Ռոբոտների ArmRobotics բաց առաջնությունը տեղի կունենա Երևանում մայիսի 28-ին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ArmRobotics-ի մենեջեր Մարիամ Նահապետյանը, «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթին կմասնակցեն 15 երիտասարդական թիմեր Հայաստանից և Իրանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները: Ըստ նրա, ArmRobotics-ի հերթական առաջնության թեման առաջարկել է բրիտանական բարեգործական և ամերիկյան ոչ առևտրային The HALO Trust կազմակերպությունը, որը զբաղվում է ականազերծմամբ և չպայթած ռազմամթերքի վնասազերծմամբ: “Թիմերը սկսել են աշխատել ռոբոտների վրա 4 ամիս առաջ, հիմնականում դրանք Երևանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի ուսանողներ են, սակայն մասնակիցների թվում կան նաև 11-13 տարեկան դպրոցականներ”,-ասել է Մարիամ Նահապետյանը: Միջոցառման ընթացքում ռոբոտները պետք է հայտնաբերեն հողի տակ գտնվող ականներն ու WiFi-ի, ռադիոհաղորդիչի կամ ֆլեշ-կրիչի միջոցով սերվերին ուղարկեն ականների քարտեզը: Ռոբոտների քաշը չպետք է գերազանցի 10 կգ: Հաղթողները կստանան 250, 150 և 100-հազարական դրամ առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերի համար համապատասխանաբար”:
ArmRobotics առաջնությունն, որի կազմակերպիչն է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների միությունը, առաջին անգամ անց է կացվել Հայաստանում 2008 թվականին:

3 Май 2010 - 12:05 AMT
Открытое первенство роботов ArmRobotics состоится в Ереване 28 мая. Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net менеджер ArmRobotics Мариам Нагапетян в конкурсе «Робот-миноискатель» примут участие 15 молодежных команд из Армении и представителей армянской Диаспоры Ирана. По ее словам, тему для очередного первенства ArmRobotics предложила британская благотворительная и американская некоммерческая организация The HALO Trust, занимающаяся обезвреживанием наземных мин и неразорвавшихся боеприпасов. “Команды начали работу над роботами 4 месяца назад, в основном это студенты Ереванского Государственного Архитектурного Университета, однако среди участников есть и школьники 11 и 13 лет”, – сказала Мариам Нагапетян.
В ходе мероприятия спроектированные роботы должны обнаружить под землей мины и направить на сервер карту, посредством WiFi, радиопередатчиков или посредством флеш-носителей. Масса роботов не должна превышать 10 кг. Победители получат 250, 150, 100 тысяч драмов за первое, второе и третье место соответственно.
Первенство Arm Robotics, организованное Союзом компаний по информационным технологиям (UITE) впервые было проведено в Армении в 2008 году.