3 Մայիս 2010 - 06:55 AMT
Տաթևի զբոսաշրջային համալիրում աշխատանքներն արագ տեմպերով առաջ են ընթանում 3 ուղղություններով, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Հայաստանի մրցունակության ազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը: “Մասնավորապես, ճոպանուղու շինարարական աշխատանքները, որի բացումը նախատեվում է հոկտեմբերի 16-ին, ընթանում են ըստ նախատեսվախ ժամանակացույցի”,-ասել է նա: Ընդ որում հիմնադրամի գործադիր տնօրենը հավաստիացրել է, որ այն լինելու է ամենաերկարն աշխարհում, իսկ նրա անվտանգությունը կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին: “Կա շատ երկար ճոպանուղի ԱՄՆ-ում` The world's longest aria tram, սակայն մերն ավելի երկար է լինելու”,-նշել է նա:
Ըստ Բեկոր Փափազյանի, Տաթևի վանքի վերակառուցումը, որտեղ արդեն համապարփակ հետազոտություններ են անցկացվել, ունի իր բյուջեն, ժամանակային սահմանները և նախանշված են կատարվելիք հետևողական քայլերը: “Առաջին քայլը վերաբերում է ձիթանի վերակառուցմանը”,-ասել է նա: Սա 17 դարի շատ հետաքրքիր կառույց է վանքի մերձակայքում, որտեղ նախկինում ձեթ են պատրաստել: Փափազյանն ընդգծել է, որ այն շատ կարևոր նշանակություն ունի զբոսաշրջության տեսակետից: Նախատեսվում է ձիթանը վերածել ակտիվ թանգարանի, որտեղ կվերականգնվի ձեթի արտադրությունը, որը կառաջարկվի զբոսաշրջիկներին:
Ինչպես հաղորդել է գործադիր տնօրենը, երրորդ ուղղությունը ենթադրում է, որ մարքեթինգային աշխատանքների հետ միաժամանակ կմշակվեն զբոսաշրջային տարբեր առաջարկներ, մասնավորապես, կկազմակերպվեն արշավներ, և այդ նպատակով ճանապարհ կգցվի մինչև Խնձորեսկի հին քարանձավները, կզարգանա նաև խոհարարական զբոսաշրջությունը: “Մենք ցանկանում ենք օգտվել առիթից և ճոպանուղու բացման օրը գործարկել նաև պիլոտային զբոսաշրջային առաջարկները` առաջակել ազգային կերակուրներ, գործարկել ձիթանը”,-ասել է Փափազյանը:
Ինչ վերաբերում է ներդրումների ծավալներին, ապա այսօրվա դրությամբ դրանք կազմում են շուրջ 20 մլն դոլար` 10 մլն դոլար հատկացվել է ճոպանուղու կառուցմանը, 10 մլն դոլար վանքին և այլ ծախսերի համար: Սակայն, ըստ նրա, նախագիծն ամբողջապես գնահատվում է 40 մլն դոլար: Այդ առնչությամբ Բ. Փափազյանը հավելել է, որ կան նաև լրացուցիչ ծախսեր, որի մի մասն իր վրա է վերցնում ՀՀ կառավարությունը: “Օրինակ, սկսվել է մայրուղուց դեպի Հալիձոր տանող ճանապարհի կառուցումը, աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի բարձրավոլտ էլեկտրալարերը շրջանցեն վանքն ու ճոպանուղին”,-ասել է նա:

В туристическом комплексе «Татев» быстрыми темпами продвигаются работы по трем направлениям, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) Бекор Папазян. «В частности, строительные работы канатной дороги, открытие которой запланировано на 16 октября, идут согласно запланированному графику», – сказал он. При этом исполнительный директор ФНКА заверил, что она будет самой длиной в мире, а ее безопасность соответствует международным стандартам. «Есть очень длинная канатная дорога в США – The world's longest aerial tram, но наша будет длиннее», – отметил он.
По словам Бекора Папазяна, второе направление касается реконструкции самого Татевского монастыря, где уже проведены универсальные исследования, есть бюджет, определены временные границы и последовательные шаги планируемых работ. «И первый шаг касается реконструкции маслобойни», – сообщил он. Это очень интересная конструкция близ монастыря, относящаяся к 17 в., где раньше производили подсолнечное масло. Исполнительный директор Фонда подчеркнул, что оно имеет очень важное туристическое значение. Планируется превратить маслобойню в активный музей, где будет восстановлено производство масла, которое будет предлагаться туристам.
Как сообщил исполнительный директор, третье направление – одновременно с проведением маркетинговых работ будут разработаны турпродукты, в частности, организация походов, и с этой целью будут проложены дороги к древней пещере Хндзореска, помимо этого, будут развивать кулинарный туризм. «Мы хотим воспользоваться случаем и в день открытия канатки запустить наши пилотные турпродукты: предложить национальные блюда, а также запустить маслобойню», – сказал исполнительный директор Фонда.
Что же касается объемов инвестиций, то на сегодняшний день они составляют $20 млн. ($10 млн. – канатка, $10 млн. – монастырь и другие расходы), однако по его словам, весь проект оценивается в $40 млн. В связи с этим Бекор Папазян добавил, что есть еще и дополнительные расходы, часть которых берет на себя правительство РА. «Например, начаты работы по строительству дороги от трассы до Алидзора, ведутся работы по перенесению высоковольтных линий в обход монастыря и канатной дороги», – пояснил он.