4 Մայիս 2010 - 09:42 AMT
Չնայած ՀՆԱ զգալի նվազմանը և 2009-ին արտահանման ու ներկրման կրճատմանը` HSBC Բանկ Հայաստանում առևտրի ֆինանսավորման ծառայություններ տրամադրելու ոլորտում գրանցվել է 40 տոկոս աճ: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին հայտնել է «HSBC բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի առևտրավարկային դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Փինաջյանը: Նրա խոսքերով, ընթացիկ տարում բանկն առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում ծառայություններ տրամադրելու տեխնոլոգիաներում ներդնում է 400 հազար դոլար:
Բացատրելով նման աճը` Սթյուարթ Նիվիսոնը` առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունների HSBC խմբի Եվրոպական տարածաշրջանի տնօրենն ասաց, որ յուրաքանչյուր վերջնական արրդյունք իր մեջ ներառում է մի քանի պրոդուկտ, որոնք այսօր արտադրվում են տարբեր երկրներում, և այդ պատճառով տարբեր երկրների ռեզիդենտների միջև առևտուր է տեղի ունենում: «Դա է պատճառը, որ վերջնական արտադրանքը գրանցվում է մի երկրի ՀՆԱ-ում, իսկ նրա բաղադրիչ մասերը` մեկ այլ երկրի ՀՆԱ-ում, հետևաբար, միջազգային առևտրի ծավալներն ավելի արագ են աճում, քան առանձին երկրների ՀՆԱ-ում»,- ասել է նա: Իր հերթին, ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը հույս է հայտել, որ HSBC բանկ Հայաստանն իր գործունեության մեջ հատուկ շեշտը դնում է արտահանման ֆինանսավորման վրա, ինչը նրա ֆինանսական գործիքներն ավելի պահանջված է դարձնում:

4 Май 2010 - 09:42 AMT
Несмотря на существенный спад ВВП, сокращение импорта и экспорта в 2009 году, в сфере предоставления услуг по финансированию торговли в HSBC Банк Армения был зафиксирован 40%-ый рост. Об этом журналистам в Ереване сообщил директор торгово-кредитного департамента ЗАО «HSBC Банк Армения» Арам Пинаджян. По его словам, в текущем году банк инвестирует в технологии по предоставлению услуг в сфере финансирования торговли $400 тыс.
Объясняя подобный рост, директор по финансированию торговли в европейском регионе группы HSBC Стюарт Нивисон сказал, что каждый конечный продукт содержит в себе несколько продуктов, которые на сегодняшний день производятся в разных странах, и по этой причине происходит торговля между резидентами разных стран. «Это является причиной того, что конечный продукт регистрируется в ВВП одной страны, а его составляющие – в ВВП другой страны, следовательно, объемы международной торговли растут быстрее, чем ВВП отдельных стран», – пояснил он.
В свою очередь заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян выразил надежду, что HSBC Банк Армения в своей деятельности поставит особый акцент на финансировании экспорта, что сделает его финансовые инструменты более востребованными.