22 Ապրիլ 2010 - 12:21 AMT
”Ամերիաբանկի” և ”Կասկադ Բանկի” ընդհանուր մաքուր եկամուտը 2010-ի առաջին եռամսյակում կազմել է 654 մլն դրամ: Այդ մասին հայտնել է “Ամերիաբանկ” ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: “Եկամուտի աճի տեմպերով “Ամերիաբանկն” առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում Հայաստանի բանկային հատվածում”,- ասել է նա:
Տիգրան Ջրբաշյանը նաև հայտնեց, որ “Ամերիաբանկի” ընդհանուր կապիտալը 2010-ի մարտի 31-ի դրությամբ կազմել է 22.3 մլրդ դրամ, իսկ “Կասկադ բանկի” հետ համատեղ կապիտալը` 30 մլրդ դրամ, և տվյալ համատեղ ցուցանիշով բանկերը զբաղեցնում են երկրորդ տեղը Հայաստանի բանկային համակարգում: Զարգացման գծով տնօրենը նաև ավելացրեց, որ շարունակվում է կապիտալի գլոբալ աճը` հաշվի առնելով երկու բանկերի շահույթը:
Ամփոփելով ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքները` Ջրբաշյանն ասաց, որ “Ամերիբանկն” ապահովել է ակտիվների 136 տոկոս աճ` հասցնելով դրանց ծավալը 110.5 մլրդ դրամի, ինչը Հայաստանի կոմերցիոն բանկերի մեջ 6-րդ ցուցանիշն է: Միևնույն ժամանակ հաճախորդների նկատմամաբ պարտավորությունները կազմել են 88.2 մլրդ դրամ, իսկ “Ամերիաբանկի” և “Կասկադ բանկի” համատեղ պարտավորությունները հասնում են 99 մլրդ դրամի: “Մենք սպասում ենք աճի տեմպերի պահպանում` հաշվի առնելով երկրի տնտեսության վերականգման հետ կապված որոշ միտումները”,- ասել է Ջրբաշյանը:
“Ամերիաբանկի” վարկային պորտֆելն անցել է 60 մլրդ դրամից: Երկու բանկերի ընդհանուր վարկային ներդրումները կազմում են 71.9 մլրդ դրամ: Դրա հետ մեկտեղ վարկային պորտֆելի աճի տեմպերով բանկը հայկական բանկային համակարգում առաջատարներից մեկն է: Ընդ որում, չաշխատող վարկերի բաժինն առաջին եռամսյակում կազմել է 0.26 տոկոս այն դեպքում, երբ վարկավորման շուկայում միջին ցուցանիշը կազմում է5-7 տոկոս:
Բացի դրանից, Ջրբաշյանը հաղորդեց, որ հաշվի առնելով “Ամերիաբանկի” համագործակցությունը միջազգային ֆինանսական ինստիտուների հետ, հաջող կերպով իրականացնում է ծրագրեր, որոնք բանկը նախատեսել է նորացվող էներգետիակայի և բիզնեսի վարկավորման ոլորտում:

22 Апрель 2010 - 12:21 AMT
Общая чистая прибыль «Америабанка» и «Каскад Банка» в первом квартале 2010 года составила 654 млн. драмов. Об этом сообщил директор по развитию ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян. «По темпам роста прибыли «Америабанк» занимает лидирующую позицию в банковском секторе Армении», – сказал он.
Тигран Джрбашян также сообщил, что общий капитал «Америабанка» по состоянию на 31 марта 2010 года составляет 22,3 млрд. драмов, а совместный капитал с «Каскад Банком» достигает 30 млрд. драмов, и по данному совместному показателю банки занимают второе место в банковской системе Армении. Директор по развитию также добавил, что продолжается стабильный рост капитала, учитывая также прибыль двух банков.
Подводя итого первого квартала текущего года, Джрбашян сказал, что «Америабанк» обеспечил годовой рост активов на 136%, доведя их объем до 110,5 млрд. драмов, что является шестым показателем среди комбанков Армении. В то же время обязательства банка перед клиентами достигли 88,2 млрд. драмов, а совместные обязательства «Америабанка» и «Каскад Банка» достигают 99 млрд. драмов. «Мы ожидаем сохранение темпов роста по данному показателю, учитывая некоторые тенденции, связанные с восстановлением экономики страны», – добавил Джрбашян.
Кредитный портфель «Америабанка» превысил 60 млрд. драмов. Общие кредитные вложения двух банков составляют 71,9 млрд. драмов. При этом по темпам роста кредитного портфеля банк является одним из лидеров армянской банковской системы. Причем, доля неработающих кредитов в первом квартале составила всего 0,26%, в том случае, когда средний показатель на рынке кредитования составляет 5-7%.
Кроме того, Джрбашян сообщил, учитывая сотрудничество «Америабанка» с международными финансовыми институтами, достаточно успешно реализуются программы, которые банк планировал в сфере возобновляемой энергетики и кредитования бизнеса.