4 Մայիս 2010 - 10:38 AMT
«HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ը և Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման ազգային կենտրոնը (ՓՄԶԱԿ) Հայաստանում ստեղծելու են Առևտրի ֆինանսավորման ակադեմիա : Այդ մասին մայիսի 4-ին Երևանում հայտարարել են «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը և ՓՄԶԱԿ տնօրեն Իշխան Կարապետյանը:
Ակադեմիան, որն ամենայն հավանականությամբ սկսելու է իր աշխատանքը հունիսի կեսերին, առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում ձեռնարկատերերի զարգացման և տեղեկացման պարապմունքներ է անցկացնելու, ինչպես նաև բացատրելու է միջազգային առևտրային օպերացիաների ընթացակարգը:
Եվրոպական տարածաշրջանում HSBC խմբի առևտրի ֆինանսավորման տնօրեն Սթյուարտ Նիվիսոնի խոսքերով, ի տարբերություն շատ ասիական երկրների, որոնք ակտիվ են միջազգային առևտրում և զարգացած տեխնոլոգիաներ ունեն, Հայաստանում առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում տեխնոլոգիաները զարգացած չեն: «Հայ գործարարները համապատասխան գիտելիքներ և փորձ չունեն միջազգային առևտրային օպերացիաների ոլորտում: HSBC-ն, աշխատելով այս ոլորտում 140 տարի, կարող է օգտակար լինել հայ արտահանողներին և ներկրողներին ֆինանսական կրթություն տրամադրելու հարցում»,- ասել է նա:
Ակադեմիայում պարապմունքներն անցկացնելու են «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի առևտրի ֆինանսավորման դեպարտամենտի փորձագետները

HSBC Bank Armenia CEO Astrid Clifford and Director of the National Center for Small and Medium Business Development Ishkhan Karapetyan said Tuesday that Trade Financing Academy will be established in Armenia.
The Academy is expected to start its activity in mid-June, with lectures on trade financing and international trade transactions.
According to Stuart Nivison, Head of HSBC Trade and Supply Chain Europe, in contrast to many Asian countries, in which the international trade is active and technologies are developed, in Armenia, as a former soviet republic, mechanisms in the field are complete yet. "Armenian businessmen lack relevant knowledge and experience in international trade transactions. Given 140 years of activity, HSBC Bank can be useful in providing financial education to Armenian exporters and importers," he stressed.
Lectures at the Academy will be given by experts of the HSBC Bank Armenia trade financing department.