Հայաստանի գյուղատնտեսության սուբսիդավորման ծավալները Հայաստանում 2010թ. կրճատվել են երկու անգամ` կազմելով 600 մլն դրամ 2008-2009թթ. 1,6 մլրդ դրամի դիմաց: Ճգնաժամի պայմաններում պետության կողմից այդ ոլորտի սուբսիդավորումը զգալիորեն կրճատվել է և կազմել է շուրջ 600 մլն դրամ: Հատկացված գումարների մի մասը նախատեսված է անասնապահության, մասնավորապես, ծառայությունների տրամադրման և պատվաստումների համար: Մյուս մասն ուղղված է բուսաբուծության պահպանմանը` կարանտինային աշխատանքների համար: Կառավարությունը նաև միջոցներ է նախատեսել ոռոգման ջրի սուբսիդավորման համար, որի գինը 9 դրամից աճել է մինչև 11 դրամ 1 խմ դիմաց, իսկ նման սուբսիդավորման բացակայության դեպքում հարկ կլիներ վճարել 19 դրամ: Անշուշտ, կան նման առարկայական միջոցառումներ, սակայն դա բավարար չէ, քանի որ գյուղատնտեսությունը իր առանձնահատկությունների պատճառով լուրջ պետական մոտեցում է պահանջում: Եթե 2006թ. գյուղատնտեսության մեջ ներդրվել է 5 մլրդ դրամ, ապա այժմ ներդրումների ծացալն աճել է մինչև 12-15 մլրդ դրամ, ընդ որում այդ միջոցները բավարար են միայն կոսմետիկ աշխատանքների համար: Այն միջոցները, որոնք ներդրվում են Հայաստանի գյուղատնտեսության մեջ, չափազանց քիչ են արդյունավետ արդյունքներ ակնկալելու համար:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի գյուղատնտեսությունը զգալիորեն զիջում է իր տեխնիկական հագեցվածության մակարդակով: Օժանդակության կարգով Չինաստանի կառավարությունը որպես դրամաշնորհ 61 տրակտոր է հատկացրել Հայաստանին, սակայն դա շատ քիչ է, քանի որ հանրապետությունում հիմնականում գործում է դեռ խորհրդային տարիների տեխնիկան համապատասխան հզորությամբ:
“2010-2020թթ. Հայաստանի գյուղատնտեսության կայուն զարգացման հայեցակարգի” հիմքում ընկած է գյուղատնտեսության կառուցվածքային զարգացումը ժամանակակից տեխնիկական սարքավորումների ինտեգրացիայի և կիրառման հաշվին, կան պարենային անվտանգությունն ապահովելու խնդիրներ: Բացի դրանից, մենք պետք է որոշենք մեր մրցակցային առավելությունները, որպեսզի արժանի տեղ գրավենք միջազգային շուկայում: Ընդ որում, այս ողջ ընթացքում երկրի հողերի 40-50 տոկոսը շատ փոքր գյուղատնտեսական տարածքներով նույնիսկ չի մշակվում (90 հազար հա):
Բացի այդ, դեռ չլուծելով գյուղատնտեսության հիմնական խնդիրները և չապահովելով արտահանման համար բավարար գյուղմթերքի ծավալներ, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ օրերս քննարկել է արտահանման խթանման լոգիստիկ համակարգի զարգացման հարցը: Քննարկման ընթացքում արծարծվել են հիմնական խնդիրները, որոնք թույլ կտան խթանել տեղական արտադրողի գյուղմթերքի արտահանումը: Սակայն, նրա ստեղծման համար անհրաժեշտ է նախ ապահովել գյուղմթերքի բավարար քանակ:
Պետք է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել գյուղացիների համար, որպեսզի նրանք շահագրգռված լինեն հողի մշակման մեջ: Ներկա պայմաններում դա նրանց համար շահավետ չէ:
Մասնագետները գտնում են, որ գյուղատնտեսական քաղաքականության մեջ պետք է իրականացնել այնպիսի փոփոխություններ, որոնց դեպքում շեշտը դրվելու է գյուղացի-արտադրողների վրա, որոնք իրենց աշխատանքի հաշվին կկարողանան ապահովել ընտանիքը: Դրան կարելի է հասնել գյուղատնտեսական կոոպերացիաների կազմում միավորվելու ճանապարհով: Նրանց կարծիքով գյուղացիների միավորումը կոոպերացիաների մեջ կթեթևացնի սերմերի ու տեխնիկայի գնման, բերքի իրացման գործընթացը, կնպաստի վարկերի ստացմանը ցածր տոկոսադրույքներով: Միավորումը կոոպերացիաների մեջ թույլ կտա ֆերմերներին 30 տոկոսով կրճատել նյութական ծախսերն ու ավելացնել արտադրության ծավալները:
Միավորումը կոոպերացիաներում, ի տարբերություն խորհրդային կոլտնտեսությունների, ենթադրում է կամավոր միավորում, որտեղ հողը շարունակում է մնալ գյուղացու սեփականությունը: Ընդ որում, այսօրվա ողջ խնդիրն այն է, որ բացակայում են օրենսդրական հիմքերը կոոպերացիաների ձևավորման, ինչպես նաև պետության կողմից ֆինանսական աջակցության համար:
Բացի այդ, ըստ Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոնի տնօրեն Գագիկ Սարդարյանի, այս փուլում գյուղացիները չեն տեսնում կոոպերացիաների ստեծղման հստակ նպատակներն ու խնդիրները: “Եթե ողջ աշխարհում դրանց ստեղծումը սկսվում է ներքևից, այսինքն` ֆերմերներից, ապա Հայաստանում ամեն ինչ հակառակն է` համակարգը մշակվում և ներդրվում է նախարարությունների մակարդակով”,-ասել է նա:
Կենտրոնի տնօրենը բերել է Ճապոնիայի օրինակը, որտեղ մարդիկ դարերով են գնացել դեպի գյուղկոոպերացիայի զարգացում, իսկ ամեն ինչ սկսվել է բրնձի դաշտերում համատեղ աշխատանքից և ընդհանուր խնդիրների համատեղ լուծումից: Բացի այդ, ըստ նրա, կոոպերացիան լավ է զարգանում ժողովրդավարական երկրներում, որտեղ յուրաքանչյուրը մասնակցում է ընդհանուր որոշումների կայացմանը: Կոոպերացիաների կայացումն արգելակող գործոններն են ազգային մտածելակերպն ու կրթության ցածր մակարդակը:
Այսպիսով, գյուղմթերքի արտահանման խթանման մասին խոսելուց և այն միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելուց առաջ, հարկավոր է մտածել, թե ինչպես և ինչ մեթոդներով կարելի է շահագրգռել գյուղացիներին ավելացնել գյուղմթերքի արտադրությունը: Այդ դեպքում գուցե հնարավոր լինի գոնե կրճատել գյուղմթերքի ներմուծումը Հայաստան, եթե չհաջողվի ավելացնել արտահանումը:

