4 Մայիս 2010 - 10:38 AMT
«HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ը և Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄԶԱԿ) Հայաստանում ստեղծելու են Առևտրի ֆինանսավորման ակադեմիա : Այդ մասին մայիսի 4-ին Երևանում հայտարարել են «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը և ՓՄԶԱԿ տնօրեն Իշխան Կարապետյանը:
Ակադեմիան, որն ամենայն հավանականությամբ սկսելու է իր աշխատանքը հունիսի կեսերին, առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում ձեռնարկատերերի զարգացման և տեղեկացման պարապմունքներ է անցկացնելու, ինչպես նաև բացատրելու է միջազգային առևտրային օպերացիաների ընթացակարգը:
Եվրոպական տարածաշրջանում HSBC խմբի առևտրի ֆինանսավորման տնօրեն Սթյուարտ Նիվիսոնի խոսքերով, ի տարբերություն շատ ասիական երկրների, որոնք ակտիվ են միջազգային առևտրում և զարգացած տեխնոլոգիաներ ունեն, Հայաստանում առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում տեխնոլոգիաները զարգացած չեն: «Հայ գործարարները համապատասխան գիտելիքներ և փորձ չունեն միջազգային առևտրային օպերացիաների ոլորտում: HSBC-ն, աշխատելով այս ոլորտում 140 տարի, կարող է օգտակար լինել հայ արտահանողներին և ներկրողներին ֆինանսական կրթություն տրամադրելու հարցում»,- ասել է նա:
Ակադեմիայում պարապմունքներն անցկացնելու են «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի առևտրի ֆինանսավորման դեպարտամենտի փորձագետները

ЗАО «HSBC Банк Армения» и Национальный центр развития малого и среднего бизнеса (НЦРМСБ) создадут в Армении Академию финансирования торговли. Об этом 4 мая в Ереване заявили генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд и директор НЦРМСБ Ишхан Карапетян.
Академия, которая по всей вероятности, начнет свою работу в середине июня, будет проводить занятия по развитию и информированию предпринимателей в сфере финансирования торговли, а также разъяснению процедур международных торговых операций.
По словам директора по финансированию торговли в европейском регионе группы HSBC Стюарта Нивисона, в отличие от множества азиатских стран, которые активны в международной торговле и имеют развитые технологии, в Армении, как в республике-члене бывшего СССР, не развиты технологии в сфере финансирования торговли. «У армянских бизнесменов нет соответствующих знаний и опыта в области международных торговых операций. HSBC, работая в сфере финансирования торговли 140 лет, может быть предельно полезным в вопросе предоставления финансового образования армянским экспортерам и импортерам», – подчеркнул он.
Занятия в Академии будут проводить эксперты департамента финансирования торговли HSBC Банка Армении.