Խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները, համաձայն պաշտոնական տվյալների, կարծես չեն զլանում նաև պետբյուջեի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները կատարել: Պետական բյուջե վճարված հարկերի և այլ պարտադիր վճարների ցուցանիշի առումով 2010թ.-ի փետրվարին խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարվել է շուրջ 15 մլրդ դրամ կամ 3.8 մլրդ դրամ ավելի նախորդ տարվա փետրվարից: Սակայն, ինչպես հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստի ժամանակ, 2009-ի տվյալներով հարկահավաքման ցուցանիշը նվազել է, իսկ ստուգումների քանակն ավելացել է, մասնավորապես փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների մոտ, որոնց համար դժվար է դիմակայել հարկային ոլորտի ճնշումներին: 2009-ի աշխատանքների ցուցանիշներն անհանգստություն են ներշնչում. հարկային մարմինների կողմից անցկացված ստուգումների թիվն ավելացել է 82 տոկոսով, այն ժամանակ, երբ ստուգումների արդյունքում ստացված լրացուցիչ գումարները կրճատվել են 25 տոկոսով, ընդ որում, կառավարության ռազմավարության հիմքում ընկած է հարկատուների և հարկային մարմինների անձնական շփումը նվազագույնի հասցնելու սկզբունքը: Փաստորեն, մեր հարկային ոլորտի աշխատողները չեն կարող հրաժարվել բիզնեսի հետ անձնական շփումից: Միաժամանակ, ինչպես հավաստիացնում է կառավարության ղեկավարը, բիզնես-միջավայրի պայմանները բարելավվել են, չնայած բազմաթիվ բացթողումներին և թերություններին, ինչը լավագույն խթան է տնտեսական աճի համար, որն առաջին եռամսյակի տվյալներով կազմել է 5,5 տոկոս: Չնայած նրան, որ տնտեսության վերականգնման պայմաններում 344 խոշոր հարկ վճարողների արտադրանքի իրացումից ստացված շահույթը 2010-ի փետրվարին 2009-ի նույն շրջանի համեմատ աճել է 19.9 տոկոսով և կազմել է 143.2 մլրդ դրամ, 120 հարկատուների մոտ նշված ժամանակահատվածում արձանագրվել է եկամուտի անկում:
Առաջիկա տարիներին Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է կրճատել բյուջեի պակասուրդը, որը ճգնաժամի տարում կտրուկ աճել է և հասել 7.7 տոկոսի ՀՆԱ կառուցվածքում: Այդ նպատակով իշխանությունները մտադիր են բարեփոխում անցկացնել հարկային վարչարարության ոլորտում, ինչը թույլ կտա բյուջեի դեֆիցիտը հասցնել ճգնաժամից առաջ առկա մակարդակին: Պետք է նշել, որ այս ուղղությամբ ձեռնարկվում են առաջին քայլերը: ՀՀ ԱԺ պատգամավորները նիստի ժամանակ երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ ընդունել են “Հարկերի մասին” օրենքում շտկումները, որոնցով հաստատվում է պետության պատասխանատվությունը հարկատուների կողմից ավել վճարած հարկերի վերադարձն ուշացնելու համար: Բացի դրանից, տնտեսության կառուցվածքային փոփոխությունների պայմաններում կառավարությունը մտադիր է վերանայել հարկադրման բազան, քանի որ հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2010-ի առաջին եռամսյակի տվյալներով վատթարացել է անցյալ տարվա նույն շրջանի համեմատ: Իսկ տնտեսության աշխուժացման համար ներգարվվելու են լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ, ընդ որում պետական պարտքի սպասարկման զգալի մասն ընկնելու է մասնավոր հատվածի ուսերին:
Այս նպատակներին հասնելը երկրի կառավարության համար բավական դժվար է լինելու, քանի որ հարկերի հավաքման ներկա մակարդակն անբավարար է, և անհրաժեշտ է լուրջ միջոցներ ձեռնարկել հարկերի վճարումներն ավելացնելու, ինչպես նաև Պետեկամուտների կոմիտեի աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:

1 Май 2010 - 10:40 AMT
Представители крупного бизнеса, согласно официальным данным, вроде неплохо справляются и со своими обязательствами по отношению к госбюджету: показатель выплаченных налогов и других обязательных выплат в госбюджет в феврале 2010 год по сравнению с аналогичным периодом 2009 годом увеличился на 3,8 млрд. драмов и составил 15 млрд. драмов. Однако, как сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе правительственного заседания, по данным за 2009 год собираемость налогов понизилась, а число проверок увеличилось, в частности для представителей малого и среднего бизнеса, которым трудно противостоять натиску налоговиков. Показатели работ за 2009 год внушают беспокойство: общее число проведенных налоговыми органами проверок возросло на 82%, тогда как дополнительные суммы, перечисленные в результате проверок, сократились на 25%, при том, что в основе стратегии правительства заложен принцип сведения к минимуму личностного общения налогоплательщиков с налоговыми органами. Фактически, наши налоговики не могут отказать себе в личностном общении с бизнесом!
Одновременно, как заверяет глава правительства, условия бизнес-среды улучшились, несмотря на многие упущения и недоработки, что также является наилучшим стимулом для экономического роста, который по итогам первого квартала составил 5.5%. Несмотря на то, что в условиях восстановления экономики выручка от реализации продукции у 344 крупных налогоплательщиков в феврале 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года возросла на 19,9% и составила 143,2 млрд. драмов, у 120 налогоплательщиков за указанный период был зафиксирован спад выручки. В планах правительства Армении на ближайшие годы – сокращение бюджетного дефицита, который в кризисный год был резко увеличен и доведено до 7,7% в структуре ВВП. С этой целью власти намерены провести реформирование налогового администрирования, что позволит довести дефицит госбюджета до уровня докризисного периода в 3%. Надо отметить, что предпринимают первые шаги в этом направлении. Депутаты Национального Собрания Армении на заседании приняли во втором и окончательном чтении поправки в закон «О налогах», которыми устанавливается ответственность государства за задержку возврата налогоплательщикам переплаченных налогов. Помимо этого, в условиях структурного изменения экономики правительство намерено пересмотреть базу налогообложения, поскольку соотношение налоги/ВВП по итогам первого квартала 2010 года ухудшилось по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. А для активизации самой экономики будут привлечены дополнительные финансовые средства, при этом значительная часть по обслуживанию госдолга ляжет на плечи частного сектора.
Достигнуть этих цели правительству страны будет достаточно трудно, поскольку нынешний уровень сбора налогов неудовлетворителен, и необходимо предпринять серьезные меры по увеличению поступлений, а также повысить эффективность работ Комитета по госдоходам.