“ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ի համար եկամուտի հիմնական աղբյուրը հաջորդ տարում լինելու է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը, լրագրողներին ապրիլի 20-ին հայտարարել է ընկերության ֆինանսների և էկոնոմիկայի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վագահն Առաքելյանը Երևանում մեկնարկած Եվրոպական գործարար կոնգեսի (ԵԳԿ) շրջանակներում: “Հրազդան-5-ի հետ մենք կապում ենք մեր շահույթը, քանի որ գազի սպառման ոլորտում մենք ծավալների մեծացում չենք սպասում, և, բնականաբար, եկամուտների ավելացում չի լինի”,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, ճգնաժամն ազդել է ընկերության գործունեության վրա նույն չափով, որքան այս ոլորտի մյուս ընկերությունների վրա: “Գազի սպառումը կտրուկ նվազել է, իսկ ծախսերը ստիպված ենք իրականացնել նախկին մակարդակում, որի պատճառով շահույթը կրճատվել է”,- ավելացրել է Վ. Առաքելյանը:
Ինչ վերաբերվում է ներդրումային ծրագրերին, ապա դրա հետ կապված Առաքելյանն ասաց, որ այսօր ընկերությունը լրացուցիչ ներդրումների կարիք չունի էներգետիկական ծրագրերն ավարտելու համար, իսկ այդ ծրագրերի աղբյուրներն արդեն հայտնի են: Նա նաև ավելացրեց, որ ստեղծված պայմաններում անհնար է խոսել 2010-2011թթ. IPO կազմակերպելու մասին, “քանի որ դա կապված է մի քանի շուկաների իրադրության հետ, որոնք այսօր դեռ պատրաստ չեն”:
Ապրիլի 20-ին Երևանում իր աշխատանքն է սկսել Եվրոպական գործարար կոնգրեսի օրենսդրության, բանկերի և ֆինանսների գծով կոմիտեի նիստը` “Էներգետիկ ծախսերի կառավարում. հետճգնաժամային շեշտադրումներ թեմայով”:

ArmRosGazprom CJSC Deputy Director General on Finance and Economy Vahagn Arakelyan said that the fifth unit of Hrazdan thermal power plant will serve as the company’s basic source of income next year.
“The profitability will depend on Hrazdan-5, as we do not expect an increase in gas consumption, naturally and incomes will not grow either,” Mr. Arakelyan told journalists on the sidelines of a European business congress going on in Yerevan.
According to him, the crisis has affected the company’s activity, like many other companies operating in this field. “Gas consumption has sharply decreased, while we have to keep expenses at the same level,” stated Mr. Arakelyan.
As for investment programs, Mr. Arakelyan noted that currently the company does need to attract additional investments to complete them.
The European Business Congress Committee on Legislation, Banks and Finance opened its meeting on management of energy companies’ expenditures in Yerevan on April 20.