22 Ապրիլ 2010 - 06:04 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը մեկնել է Մոսկվա` մասնակցելու Միջպետական բանկի խորհրդի հերթական նիստին:
Ինչպես հայտնում է ԿԲ մամլո ծառայությունը, նիստի ժամանակ քննարկվելու են Միջպետական բանկի նախագահի ընտրությունները, բանկի գործունեությունը 2009-ին, տարեկան ֆինանսական հաշվետվության, շահույթի բաշխման, ինչպես նաև ֆինանսական հաշվետվության միջազգային ստանդարտներին անցնելու հարցերը:
Բացի դրանից, հանդիպմանը քննարկվելու են Միջպետական բանկի անդամ երկրների ազգային արժույթների կիրառման վրա հիմնված վճարահաշվարկային համակարգի զարգացման, բանկի առաքելության և զարգացման գաղափարախոսության, ներդրումային գործիքների ընդլայնման հարցերը:
Միջպետական բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է` հիմնված 1993թ. ԱՊՀ տասը երկրների կողմից: Բանկի գործունեության հիմնական ուղղությունը հարցերի լուծումն է, որոնք առաջանում են ֆինանսների ոլորտում ԱՊՀ երկրների համագործակցության ժամանակ:

Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan left for the Russian capital to attend a meeting of Moscow Interstate Bank Council.
According to the CBA press office, election of Interstate Bank president, the activity carried out by the bank in 2009, annual financial report, profit distribution and transfer to financial accountability international standards will be in focus.
Besides, development of the payment and account system, the bank’s development ideology and mission, expansion of bank’s investment instruments will be discussed.
Moscow Interstate Bank is an international financial organization founded in 1993 by 10 CIS countries. The bank mainly focuses on the problems CIS countries experience when cooperating in the financial sector.