Խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները, համաձայն պաշտոնական տվյալների, կարծես չեն զլանում նաև պետբյուջեի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունները կատարել: Պետական բյուջե վճարված հարկերի և այլ պարտադիր վճարների ցուցանիշի առումով 2010թ.-ի փետրվարին խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարվել է շուրջ 15 մլրդ դրամ կամ 3.8 մլրդ դրամ ավելի նախորդ տարվա փետրվարից: Սակայն, ինչպես հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստի ժամանակ, 2009-ի տվյալներով հարկահավաքման ցուցանիշը նվազել է, իսկ ստուգումների քանակն ավելացել է, մասնավորապես փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների մոտ, որոնց համար դժվար է դիմակայել հարկային ոլորտի ճնշումներին: 2009-ի աշխատանքների ցուցանիշներն անհանգստություն են ներշնչում. հարկային մարմինների կողմից անցկացված ստուգումների թիվն ավելացել է 82 տոկոսով, այն ժամանակ, երբ ստուգումների արդյունքում ստացված լրացուցիչ գումարները կրճատվել են 25 տոկոսով, ընդ որում, կառավարության ռազմավարության հիմքում ընկած է հարկատուների և հարկային մարմինների անձնական շփումը նվազագույնի հասցնելու սկզբունքը: Փաստորեն, մեր հարկային ոլորտի աշխատողները չեն կարող հրաժարվել բիզնեսի հետ անձնական շփումից: Միաժամանակ, ինչպես հավաստիացնում է կառավարության ղեկավարը, բիզնես-միջավայրի պայմանները բարելավվել են, չնայած բազմաթիվ բացթողումներին և թերություններին, ինչը լավագույն խթան է տնտեսական աճի համար, որն առաջին եռամսյակի տվյալներով կազմել է 5,5 տոկոս: Չնայած նրան, որ տնտեսության վերականգնման պայմաններում 344 խոշոր հարկ վճարողների արտադրանքի իրացումից ստացված շահույթը 2010-ի փետրվարին 2009-ի նույն շրջանի համեմատ աճել է 19.9 տոկոսով և կազմել է 143.2 մլրդ դրամ, 120 հարկատուների մոտ նշված ժամանակահատվածում արձանագրվել է եկամուտի անկում:
Առաջիկա տարիներին Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է կրճատել բյուջեի պակասուրդը, որը ճգնաժամի տարում կտրուկ աճել է և հասել 7.7 տոկոսի ՀՆԱ կառուցվածքում: Այդ նպատակով իշխանությունները մտադիր են բարեփոխում անցկացնել հարկային վարչարարության ոլորտում, ինչը թույլ կտա բյուջեի դեֆիցիտը հասցնել ճգնաժամից առաջ առկա մակարդակին: Պետք է նշել, որ այս ուղղությամբ ձեռնարկվում են առաջին քայլերը: ՀՀ ԱԺ պատգամավորները նիստի ժամանակ երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ ընդունել են “Հարկերի մասին” օրենքում շտկումները, որոնցով հաստատվում է պետության պատասխանատվությունը հարկատուների կողմից ավել վճարած հարկերի վերադարձն ուշացնելու համար: Բացի դրանից, տնտեսության կառուցվածքային փոփոխությունների պայմաններում կառավարությունը մտադիր է վերանայել հարկադրման բազան, քանի որ հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 2010-ի առաջին եռամսյակի տվյալներով վատթարացել է անցյալ տարվա նույն շրջանի համեմատ: Իսկ տնտեսության աշխուժացման համար ներգարվվելու են լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ, ընդ որում պետական պարտքի սպասարկման զգալի մասն ընկնելու է մասնավոր հատվածի ուսերին:
Այս նպատակներին հասնելը երկրի կառավարության համար բավական դժվար է լինելու, քանի որ հարկերի հավաքման ներկա մակարդակն անբավարար է, և անհրաժեշտ է լուրջ միջոցներ ձեռնարկել հարկերի վճարումներն ավելացնելու, ինչպես նաև Պետեկամուտների կոմիտեի աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:

According to official data, representatives of large businesses also met their obligations to the state budget: the index of paid taxes and state duties amounted to AMD 15 billion in February 2010 that is 3.8 billion higher as compared with the same period of last year. However, Prime Minister Tigran Sasrgsyan said during a governmental session that, according to 2009 data, the tax collection has decreased, while the number of tax inspections has increased, specifically at small and medium businesses, which face difficulties in opposing to the pressure of tax inspectors. Indexes of 2009 raise concern: the total number of inspections by tax bodies increased by 82% in 2009, while the additional funds obtained through them decreased by 25%. It should be noted that the government's strategy aims to minimize personal relations of taxpayers and tax bodies. Factually, our tax inspectors are unable to refrain from personal contacts with business representatives.
At the same time, the Prime Minister stated that the conditions of business environment have improved, despite numerous shortages. And this serves as another stimulus for the economic growth, which totaled 5.5% by the end of the first quarter. Though the proceeds of Armenia’s 344 large taxpayers from sale of products totaled AMD 143.2 billions in February 2010 that is 19.9% higher as compared with the same period of last year, a decrease in proceeds of 120 taxpayers was recorded during the reported period.
Armenia's government plans to reduce the budget deficit within several years, as it sharply increased during the crisis period, amounting to 7.7% in GDP structure. To this end, the authorities plan to implement reforms in tax administration that will allow bringing the state budget deficit to its pre-crisis level – 3%. It should be noted that first steps in this direction have been taken. The Armenian parliament adopted the Law on Taxes in the final reading, establishing the state's responsibility for delays in returning of overpaid taxes to taxpayers. Besides, under structural changes in economy, the government plans to revise the tax base, as the ratio of taxes/GDP has worsened by the end of the first quarter of 2010 as compared with the same period of last year. Meanwhile, additional funds will be attracted to promote the economy. And the private sector will shoulder the major part of the state debt service.
The country's government will face serious difficulties in achieving these goals, as the current level of tax collection is insufficient, thus, serious measures shall be undertaken to improve it, as well as to facilitate the efficiency of the State Committee of Revenues.