2010թ. փետրվարին 344 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2009 թվականի նույն շրջանի համեմատ Հայաստան ներկրվող ապրանքների ու ծառայությունների ծավալն աճել է 55,1%-ով և կազմել 53,4 մլրդ դրամ:
Հայաստանի Կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2010թ.-ի փետրվար ամսվա ամփոփ ցուցանիշները»: Դրանց համաձայն, այս ցուցանիշի աճը հիմնականում պայմանավորված է ոչ միայն առևտրային նպատակով ներմուծված ապրանքների ավելացմամբ, այլև արտադրական պահանջներից ելնելով կազմակերպությունների կողմից ՀՀ տարածք ներկրված թանկարժեք սարքավորումներից, որոնցից խոշորոգույն ութ ընկերությունների («Հայ-Ռուսական «ՀայՌուսգազարդ», «Օրանժ Արմենիա», «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ», «Ֆլեշ», «Արմսվիսբանկ», «Եվրոպա», «Բյուրակն», «Ալեքս Գրիգ») կողմից ներմուծման ծավալները 2010թ.-ի փետրվարին նախորդ տարվա փետրվար ամսվա նկատմամբ աճել է 14.2 մլրդ. դրամով:
Այս ցուցանիշի աճը ուղիղ համեմեատական կարգով իր անդրադարձն է ունեցել նաև ՀՀ սահմանին վճարված մաքսային վճարների վրա, որը 2010թ.-ի փետրվար ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ ավելացել է 49.9%-ով և կազմել 9.9 մլրդ դրամ:

Объем импортируемых 344 крупными налогоплательщиками товаров и услуг в Армении за февраль 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года вырос на 55,1% и составил 53,4 млрд. драмов.
Согласно данным “Анализа обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за январь 2010 года” Комитета по госдоходам при правительстве Армении, рост данного показателя в основном обусловлен не только увеличением импорта товаров в коммерческих целях, но также и ввозом на территорию Армении дорогого оборудования. Объемы импортируемого дорогого оборудования со стороны только 8 крупных компаний («АрмРосгазпром», «Оранж Армения», «Международные аэропорты-Армения», «Флеш», «Армсвизбанк», «Европа», «Бюракан», «Алекс Григ») в феврале 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года выросли 14.2 млрд. драмов
Рост этого показателя напрямую отразился и на таможенных пошлинах, выплаченных на границе Армении, которые в феврале 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года выросли на 49,9% и составили 9,9 млрд. драмов.