3 Մայիս 2010 - 14:35 AMT
2010թ.-ի ապրիլի 2-ին ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի վարկային ռեսուրսների հարթակի մեկնարկից անցած առաջին ամսվա ընթացքում հարթակի միջոցով տրամադրված միջբանկային մեկօրյա (օվերնայթ) վարկերի ծավալը կազմել է 16.24 մլրդ ՀՀ դրամ: Ինչպես հայտնում է բորսայի մամլո ծառայությունը, ապրիլ ամսին կայացած առևտրային 21 նստաշրջանի ընթացքում կնքվել է ընդհանուր թվով 96 գործարք. այսպիսով, գործարքների օրական միջին ծավալը կազմել է 770 մլն ՀՀ դրամ, առավելագույնի` 4 մլրդ ՀՀ դրամի հասնելով ապրիլի 29-ին:
Վարկային ռեսուրսները տրամադրվել են տարեկան միջին կշռված 10.43 տոկոս տոկոսադրույքով, ընդ որում ժամանակաշրջանի ընթացքում տարեկան տոկոսադրույքը տատանվել է 3 տոկոսից մինչև 12տոկոսի սահմաններում:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի վարկային հարթակում տրամադրվում են բացառապես ՀՀ դրամով վարկեր. վարկառուներն ու վարկատուներն են ՀՀ տարածքում գործող բանկերը: Մայիսի 3-ի դրությամբ բորսայի վարկային հարթակում մասնակցի կարգավիճակ է ստացել ՀՀ 21 բանկ:
«Վարկային հարթակի գործարկման պահից անցած առաջին ամսվա ընթացքում գրանցված գործարքների ծավալները հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ բորսայի կողմից նշված ծառայության ներդրումը ժամանակին էր և շուկայի մասնակիցների պահանջներին համապատասխան», – ասվում է հաղորդագրության մեջ:

За первый месяц со дня запуска (2 апреля) площадки кредитных ресурсов на NASDAQ OMX Армения объем средств однодневных (overnight) межбанковских кредитов, предоставленных посредствам биржевой площадки, составил 16,24 млрд. драмов. Как сообщает пресс-служба биржи, за 21 торговую сессию, состоявшуюся в апреле, было заключено 96 сделок, таким образом, среднедневной объем сделок составил 770 млн. драмов, достигая максимума 29 апреля – 4 млрд. драмов.
Кредитные средства были предоставлены по средневзвешенной годовой процентной ставке в 10,43%, при этом за отчетный период процентная ставка колебалась в пределах 3-12%.
На кредитной площадке NASDAQ OMX Армения предоставляются кредиты исключительно в драмах. Кредиторами и заемщиками являются банки, действующие на территории Армении. По состоянию на 3 мая 2010 года на кредитной площадке биржи статус участника получили 21 банк.
«Объемы сделок, заключенных в течение месяца после старта кредитной площадки, дают основание делать вывод, что внедрение данной услуги было вовремя и соответствовало спросу участников рынка», – говорится в сообщении.