Из выделенных средств часть предусмотрена для животноводства, в частности, для предоставления услуг и осуществления прививок, другая часть средств направлена на сохранения растениеводства – для проведения карантинных работ. Предусмотрены достаточно большие средства для субсидирования оросительной воды, цена которой поднялась с 9 драмов до 11 драмов за 1 куб. метр, а в случае отсутствия этого субсидирования пришлось бы платить порядка 19 драмов. Однако, подобные предметные мероприятия недостаточны для развития сельского хозяйства – нужно серьезное государственное вмешательство, тем более, что для развития сельскохозяйственной сферы инвестиции осуществляются в недостаточном объеме – всего 12-15 млрд. драмов в год. Этих средств хватает лишь на косметические работы, и ожидать эффективных результатов не приходится.
Надо отметить, что сельское хозяйство Армении значительно уступает по уровню технического оснащения. По линии оказания содействия со стороны правительства Китая Армении было предоставлено 61 трактор в виде гранта, но это всего лишь «капля в море», поскольку в республике в основном работает техника советских времен с соответствующими мощностями.
Структурное развитие сельского хозяйства за счет интегрирования и применения современного технического оборудования заложено в основу «Концепции стабильного развития сельского хозяйства Армении на 2010-2020 г.г.», с помощью которой страна должна определить конкурентные преимущества, чтобы достойно занять свою нишу на международном рынке. Все это в то время, когда 40-50% земель в стране с очень маленькими сельскохозяйственными территориями даже не обрабатывается (90 тыс. га.).
Кроме того, еще не решив главных проблем сельского хозяйства в стране и не обеспечив достаточные объемы сельхозпродукции, предусмотренной для экспорта, Министерство сельского хозяйства РА совместно с Министерством экономики РА недавно обсудили проблему развития логистической системы экспорта сельхозпродукции. В ходе обсуждения были рассмотрены основные проблемы создания разветвленной логистеческой системы, позволяющей стимулировать экспорт сельхоз товаров местных производителей. С сокращением субсидий, недостаточностью инвестиций трудно будет стимулировать рост сельского хозяйства, хотя, судя по данным Национальной статистической службы Армении, правительству страны это удается, так как в первом квартале 2010 года рост в данной сфере составил 3,2%.
Специалисты сферы считают, что сельскохозяйственной политике нужно осуществить такие изменения, где акцент будет ставиться на сельчан-производителей, которые за счет своей работы смогут обеспечить семью. Нужно создавать благоприятные условия для сельских жителей, чтобы они были заинтересованы в обработке земель, и этого можно добиться, объединившись в сельскохозяйственные кооперации. По их мнению, объединение крестьян в кооперации облегчит процесс закупки семян и техники, реализации урожая, будет способствовать получению кредитов с низкими процентными ставками. Объединение в кооперации позволит фермерам сократить материальные затраты на 30% и увеличить объемы производства.
Объединение в кооперации, в отличие от советских колхозов, предполагает союз на добровольной основе, где земля остается в собственности крестьян. При всем этом, вся задача на сегодняшний день заключается в отсутствии законодательных основ для их формирования, а также оказания финансовой помощи со стороны государства. Кроме того, по мнению директора Центра по развитию агробизнеса и села (CARD) Гагика Сардаряна, на данном этапе сельчане не видят четких целей и задач создания коопераций. «Если во всем мире их создание начинается с низов, то есть с самих фермеров, то в Армении все происходит наоборот, система придумывается и внедряется на уровне министерств», – сказал он. Директор CARD привел пример Японии, в которой к развитым сельским кооперациям люди шли столетиями, и все началось с совместной работы на рисовых полях и совместным решением общих проблем и задач. Кроме того, по его мнению, кооперации хорошо развиваются в демократических странах, где каждый человек участвуют в принятии общих решений. Факторами, тормозящими становление коопераций, являются национальный менталитет и низкий уровень образованности.
Таким образом, прежде чем говорить о стимулировании экспорта сельскохозяйственной продукции и приведения в соответствие с международными стандартами армянской продукции, нужно придумать методы и способы увеличения заинтересованности сельских жителей в этом производстве. В этом случае может хотя бы станет возможным сократить импорт сельхозпродукции в Армению, если даже не удастся увеличить экспорт.