22 Ապրիլ 2010 - 06:04 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը մեկնել է Մոսկվա` մասնակցելու Միջպետական բանկի խորհրդի հերթական նիստին:
Ինչպես հայտնում է ԿԲ մամլո ծառայությունը, նիստի ժամանակ քննարկվելու են Միջպետական բանկի նախագահի ընտրությունները, բանկի գործունեությունը 2009-ին, տարեկան ֆինանսական հաշվետվության, շահույթի բաշխման, ինչպես նաև ֆինանսական հաշվետվության միջազգային ստանդարտներին անցնելու հարցերը:
Բացի դրանից, հանդիպմանը քննարկվելու են Միջպետական բանկի անդամ երկրների ազգային արժույթների կիրառման վրա հիմնված վճարահաշվարկային համակարգի զարգացման, բանկի առաքելության և զարգացման գաղափարախոսության, ներդրումային գործիքների ընդլայնման հարցերը:
Միջպետական բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է` հիմնված 1993թ. ԱՊՀ տասը երկրների կողմից: Բանկի գործունեության հիմնական ուղղությունը հարցերի լուծումն է, որոնք առաջանում են ֆինանսների ոլորտում ԱՊՀ երկրների համագործակցության ժամանակ:

Председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян отправился в Москву для участия в очередном заседании совета Межгосударственного банка.
Как сообщает пресс-служба ЦБ, на заседании будут обсуждаться выборы председателя Межгосбанка, деятельность банка в 2009 году, годовой финансовый отчет, распределение прибыли, а также вопросы перехода к международным стандартам финансовой отчетности.
Кроме того, на встрече будут обсуждаться вопросы развития платежно-расчетной системы, основанной на применении национальных валют стран-членов Межгосбанка, идеология развития и миссии банка, расширения инвестиционных инструментов банка.
Межгосбанк – международная финансовая организация, образованная в 1993 году десятью странами СНГ.Основным направлением работы Банка является решение вопросов, возникающих при сотрудничестве стран СНГ в области финансов.