Ապրիլի 30-ին ժամը 20:10-ին Շանհայում սկսվելու է ԷՔՍՊՈ 2010 Համաշխարհային ունիվերսալ ցուցահանդեսի բացումը, մայիսի 1-ին ժամը 20:00-ին տեղի է ունենալու ԷՔՍՊՈ-պարկի բացման արարողությունը, հաղորդում է “Սինհուա” գործակալությունը:
Համաձայն աղբյուրի, ԷՔՍՊՈ-2010-ի բացման արարողությանը լինելու է հրավառություն լազերային և էլեկտրաակուստիկ տեխնոլոգիաների միաժամանակյա կիրառմամբ: ԷՔՍՊՈ-պարկի բացման արարողությանը ելույթ են ունենալու Միջազգային ցուցահանդեսային բյուրոյի և ՉԺՀ ղեկավարները, որոնք միասին սեղմելու են մեկնարկի կոճակը:
Արարողությունը հեռարձակելու են Կենտրոնական ժողովրդական ռադիոկայանը, Կենտրոնական հեռուստատեսությունը, Չինաստանի միջազգային ռադիոն, ինչպես նաև մի շարք հայրենական առաջատար կայքեր:
Ինչպես հայտնել է Շանհայում ԷՔՍՊՈ-2010-ի մամլո կենտրոնի մամլո քարտուղարը, մեգապոլիսում Համաշխարհային ունիվերսալ ցուցահանդեսի բացման արարողությանը մասնակցելու են պետությունների և կառավարությունների 20 ղեկավարներ. Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Կոնգոյի նախագահ Դենի Սասսու-Նգեսսոն, ՉԺԴՀ Գերագույն ազգային ժողովի Մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կիմ Են Նամը, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին, Գաբոնի նախագահ Ալի Բոնգոն, Քենիայի նախագահ Մվայի Կիբակին, Մալավիայի նախագահ Բինգու վա Մուտարիկան, Մալիի նախագահ Ամադու Տումանի Տուրեն, Մալթայի նախագահ Ջորջ Աբելան, Միկրոնեզիայի նախագահ Իմմանուիլ Մորին, Մոնղոլիայի նախագահ Ց. Էլբեգդորժը, Պաղեստինի նախագահ, Պաղեստինյան ազգային վարչակազմի ղեկավար Մահմուդ Աբասը, Կորեայի Հանրապետության նախագահ Լի Մեն Բակը, Սեյշելյան կղզիների նախագահ Ջեյմս Միշելը, Թուրքմենստանի նախագահ Գ. Բերդիմուհամմեդովը, Կամբոջայի վարչապետ Հուն Սենը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժ. Մ. Բարոուզը, Ղազախստանի նախագահ Կ. Մասիմովը, Նիդերլանդների վարչապետ Յան Պետեր Բակլենենդեն և Վիետնամի վարչապետ Նգուեն Թան Զունգը:
Վերջին տվյալներով, ԷՔՍՊՈ-2010 ցուցահանդեսին մասնակցելու են 189 երկրներ և շրջաններ և 57 միջազգային կազմակերպություններ:
Հայաստանի տաղավարը Շանհայի ԷՔՍՊՈ-2010-ին, որն իրենից ներկայացնելու է Աշխարհի քաղաքի մոդելը` ապագայի նոր բնակելի մոդուլը, հնարավորություն է տալիս յուրաքանչյուր մարդու մասնակցել Աշխարհի քաղաքի ստեղծմանը:

30 Апрель 2010 - 06:12 AMT
30 апреля в 20:10 в Шанхае начнется церемония открытия Всемирной универсальной выставки ЭКСПО-2010, в 20:00 1 мая – церемония открытия ЭКСПО-парка, сообщает агентство Синьхуа.
Согласно источнику, на церемонии открытия ЭКСПО-2010 будет произведен фейерверк с одновременным использованием лазерных и электроакустических технологий. На церемонии открытия ЭКСПО-парка выступят руководители Международного выставочного бюро и КНР, которые вместе нажмут на кнопку старта.
Церемонии будут транслировать Центральная народная радиостанция, Центральное телевидение, Международное радио Китая, а также ряд ведущих отечественных сайтов.
Как заявил сегодня пресс- секретарь пресс-центра ЭКСПО-2010 в Шанхае, в церемонии открытия Всемирной универсальной выставки в мегаполисе примут участие 20 глав государств и правительств: президент Армении Серж Саргсян, президент Конго Дени Сассу-Нгессо, председатель Постоянного совета Верховного народного собрания КНДР Ким Ен Нам, президент Франции Николя Саркози, президент Габона Али Бонго, президент Кении Мваи Кибаки, президент Малави Бингу ва Мутарика, президент Мали Амаду Тумани Туре, президент Мальты Джордж Абела, президент Микронезии Иммануил Мори, президент Монголии Ц. Элбэгдорж, президент Палестины, глава Палестинской национальной администрации Махмуд Аббас, президент Республики Корея Ли Мен Бак, президент Сейшельских островов Джеймс Мишель, президент Туркменистана Г. Бердымухаммедов, премьер-министр Камбоджи Хун Сен, председатель Еврокомиссии Ж. М. Баррозу, премьер-министр Казахстана К. Масимов, премьер-министр Нидерландов Ян Петер Балкененде и премьер-министр Вьетнама Нгуен Тан Зунг.
По последним данным, в шанхайской выставке ЭКСПО-2010 примут участие 189 стран и райнов и 57 международных организаций.
Павильон Армении на ЭКСПО-2010 в Шанхае, который представляет собой модель Города Мира – нового жилого модуля будущего, создаст возможность для каждого человека самому участвовать в создании Города Мира.