22 Ապրիլ 2010 - 12:21 AMT
”Ամերիաբանկի” և ”Կասկադ Բանկի” ընդհանուր մաքուր եկամուտը 2010-ի առաջին եռամսյակում կազմել է 654 մլն դրամ: Այդ մասին հայտնել է “Ամերիաբանկ” ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: “Եկամուտի աճի տեմպերով “Ամերիաբանկն” առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում Հայաստանի բանկային հատվածում”,- ասել է նա:
Տիգրան Ջրբաշյանը նաև հայտնեց, որ “Ամերիաբանկի” ընդհանուր կապիտալը 2010-ի մարտի 31-ի դրությամբ կազմել է 22.3 մլրդ դրամ, իսկ “Կասկադ բանկի” հետ համատեղ կապիտալը` 30 մլրդ դրամ, և տվյալ համատեղ ցուցանիշով բանկերը զբաղեցնում են երկրորդ տեղը Հայաստանի բանկային համակարգում: Զարգացման գծով տնօրենը նաև ավելացրեց, որ շարունակվում է կապիտալի գլոբալ աճը` հաշվի առնելով երկու բանկերի շահույթը:
Ամփոփելով ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքները` Ջրբաշյանն ասաց, որ “Ամերիբանկն” ապահովել է ակտիվների 136 տոկոս աճ` հասցնելով դրանց ծավալը 110.5 մլրդ դրամի, ինչը Հայաստանի կոմերցիոն բանկերի մեջ 6-րդ ցուցանիշն է: Միևնույն ժամանակ հաճախորդների նկատմամաբ պարտավորությունները կազմել են 88.2 մլրդ դրամ, իսկ “Ամերիաբանկի” և “Կասկադ բանկի” համատեղ պարտավորությունները հասնում են 99 մլրդ դրամի: “Մենք սպասում ենք աճի տեմպերի պահպանում` հաշվի առնելով երկրի տնտեսության վերականգման հետ կապված որոշ միտումները”,- ասել է Ջրբաշյանը:
“Ամերիաբանկի” վարկային պորտֆելն անցել է 60 մլրդ դրամից: Երկու բանկերի ընդհանուր վարկային ներդրումները կազմում են 71.9 մլրդ դրամ: Դրա հետ մեկտեղ վարկային պորտֆելի աճի տեմպերով բանկը հայկական բանկային համակարգում առաջատարներից մեկն է: Ընդ որում, չաշխատող վարկերի բաժինն առաջին եռամսյակում կազմել է 0.26 տոկոս այն դեպքում, երբ վարկավորման շուկայում միջին ցուցանիշը կազմում է5-7 տոկոս:
Բացի դրանից, Ջրբաշյանը հաղորդեց, որ հաշվի առնելով “Ամերիաբանկի” համագործակցությունը միջազգային ֆինանսական ինստիտուների հետ, հաջող կերպով իրականացնում է ծրագրեր, որոնք բանկը նախատեսել է նորացվող էներգետիակայի և բիզնեսի վարկավորման ոլորտում:

Development Director of Ameriabank CJSC Tigran Jrbashyan reported that the total net income of Ameriabank and Cascade Bank totaled AMD 654mln during the first quarter of 2010. “Ameriabank is the leader of the Armenian banking sector by the rate of income growth,” he said.
Mr. Jrbashyan also noted that the total capital of Ameriabank makes 22.3bln as of March 31, 2010, while the joint capital with Cascade Bank amounts to 30bln, and the banks are the second in Armenia’s banking system by this joint figure. The Development Director added that the capital is continuously growing, taking into consideration also the two banks’ income.
Summarizing the results of the first quarter of 2010, Jrbashyan said that Ameriabank secured 136% annual increase of assets, bringing them to 110.5bln that is the sixth figure among Armenia’s commercial banks. At the same time, the bank’s liabilities amounted to 88.2bln, while the joint liabilities of Ameriabank and Cascade Bank totaled 99bln. “We expect the rates of this figure growth to continue, considering some trends related to rehabilitation of the country’s economy,” Jrbashyan added.
The credit portfolio of Ameriabank exceeded 60bln. The total credit placements of the bank make 71.9bln. Meanwhile, the bank is among leaders of the Armenian banking system by the growth rate of its credit portfolio. The share of inoperative credits totaled 0.26% during the first quarter, while the average index at the crediting market makes 5-7%.
Besides, Jrbashyan reported that, due to Ameriabank’s cooperation with international financial institutions, the bank manages to successfully implement the programs planned in the energy field and business crediting.