3 Մայիս 2010 - 13:57 AMT
Ընթացիկ տարվա սկզբին հիփոթեքային վարկավորման ոլորտն աճ է ապրում գնաճի դադարեցման հետ կապված, որը պայմանավորված է նոր կառավարական հիփոթեքային ծրագրերի ստեղծմամբ («Ազգային հիփոթեքային ընկերություն ՈՒՎԿ», «Մատչելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին»), ինչպես նաև բնակչության ակտիվությամբ շուկայում: Այդ մասին Երևանում Հիփոթեքային շուկայի մասնակիցների ասուցիացիայի չորրորդ տարեկան ժողովի ժամանակ ասել է ասոցիացիայի նախագահ Էդուարդ Օրեմյանը: «Այսօր ֆինանսական կազմակերպությունները բավական ակտիվ վարկավորում են հիփոթեքային ծրագրերը, իսկ մինչև տարեվերջ շուկան ավելի կակտիվանա»,- ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Էդուարդ Օրեմյանն ընդգծեց, որ ասոցիացիան փորձում է երևան հանել և վերացնել հիփոթեքային ոլորտի խնդիրները: «Աշխատավարձի պահանջվող չափսերը խոչընդոտում են վարկավորմանը երկրի մարզերում, որոնց վրա գլխավորապես ուղղված են հիփոթեքային վարկավորման կառավարական ծրագրերը»,- կարծում է նա: Բացի դրանից, 30 տոկոս կանխավճարն անհասանելի է դարձնում վարկերը երիտասարդ ընտանիքների համար: Միաժամանակ նա պարզաբանեց, որ «Մատչելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» ծրագրով, որը մեկնարկել է այս տարվա մարտին, արդեն տրամադրվել է 10-12 վարկ:
Տոկոսոդրույքների վերաբերյալ Օրեմյանն ասաց, որ դրանք հիփոթեքային վարկավորման մեջ 2009-ին մեծ անկում են ապրել, և հիմա կազմում են 8,5-13 տոկոս այն դեպքում, երբ երկու տարի առաջ կազմում էին 16-20 տոկոս: «Կարելի է սպասել տոկոսադրույքների նոր կրճատում, քանի որ շուկան զարգանում է, և այսօր երկար փողեր ստեղծելու խնդիր կա»,- ասել է նա:

3 Май 2010 - 13:57 AMT
Сфера ипотечного кредита в начале текущего года переживает рост ввиду прекращения роста цен, который обусловлен созданием новых ипотечных правительственных программ (“УКО Национальная ипотечная компания” и “Доступное жилье молодым семьям”), а также активностью населения на рынке. Об этом на четвертом годовом собрании Ассоциации участников ипотечного рынка в Ереване сказал председатель Эдуард Оремян. “Сегодня финансовые организации довольно активно кредитуют по ипотечным программам, и до конца года рынок еще больше активизируется” – сказал он.
В то же время, Эдуард Оремян подчеркнул, что Ассоциация пытается выявить и устранить препятствия в сфере ипотечного кредитования. “Требуемые размеры заработной платы препятствуют кредитованию в областях страны, на которые главным образом направлены правительственные программы по ипотечному кредитованию” – считает он. Кроме того, по словам председателя, предоплата в 30% делает недоступными ипотечные кредиты для молодых семей. При этом он уточнил, что по программе “Доступное жилье молодым семьям”, стартовавшем в марте текущего года, уже было выдано 10-12 кредитов.
Относительно процентных ставок Эдуард Оремян сказал, что они в ипотечном кредитовании пережили большой спад в 2009 году, и сейчас они составляют 8,5-13% при том, что два года назад ставки были в пределах 16-20%. “Можно ожидать новые сокращения процентных ставок, так как рынок развивается, и на сегодняшний день стоит задача по созданию длинных денег», – уточнил он.