21 Ապրիլ 2010 - 13:47 AMT
2010թ. փետրվար ամսին Հայաստանի 344 խոշոր հարկ վճարողների ապրանքի իրացումից ստացված հասույթը կազմել է 143.2 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ գրանցվել է աճ 19.9%-ով: Նման տեղեկատվություն է պարունակվում ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարկման ենթակա 2010թ.-ի փետրվար ամսվա ամփոփ ցուցանիշներ»-ում:
344 խոշոր հարկ վճարողներից նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 202 կազմակերպությունների մոտ, որոնցից առավել խոշոր 10 կազմակերպությունների («Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Ալեքս Գրիգ», «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», «Ռուսալ Արմենալ», «Հայ-Ռուսական «ՀայՌուսգազարդ», «Արմենիան քափըր փրոգրամ», «Սիթի պետրոլ գրուպ», «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփընի», «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Մաքուր երկաթի գործարան») մոտ իրացումից հասույթը ընդհանուր առմամբ այս տարվա փետրվարին նախորդ տարվա փետրվար ամսվա նկատմամբ աճել է 21.3 մլրդ. դրամով:
Իսկ թվով 120 կազմակերպությունների մոտ արձանագրվել ցուցանիշի նվազում, որոնցից միայն «Արդշինինվեստբանկ», «Գրանդ կոմերց» և «Գլենդել Հիլզ» ընկերությունների մոտ ընդհանուր առմամբ իրացումից հասույթը այս տարվա փետրվարին նախորդ տարվա փետրվար ամսվա նկատմամբ նվազել է մոտ 3.1 մլրդ. դրամով:

According to the Analysis of Summarized Indices of Large Taxpayers’ Monitoring in February 2010 by the Committee of State Revenues, the proceeds of Armenia’s 344 large taxpayers from sale of products totaled AMD 143.2 billions in February 2010 that is 19.9% higher as compared with the same period of last year.
Around 202 companies out of 344 large taxpayers have secured the total growth in profits, while ten largest companies have gained unusual good results (Zangezur copper and molybdenum combine, Rusal Armenal, ArmRosgazprom, Armenian Copper Program, City Petrol Group, Deno Gold Mining Company, Agarak copper and molybdenum combine and Pure Iron Plant), securing AMD 21.3bln increase in profits in February 2010.
At the same time, a decrease in proceeds of 120 taxpayers (including Ardshininvestbank, Grand Commerce, and Glendale Hills) was recorded during the reported period.