2010թ. փետրվար ամսին Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների կողմից արտահանվող ապրանքի ծավալն աճել է 9.3 մլրդ դրամով և կազմել 19.8 մլրդ դրամ: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարկման ենթակա 2010թ.-ի փետրվար ամսվա ամփոփ ցուցանիշներ»-ում համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2010թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 344 հարկ վճարողների ցանկի:
Արտահանմամբ զբաղվող խոշորագույն ութ կազմակերպությունների («Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Ռուսալ Արմենալ», «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ», «Մաքուր երկաթի գործարան», «Արմենիան Մոլիբդեն Փրոդաքշն», «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփընի», «Նաիրիտ գործարան», «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ») կողմից արտահանման ծավալները 2010թ.-ի փետրվար ամսին ընդհանուր առմամբ կազմել է 14.9 մլրդ դրամ նախորդ տարվա փետրվար ամսվա 5.1 մլրդ. դրամի փոխարեն կամ ավել 9.8 մլրդ դրամով:

В феврале 2010 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года у крупных налогоплательщиков увеличились объемы экспортируемой продукции на 9.3 млрд. драмов, составив 19.8 млрд. драмов. Об этом говорится в “Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за январь 2010 года” Комитета по госдоходам при правительстве Армении.
За февраль текущего года объем экспорта только восьми крупных компаний Армении (“Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, “Русал Арменал”, “Армениан Капр Программ” (ACP), “Завод чистого железа”,“Армениан Молибден Продакшн”, “Дино Голд Майнинг Компани”, “Завод Наирит”, “Агагркский медно-молибденовый комбинат”) составил порядка 14,9 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 9,8 млрд. драмов.