22 Ապրիլ 2010 - 10:18 AMT
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) ստիպված է լինելու փոխել 2010 թ. Հայաստանի վերաբերյալ կանխատեսումները, որովհետև առաջին եռամսյակի արդյունքները կանխատեսումից ավելի դրական են եղել, ապրիլի 22-ին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: “Դա նշանակում է, որ համաշխարհային տնտեսության մեջ էլ արդեն զգացվում է ռեցեսիայի նվազում”,- նշել է նա: Նմանատիպ հայտարարություններով հանդես են եկել նաև Ուկրաինայի և Ռուսաստանի վարչապետները, մասնավորապես ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի գնահատականով ռեցեսիան արդեն ավարտվել է:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ առաջին եռամսյակում և Ուկրաինան, և Ռուսաստանը նույնպես գրանցել են 5 տոկոսանոց աճ: “Հասկանալի է, որ սրանք այն երկրներն են, որոնք մեր տնտեսության վրա էական ազդեցություն ունեն”,-ասել է նա: Նա հավելել է նաև, որ կանխատեսումներով այս աճի տեմպերը Ռուսաստանում մինչև տարվա վերջ կպահպանվեն, ինչը Հայաստանի համար ստեղծում է ավելի բարենպաստ միջավայր ինչպես մասնավոր ներդրումների ներգրավման, այնպես էլ արտահանումների տեսակետից:

22 Апрель 2010 - 10:18 AMT
Международный валютный фонд вынужден будет пересмотреть прогнозы по Армении, поскольку итоги первого квартала 2010 года намного лучше ранее прогнозируемых, сообщил 22 апреля премьер-министр Армении Тигран Саркисян, подводя итоги первого квартала текущего года. «Это означает, что в мировой экономике чувствуются понижение рецессии», – отметил он. В этом контексте глава правительства добавил, что с подобными заявлениями на днях выступили главы правительств России и Украины, в частности, по оценкам премьер-министра РФ Владимира Путина, рецессия уже завершилась.
Тигран Саркисян добавил, что в этих странах по итогам первого квартала также зафиксирован рост на уровне 5%. «Это те страны, которые оказывают реальное воздействие на нашу экономику», – отметил он. В связи с этим премьер добавил, что по прогнозам специалистов, темпы роста в России сохраняться до конца года, что в свою очередь создает более благоприятную среду, как для реализации частных инвестиций, так и с точки зрения экспорта.