24 Ապրիլ 2010 - 08:32 AMT
Զարգացած տնտեսությամբ երկրների թվում ԱՄՆ-ն առավել հաջող է սկսել աճը, քան Եվրոպան ու Ճապոնիան: Երկրորդ խմբերի երկրներից աճի առավելագույն տեմպեր են ցույց տալիս Ասիայի երկրները, այն դեպքում երբ Եվրոպայի ու ԱՊՀ որոշ երկրներ հետ են մնում աճի տեմպերով:
Հարկ է նշել, որ տնտեսության վերականգնման փուլում հիմնական խնդիրներից մեկը գործազրկության դեմ պայքարն է: Գործազրկության բարձր մակարդակի պայմաններում զարգացած տնտեսությամբ երկրներում լուրջ մտահոգություն է առաջացնում այն, որ ժամանակավոր գործազրկությունը կարող է վերածվել տևականի: Ըստ Աշխատանքի կազմակերպման միջազգային կազմակերպության , “մեծ քսանյակի” երկրներում հակաճգնաժամային միջոցները 2009-10թթ. օգնեցին ստեղծել և պահպանել շուրջ 21 մլն աշխատատեղ, սակայն, աշխատանքի շուկան նախկինի պես թույլ է մնում: Թույլ է այն նաև Հայաստանում, քանի որ առաջին եռամսյակի արդյունքներով, Հայաստանում պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների թիվը 2010թ. հունվար-մարտ ամիսներին, 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ավելացել է 7,2 տոկոսով` կազմելով 84 400 մարդ: Ընդ որում մարտին փետրվարի համեմատ գործազուրկների քանակն ավելացել է 1 տոկոսով: Ըստ վիճակագրական օպերատիվ տվյալների, 2010թ. հունվար-մարտին ՀՆԱ-ի աճը Հայաստանում 2010թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 5,5 տոկոս, 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Բացի այդ, սոցիալական լարվածությունն ավելացնում է սպառողական գների աճը, որն առաջին եռամսյակում 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 8,4 տոկոս: Իսկ միջին աշխատավարձը ավելացել է 5,6 տոկոսով, կազմելով շուրջ 101 274 դրամ, ինչն այնքան էլ մխիթարական չէ: Աշխատատեղերի ստեղծման հարցը շատ է մտահոգում Հայաստանի կառավարությանը, քանի որ մտավախություն կա, որ քաղաքացիների շրջանում դժգոհություն կարող է առաջանալ հակաճգնժամային քաղաքականության հարցում, որի արդյունքներն այնքան էլ զգալի չեն հանրության համար: Կառավարության նիստում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, որ աշխատատեղերի ստեղծման հարցը հետճգնաժամային փուլում ՀՀ կառավարության առաջնահերթ խնդիրներից է: “Մեր առաջիկա ծրագրերը ուղղված պետք է լինեն նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, որպեսզի մեր քաղաքացիները տեսնեն տնտեսական աճի արդյունքները”,- նշել է վարչապետը: Ի տարբերություն զարգացած երկրների, որտեղ ամենից շատ տուժեցին ֆինանսական շուկաները, ճգնաժամը Հայաստանում հատկապես ուժգին “հարվածեց” տնտեսության իրական հատվածին, որտեղից էլ և պետք է վերականգնում, հետևաբար, նաև աշխատատեղերի աճ ակնկալել: Առաջին եռամսյակի արդյունքներով որոշակի դրական տեղաշարժ կա արդյունաբերական ոլորոտում` 10 տոկոս աճ առաջին եռամսյակում, մասնավորապես, համաշխարհային տնտեսության վերականգնման և միջազգային շուկայում գնաճի հետևանքով: Մի կողմից, դա վկայում է այն մասին, որ տեղի է ունենում տնտեսական համակարգի դիվերսիֆիկացիա, և կախվածությունը շինարարության աճի տեմպերից նվազում է, մյուս կողմից դա նշանակում է, որ դեռևս մասնավոր ներդրումներ շինարարության ոլորտ չեն արվում: Ճիշտ է, որոշակի հույսեր կարելի է կապել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հետ, որտեղ գրանցել են 5 տոկոսանոց աճ, ուստի դրամական փոխանցումների աճ կարելի է ակնկալել: Այնուամենայնիվ, Հայաստանի արդյունաբերության ոլորոտում կան շատ չլուծված խնդիրներ, իսկ կառավարությունը հիշեց դրա մասին միայն այն ժամանակ, երբ ճգնաժամը սկսվեց: Թե ինչքան ժամանակ ու միջոցներ կպահանջվեն վերականգնման համար` հայտնի չէ: Այնպես որ, դեռ երկար ենք ստիպված լինելու սպասել նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:

Надо отметить, что на этапе восстановления экономики одной из основных задач является борьба с безработицей. В условиях сохраняющейся высокой безработицы в странах с развитой экономикой серьезную обеспокоенность вызывает возможность того, что временная безработица перейдет в долгосрочную. По данным Международной организации труда в странах «большой двадцатки» антикризисные меры помогли создать и сохранить в 2009 – 2010 гг. 21 млн. рабочих мест, однако, рынок труда по-прежнему ослаблен.
Ослаблен он и в Армении, поскольку по итогам первого квартала уровень официально зарегистрированных безработных по сравнению с аналогичным периодом 2009 года увеличился на 7,2% и составил 84 400 человек. В марте по сравнению с февралем число безработных увеличилось на 1% при том, что экономика Армении, согласно оперативным данным Национально статслужбы, вошла в этап восстановления, обеспечив рост объема ВВП в январе-марте 2010 года на 5,5%. Социальное напряжение усугубляет продолжающееся повышение потребительских цен – на 8,4%, на фоне чего увеличение среднемесячной номинальной заработной платы на 5,6% (101 274 драма) вовсе не утешительно.
Вопрос создание рабочих мест особенно беспокоит правительство страны, поскольку оно опасается недовольства граждан в отношении реализуемой антикризисной политики, результаты которой все еще не ощутимы для общества. В ходе правительственного заседания премьер-министр РА Тигран Саркисян заявил, что в посткризисный период первоочередные программы правительства должны быть направлены на создание рабочих мест, «чтобы наши граждане увидели результаты экономического роста».
В отличие от развитых стран, где больше всего пострадали финансовые рынки, кризис в Армении особо сильно «ударил» по реальному сектору экономики, откуда и следует ожидать восстановления, роста и, следовательно, создания новых рабочих мест. По итогам первого квартала есть определенные положительные сдвиги в промпроизводстве (рост в первом квартале 2010 года составил 10%), в частности, за счет восстановления мировой экономики и роста цен на международных рынках. С одной стороны, это говорит о диверсификации армянской экономики, с другой стороны, спад сферы строительства продолжается, поскольку в эту сферу не поступают частные инвестиции. Правда есть некоторая надежда на Россию и Украину, где также зафиксирован экономический рост и ожидается увеличение трансфертов от наших соотечественников. Тем не менее, в промышленной сфере Армении есть очень много нерешенных проблем, правительство же вспомнило о ней лишь тогда, когда нагрянул кризис, и приступило к выявлению потенциала. Сколько понадобиться времени и средств для ее восстановления – неизвестно?! Так что ждать создания новых рабочих мест придется долго.