30 Ապրիլ 2010 - 13:16 AMT
2010-ի հունվար-մարտ ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 2,75 մլն լիտր կոնյակ, ինչը 17,5 տոկոսով բարձր է 2009-ի համանման շրջանի ցուցանիշից: Ինչպես հայտնում է հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, նույն շրջանում երկրում արտադրվել է 1,34 մլն լիտր օղի, ինչը 2009-ի հունվար-մարտ ամիսներից ցածր է 49,4 տոկոսով:
Բացի դրանից, 2010-ի առաջին եռամսյակում արտադրվել է 973,9 հազար լիտր գինի 2009-ի նույն շրջանի 803,1 հազար լիտրի փոխարեն (աճը` 21,3 տոկոս):
Միևնույն ժամանակ հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 1,85 մլն լիտր գարեջուր, ինչը 58,9 տոկոսով շատ է, քան 2009-ի հունվար-մարտ ամիսներին: Շամպայն-գինիների արտադրությունը մեծացել է 29,4 տոկոսով` կազմելով 54,1 հազար լիտր:
2010-ի առաջին եռամսյակում ոչ ոգելից խմիչքների արտադրությունը կրճատվել է 11,7 տոկոսով` կազմելով 6,6 մլն լիտր

В январе-марте 2010 года в Армении было произведено 2,75 млн. литров коньяка, что на 17,5% больше показателя аналогичного периода 2009 года. Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 1,34 млн. литров водки, что меньше показателя января-марта 2009 годна на 49,4%.
Кроме того, в первом квартале 2010 года было произведено 973,9 тыс. литров вина, против 803,1 тыс. литров в тот же период 2009 года (рост на 21,3%).
В то же время за отчетный период в стране было произведено 1,85 млн. литров пива, что на 58,9% больше, чем в январе – марте 2009 года. Производство шампанских вин выросло на 29,4%, составив 54,1 тыс. литров.
Производство безалкогольных напитков в первом квартале 2010 года сократилось на 11,7%, составив 6,6 млн. литров.