Այսօր Հայաստանն առաջինն է էներգահամակարգերով ոչ միայն տարածաշրջանում, այլ նաև նախկին ԽՍՀՄ երկրներում: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի էնեևգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը Երևանի համակցված շոգեգազային ցիկլով էլեկտրակայանի բացման ժամանակ:
“Հայաստանի էներգահամակարգն ԱՊՀ երկրների շարքում ամենակայացածն է իր արտադրական և բաշխիչ հզորություններով, բաշխման կուլտուրայով և էլեկտրաէներգիայի համակարգի հաշվառումով: Դա ոչ միայն իմ սուբյեկտիվ գնահատականն է, այլ նաև մի շարք միջազգային փորձագետների և մասնագետների գնահատականը”,- ավելացրել է նա: Բացի դրանից, նախարարն ավելացրեց, որ “Երևանի ՏԷՑ” տարածքում նախատեսվում է կառուցել երկրորդ էլեկտրակայանը: Իսկ նոր էներգաբլոկից ստացված էներգիան առաջին հերթին օգտագործվելու է ներքին պահանջմունքների բավարարման համար, իսկ ավելցուկը կփոխեն իրանական գազի հետ:
Երևանի համակցված շեգոգազային ցիկլով էլեկտրակայանի պաշտոնական բացման արարողությունը կայացել է ապրիլի 21-ին Հայաստանի նախագահՍերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ: Նոր էլեկտրակայանը 1կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիայի մշակման համար կծախսի 2-2,3 անգամ ավելի քիչ վառելիք (բնական գազ), քան երկրի այլ էլեկտրակայանները:

21 Апрель 2010 - 13:22 AMT
На сегодняшний день Армения первая по энергосистемам не только в регионе, но и среди стран бывшего СССР. Об этом заявил журналистам министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян на открытии Ереванской электростанции с комбинированным парогазовым циклом.
«Энергосистема Армении самая состоявшаяся среди стран СНГ по своим производственным и распределительным мощностям, по культуре распределения и системе учета электроэнергии. Это не только моя субъективная оценка, но и оценка ряда международных экспертов и специалистов», – добавил он.
Кроме того, министр сообщил, что на территории «Ереванской ТЭЦ» планируется построить вторую электростанцию. А электроэнергия, производимая новым энергоблоком, в первую очередь будет использоваться для удовлетворения внутренней потребности, и только излишки поменяют на иранский газ.
Официальное открытие Ереванской электростанции с комбинированным парогазовым циклом состоялось 21 апреля при участии президента Армении Сержа Саргсяна.
Новая электростанция на выработку 1 кВт/ ч электроэнергии потратит 2-2,3 раза меньше топлива (природный газ), чем другие электростанции страны.