22 Ապրիլ 2010 - 09:58 AMT
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը կոնկրետ ձեռնարկությունների դիտարկում է անցկացրել, որը թույլ է տալիս գրանցել աճն արդյունաբերության առանձին հատվածներում, ապրիլի 22-ին կառավարության նիստի ժամանակ հաղորդել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ամփոփելով առաջին եռամսյակի արդյունքները` Տիգրան Սարգսյանն ասաց, որ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով մանրածախ առևտուրն ավելացել է, և ծառայությունների ծավալն առաջին եռամսյակում շուրջ 6 տոկոսով աճել է: “Արտահանումն ավելացել է 60 տոկոսով, ներմուծումը` 23-ով: Արտահանումն, իհարկե, հիմնականում պայմանավորված է հանքահումքային արդյունաբերության արտահանման ծավալների աճով և համաշխարհային տնտեսության ցուցանիշների բարելավմամբ”,- ասել է նա:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ հանքահումքային արդյունաբերությունն ընդհանուր առմամբ աճել է 21 տոկոսով, շինանյութերի արտադրությունը` շուրջ 50 տոկոսով, ընդ որում շինանյութի հիմնական մասն արտահանվել է: Շինանյութերի արտահանումն առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ եռապատկվել է: Քիմիական արդյունաբերությունը նույնպես դրսևորել է լավ ցուցանիշներ. աճել է շուրջ 2.5 անգամ, ընդ որում դա պայմանավորված է նաև դեղագործական ձեռնարկությունների դրական ցուցանիշներով:
Նա նաև նշել է, որ ՏՏ ոլորտը շարունակում է աճի տեմպերը պահպանել. աճը շուրջ 3 տոկոս է կազմել առաջին եռամսյակում:
Կառավարության ղեկավարն ավելացրել է, որ արձանագրվել է աճ նաև զբոսաշրջության բնագավառում` շուրջ 5 տոկոս, ընդ որում, ուղևորափոխադրումները նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ նույնպես 5 տոկոսով աճել են: Սրանք միայն ավիացիայի ցուցանիշներն են:
Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ դեռևս անկում կա թեթև արդյունաբերության մեջ, փայտաշինության և էլեկտրատեխնիկայի ոլորտներում: ‘Այս երեք ուղղությունների և շինարարության ոլորտում մենք դեռևս անկում ունենք”,- ասել է վարչապետը:

22 Апрель 2010 - 09:58 AMT
Министерство экономик Армении проводит мониторинг конкретных предприятий, позволяющий определить рост по отдельным секторам промышленности, сообщил 22 апреля в ходе заседания правительства премьер-министр РА Тигран Саркисян.
Подводя итоги первого квартала, глава правительства сказал, что, согласно оперативным данным Национальной статистической службы РА, в стране увеличилась розничная торговля, а рост объема услуг по итогам первого квартала составил 6%. «Экспорт увеличился на 60%, а импорт – на 23%, причем, увеличение объемов экспорта в основном обусловлено увеличением объемов экспорта горно-сырьевой промышленности и улучшением показателей мировой экономики», – сказал он.
По словам премьера, горно-сырьевая промышленность увеличилась на 21%, производство стройматериалов – на 50%, причем большая часть произведенной продукции была экспортирована, обеспечив рост в первом квартале 2010 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года в три раза. Хорошие показатели зафиксированы в химической промышленности – в 2.5 раза, что обусловлено также и положительными показателями у производителей медикаментов. Помимо этого, 40%-ый рост зафиксирован в золотодобывающей и алмазообрабатывающей сферах. Станкостроение увеличилось в три раза, а производство оборудования зафиксировало рост в 15%.
Как сообщил Тигран Саркисян, в сфере информационных технологий темпы роста продолжаются, и по итогам первого квартала рост составил 3%.
Глава правительства добавил, что определенный рост есть в туристической сфере – 5%, причем пассажиропоток в первом квартале текущего года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года также увеличился на 5%. Одновременно, по словам премьера, зафиксирован небольшой спад в легкой промышленности, производстве древесины и электротехнике. «В этих трех направлениях и строительстве у нас все еще зафиксирован спад», – отметил он.