Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը երկու օր առաջ հրապարակել է մակրոտնտեսական ցուցանիշները, որոնց համաձայն առաջին եռամսյակի տվյալներով տնտեսական աճը կազմել է 5,5 տոկոս: “Այս ցուցանիշի հիման վրա մենք կարող ենք նշել, որ մեր տնտեսությունը մտել է վերականգման փուլ”,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` բացելով ապրիլի 22 -ի կառավարության նիստը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանն, աշխարհի բազմաթիվ պետությունների պես, այս օրերին ամփոփում է առաջին եռամսյակի արդյունքները և հակաճգնաժամային ծրագրերի արդյունավետությունը: Նա ասել է, որ, ունենալով առաջին եռամսյակում 5.5 տոկոս համախառն ներքին արդյունքի աճ, Հայաստանի տնտեսությունը նույնպես մտել է վերականգնման փուլ: Չափազանց կարևոր է անդրադառնալ, թե ինչից է բաղկացած տնտեսական այդ ցուցանիշը: Առաջին հերթին պետք է նշել, որ 10 տոկոսանոց աճ կա արդյունաբերության ոլորտում և շուրջ 10 տոկոսանոց աճ` էլեկտրաէներգիայի արտադրությունում, գյուղատնտեսությունում` 3.2 տոկոս: Ունենալով 5.5 տոկոս ընդհանուր աճ, այնուամենայնիվ, շինարարության ոլորտում դեռևս անկում կա: “Մի կողմից դա վկայում է այն մասին, որ տեղի է ունենում տնտեսական համակարգի դիվերսիֆիկացիա, և կախվածությունը շինարարության աճի տեմպերից նվազում է, մյուս կողմից դա նշանակում է, որ դեռևս մասնավոր ներդրումներ շինարարության ոլորտ չեն արվում”,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքերով, 2008 թ. շինարարության ծավալների 75 տոկոսը ֆինանսավորվել է մասնավոր հատվածի հաշվին: Այսօր նոր կառուցվող շինարարական օբյեկտներում դեռևս մասնավոր ներդրումներ չեն արվում:
Նա նշեց նաև, որ կառավարությունը շինարարության ոլորտում ֆինանսավորում չի իրականացրել, այլ հորդորել և խթանել է, որպեսզի առևտրային բանկերը ֆինանսավորեն անավարտ շինարարությունները: Ընդ որում, այնպիսի անավարտ շինարարություններ, որոնց պատրաստվածության աստիճանը 50 տոկոսից ավելի է և գրավ դրված առարկաների և գույքի շուկայական արժեքը չափազանց բարձր է: Միայն այդ դեպքում կառավարությունն ընդամենը երաշխիքներ է տվել առևտրային բանկերին, որովհետև առևտրային բանկերն իրենք են գնահատել այդ անավարտ շինարարության ռիսկայնությունը: “Ընդ որում, այդպիսի երաշխիքների ծավալն ընդամենը 5 մլրդ է, այն դեպքում, երբ հիփոթեկային վարկավորմանն ուղղված միջոցներն առնվազն երեք անգամ գերազանցում են այն միջոցներին, որոնք առևտրային բանկերն ուղղել են անավարտ շինությունները ավարտին հասնելուն”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նաև նշել է, որ 12 մլրդ դրամ գումար ներդրվել է հիփոթեկային հիմնադրամի ստեղծման համար, ինչպես նաև 3 մլրդ դրամ է հատկացվել երիտասարդ ընտանիքներին հիփոթեկային վարկերով օժանդակելու համար:

22 Апрель 2010 - 09:11 AMT
Национальная статистическая служба Армении два дня назад опубликовала макроэкономические показатели, согласно которым, по итогам первого квартала экономический рост составил 5.5%. «На основе этого показателя мы можем отметить, что наша экономика вошла в этап восстановления», – заявил премьер-министр РА Тигран Саркисян, открывая заседание правительства 22 апреля.
По его словам, Армения одновременно со многими государства мира подводит итоги первого квартала, а также выявляет эффективность реализуемой антикризисной политики. При этом глава правительства подчеркнул важность структуры подобного экономического роста, отметив, что рост в сфере промышленности Армении по итогам квартала составил 10%, в частности, производство электроэнергии выросло на 10%, рост зафиксирован также в сельском хозяйстве – 3.2%, однако, на общем фоне роста данных показателей, спад в сфере строительства все еще продолжается. «С одной стороны это свидетельствует о том, что у нас происходит диверсификация экономической системы и зависимость от темпов роста данной сферы сокращается, с другой стороны – это свидетельствует о том, что в сферу строительства пока еще не поступают частные инвестиции», – подчеркнул Саркисян.
По его словам, в 2008 году 75% объемов строительства финансировалось со стороны частного сектора, а сегодня частные инвестиции не поступают на строительство новых объектов, и в этой сфере речь идет только о завершении уже начатого строительства.
В связи с этим он напомнил, что правительство не направляло свои наличные средства на финансирование сферы строительства, а предоставляло лишь госгарантии для завершения уже начатого строительства, работы которого уже проделаны на 50% и рыночная цена заложенной недвижимости которого очень велика. При этом, по словам премьера, правительство стимулировало комбанки на финансирование этого строительства, риск по оценке которого полностью брали на себя сами же банки. «Объем госгарантий составил 5 млрд. драмов, при том, что средства, направленные на ипотечное финансирование со стороны комбанков, в 3 раза больше средств, направленных на кредитование незавершенного строительства», – подчеркнул он.
Тигран Саркисян добавил, что наличные средства правительства были направлены только на учреждение «УКО Национальная ипотечная программа» – 12 млрд. драмов и «Квартиры молодым» – 3 млрд. драмов.