21 Ապրիլ 2010 - 07:09 AMT
Հայաստանի գյուղատնտեսության սուբսիդավորման ծավալները Հայաստանում 2010թ. կրճատվել են երկու անգամ`կազմելով 600 մլն դրամ 2008-2009թթ. 1,6 մլրդ դրամի դիմաց: Այդ մասին ապրիլի 21-ին Երևանում հայտնել է Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Ավետիսյանը: “Ճգնաժամի պայմաններում պետության կողմից այդ ոլորտի սուբսիդավորումը զգալիորեն կրճատվել է և կազմել է շուրջ 600 մլն դրամ”,-ասել է նա:
Ըստ նրա, հատկացված գումարների մի մասը նախատեսված է անասնապահության, մասնավորապես, ծառայությունների տրամադրման և պատվաստումների համար: Մյուս մասն ուղղված է բուսաբուծության պահպանմանը` կարանտինային աշխատանքների համար: Չինաստանի կողմից աջակցության շրջանակներում Հայաստանին հատկացվել է 61 տրակտոր դրամաշնորհի տեսքով:
Այս առնչությամբ Սամվել Ավետիսյանը հավելել է, որ կառավարությունը նաև միջոցներ է նախատեսել ոռոգման ջրի սուբսիդավորման համար, որի գինը 9 դրամից աճել է մինչև 11 դրամ 1 խմ դիմաց, իսկ նման սուբսիդավորման բացակայության դեպքում հարկ կլիներ վճարել 19 դրամ: “Անշուշտ, կան նման առարկայական միջոցառումներ, սակայն դա բավարար չէ, քանի որ գյուղատնտեսությունը իր առանձնահատկությունների պատճառով լուրջ պետական մոտեցում է պահանջում:
Գյուղատնտեսությունը ոչ միայն գյուղմթերքի ոլորտն է, այլ նաև գյուղական համայնքների ու տարածքների զարգացումը, լանդշաֆտների պահպանման և բնապահպանության ոլորտները”,-պարզաբանել է նա: Ընդ որում փոխնախարարը նշել է, որ հենց որ գյուղատնտեսության մեջ արտադրության պայմանները մի փոքր վատթարանում են, գործարար-ֆերմերը ոչ միայն կորուստներ է կրում, այլ նաև թողնում է այդ գործը:

21 Апрель 2010 - 07:09 AMT
Объемы субсидирования сельского хозяйства Армении в 2010 году сократились вдвое и составили 600 млн. драмов, против 1.6 млрд. драмов в 2009-2008 г.г. Об этом 21 апреля журналистам в Ереване сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Самвел Аветисян. «В условиях кризиса субсидирование со стороны государства значительно сократилось и составило порядка 600 млн. драмов», – сказал он.
По его словам, из выделенных средств часть предусмотрена для животноводства, в частности, для предоставления услуг и осуществления прививок, другая часть средств направлена на сохранения растениеводства – для проведения карантинных работ. По линии оказания содействия со стороны правительства Китая Армении предоставлено 61 трактор в виде гранта.
В связи с этим Самвел Аветисян добавил, что правительство также предусмотрело достаточно большие средства для субсидирования оросительной воды, цена которой поднялась с 9 драмов до 11 драмов за 1 кубический метр, а в случае отсутствия этого субсидирования пришлось бы платить порядка 19 драмов. «Конечно же есть подобные предметные мероприятия, однако этого недостаточно, поскольку сельское хозяйство в силу своей особенности требует серьезного государственного содействия. Сельское хозяйство – это не только сфера производства сельхозпродукции, это и развитие сельских территорий и общин, охрана ландшафтов и экологии и много другое», – пояснил он. При этом замминистра добавил, что как только в сельском хозяйстве ухудшаются условия производства, фермер-бизнесмен не только несет убытки, но он также оставляет свое дело.