26 Ապրիլ 2010 - 08:36 AMT
Առաջիկա տարում Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի երկրներին սպասվում է դանդաղ տնտեսական ապաքինում համաշխարհային ճգնաժամից, և ֆինանսական սղության խնդիրներ ունեցող երկրների սոցիալական ծախսերը պետք է թիրախային լինեն` ուղղված խիստ կարիքավոր և խոցելի խմբերին, նշել է Համաշխարհային բանկն ապրիլի 23-ին Բանկի և ԱՄՀ-ի` գարնանային հանդիպումների շրջանակում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
“Գլոբալ տնտեսական ճգնաժամից ամենաշատը տուժել են Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի զարգացող շուկաներով երկրները, և հավանաբար, տնտեսական աճն այստեղ դանդաղ է ընթանալու”,- ասել է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի հարցերով ՀԲ փոխնախագահ Ֆիլիպ Լե Ուերուն: Նրա խոսքերով, 2010-ը ծանր տարի կլինի տարածաշրջանի համար, իսկ տնտեսական աճը նախատեսվում է 3 տոկոսի մակարդակով, 2011-2013թթ. հեռանկարները մխիթարական չեն, քանի որ աճելու է գործազրկությունը:
Համաձայն աղբյուրի, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը բացասական ազդեցություն է ունեցել տարածաշրջանում աղքատության կրճատման վրա: 2009-ին աղքատների թիվն ավելացել է 13 մլն-ով` 15մլն-ով նվազելու փոխարեն, ինչպես սպասվում էր ճգնաժամից առաջ, հատկապես առավել շատ են տուժել Հայաստանը, Վրաստանը, Ղրղզստանը և Մոլդովան: Արդյունքում 40 մլն մարդ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի զարգացող երկրներում ապրում է օրական 2.5 դոլարից քիչ գումարով:

Страны Европы и Центральной Азии (ЕЦА) в будущем году будут медленно выходить из глобального экономического кризиса, при этом странам, проводящим жесткую налогово-бюджетную политику следует позаботиться о целевых социальных расходах, в частности, для наиболее уязвимых слоев населения. Об этом было сказано в ходе пресс-брифинга весенней сессии Всемирного банка и Международного валютного фонда.
«От глобального экономического кризиса больше всего пострадали страны с развивающимися рынками Европы и Центральной Азии, и, вероятно, экономический роста здесь будет медленным», – сказал вице-президент ВБ по региону Европы и Центральной Азии Филипп Ле Уэру.
По его словам, 2010 год будет тяжелый год для региона, а экономический рост прогнозируется на уровне около 3%, перспективы на 2011-2013 г.г. ненамного лучше, поскольку будет расти безработица.
Согласно источнику, глобальный экономический кризис оказал отрицательное влияние на сокращение бедности в регионе. Число бедных возросло примерно на 13 млн. в 2009 году, вместо того, чтобы снизилось на 15 млн., как ожидалось до кризиса, в частности, особо сильно пострадали Армения, Грузия, Киргизия и Молдова. В результате 40 млн. людей в развивающихся странах Европы и Центральной Азии живут ниже $ 2,50 в день.