22 Ապրիլ 2010 - 07:31 AMT
Ապրիլի 26-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մեկօրյա այցով կմեկնի Բաքու` Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ Ա Պատրիարքի և Կովկասի մահմեդականների առաջնորդ Շեյխ ուլ իսլամ Փաշա Զադեի հրավերով, որտեղ կմասնակցի Հոգևոր առաջնորդների համաշխարհային երկրորդ գագաթաժողովին:
Այցի ընթացքում տեղի կունենա տարածաշրջանի հոգևոր առաջնորդների` Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարքի, Համայն Վրաստանի Պատրիարք-Կաթողիկոսի, Շեյխ ուլ իսլամի և Ամենայն Հայոց Հայրապետի քառակողմ հանդիպում:
Վեհափառ Հայրապետին ուղեկցում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական հարաբերությունների պատասխանատու Տ. Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը, Մայր Աթոռի Միջեկեղեցական հարաբերությունների գրասենյակի տնօրեն Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
Համաժողովին կմասնակցի նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան Տ. Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը, որպես ԱՄՆ Եկեղեցիների Ազգային խորհրդի նախագահ, հաղորդում է Մայր Աթոռի մամլո ծառայությունը:

22 April 2010 - 07:31 AMT
Catholicos of All Armenians, His Holiness Karekin II will leave for Baku on April 26 to attend the second World Summit of Religious Leaders on invitation of Patriarch Kirill of Moscow and All Russia and Caucasus Muslim Religious Leader Sheikh-ul-Islam Allahshuqur Pasha-zade.
His Holiness will meet with Patriarch Kirill, Catholicos Patriarch Ilia II of All Georgia and Sheikh-ul-Islam Pasha-zade.
The Armenian delegation includes His Eminence Archbishop Yeznik Petrosian, General Secretary for Inter-church Relations of the Armenian Church, Fr Hovakim Manukian, Director of the Inter-church Relations Office of the Mother See and Reverend Father Vahram Melikyan, Director of the Information Services Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The legate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), Archbishop Vicken Aykazian will also attend the summit, the Information Services of the Mother See of Holy Etchmiadzin reported.