков, которые на сегодняшний день еще не готовы».
20 апреля в Ереване начал свою работу Комитет по законодательству, банкам и финансам Европейского делового конгресса (ЕДК) на тему «Управление затратами энергетической компании: посткризисные акценты»