4 Մայիս 2010 - 09:42 AMT
Չնայած ՀՆԱ զգալի նվազմանը և 2009-ին արտահանման ու ներկրման կրճատմանը` HSBC Բանկ Հայաստանում առևտրի ֆինանսավորման ծառայություններ տրամադրելու ոլորտում գրանցվել է 40 տոկոս աճ: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին հայտնել է «HSBC բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի առևտրավարկային դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Փինաջյանը: Նրա խոսքերով, ընթացիկ տարում բանկն առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում ծառայություններ տրամադրելու տեխնոլոգիաներում ներդնում է 400 հազար դոլար:
Բացատրելով նման աճը` Սթյուարթ Նիվիսոնը` առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունների HSBC խմբի Եվրոպական տարածաշրջանի տնօրենն ասաց, որ յուրաքանչյուր վերջնական արրդյունք իր մեջ ներառում է մի քանի պրոդուկտ, որոնք այսօր արտադրվում են տարբեր երկրներում, և այդ պատճառով տարբեր երկրների ռեզիդենտների միջև առևտուր է տեղի ունենում: «Դա է պատճառը, որ վերջնական արտադրանքը գրանցվում է մի երկրի ՀՆԱ-ում, իսկ նրա բաղադրիչ մասերը` մեկ այլ երկրի ՀՆԱ-ում, հետևաբար, միջազգային առևտրի ծավալներն ավելի արագ են աճում, քան առանձին երկրների ՀՆԱ-ում»,- ասել է նա: Իր հերթին, ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը հույս է հայտել, որ HSBC բանկ Հայաստանն իր գործունեության մեջ հատուկ շեշտը դնում է արտահանման ֆինանսավորման վրա, ինչը նրա ֆինանսական գործիքներն ավելի պահանջված է դարձնում:

Despite significant GDP decrease, as well as import and export slump observed in 2009, the volume of trade financing services offered by HSBC Bank Armenia grew by 40% in 2009.
As HSBC Bank Armenia Head of Commercial Banking Aram Pinajyan told a news conference in Yerevan, “In 2010, the Bank will invest USD 400 thousand in trade financing technologies.”
“Each final product consists of several intermediary ones manufactured in different countries. This is the reason why final product is being included in one country’s GDP, while its components are registered in that of another country,” Head of HSBC Trade and Supply Chain Europe, Stuart Nivison, said.
CBA Vice Chairman Vache Gabrielyan, for his part, expressed hope for further accentuating of export financing in HSBC Bank Armenia activities.